- Oficjalna strona Urzędu Miejskiego w Choszcznie - https://choszczno.pl -

Na co idą gminne pieniądze?

CHOSZCZNO. Odpowiedź na tytułowe pytanie znajdziemy na nowej stronie internetowej www.choszczno.budzetyjst.pl [1], która w całości poświęcona jest budżetowi. Tu znajdziecie wszystko o przychodach i wydatkach, gminnych inwestycjach, a także specjalny kalkulator, za pomocą którego można sobie obliczyć, ile z naszego podatku trafia do kasy gminy.

 

Strona w sposób graficzny, a więc prosty i czytelny, pokazuje budżet gminy Choszczno, a dokładniej to, skąd trafiają do nas pieniądze (przychody) i na co je przeznaczamy (wydatki). – Kasa, to temat, którym zawsze się interesujemy, a jeszcze bardziej wtedy, gdy oczekujemy wydania jej, na konkretny cel. To setki, a nawet tysiące różnych zadań, które nie zawsze są jasne i czytelne dla zwykłego obywatela. Właśnie dlatego przygotowaliśmy to narzędzie, bo tam w każdej chwili, będzie można sprawdzić, skąd te pieniądze bierzemy i na co wydajemy – mówi burmistrz Robert Adamczyk. By było to bardziej czytelne i możliwe do porównania, strona prezentuje dane, od 2007 roku do chwili obecnej.

wykres z wydatkami gminy choszczno
Na wykresie przedstawione są największe wydatki w gminie Choszczno w roku 2020

Niewątpliwą ciekawostką tej strony jest specjalny kalkulator, za pomocą którego możemy sprawdzić, ile z naszych dochodów trafia do kasy gminy i na co są wydawane. W tym przypadku, dotyczy to osób, które rozliczają go lub ewentualnie chciałyby to robić, w naszym Urzędzie Skarbowym. – Podatek PIT stanowi niemałą część naszego dochodu, więc to również mieszkańcy decydują o rozwoju naszej gminy, o jej kolejnych inwestycjach. Tu przede wszystkim, zachęcam wszystkim tych, którzy mieszkają w Choszcznie, aby się u nas zameldowali lub poinformowali Urząd Skarbowy o faktycznym miejscu zamieszkania. Pamiętajmy o aktualizacji tych danych, bo dopiero wtedy te pieniądze, będą miały wpływ na rozwój gminy – podsumowuje burmistrz.

Tadeusz Krawiec

kalkulator