- Oficjalna strona Urzędu Miejskiego w Choszcznie - https://choszczno.pl -

Od mostu do mostu

CHOSZCZNO. Jeszcze w grudniu ogłoszone zostaną przetargi na budowę i oznakowanie brakujących odcinków, choszczeńskiego fragmentu rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich. 2-kilometrowe odcinki z Koplina do Choszczna i od skrzyżowania z ul. Polną do Pakości zbudowane będą w przyszłym roku, a cała reszta zostanie profesjonalnie oznakowana.

Patrząc od południowej strony, choszczeński fragment rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich, rozpoczyna się na moście położonym na Małej Inie. Dalej prowadzi starym nasypem kolejowym, aż ul. Stawina w Choszcznie, potem ul. Konopnickiej, Wolności, Kraszewskiego, Słowackiego, do nadjeziornej promenady. Na wysokości byłej plaży wojskowej, skręcamy w ul. Niedziałkowskiego, a na skrzyżowaniu z ul. Piastowską, wjedziemy na Wały Piastowskie. Tu m.in. na przejeździe przez ul. Bolesława Chrobrego, ma być budowana specjalna platforma. Z Wałów Piastowskich dojedziemy do ścieżki prowadzącej wzdłuż ul. Władysława Jagiełły, i dalej do ronda Partnerstwa. Od skrzyżowania ul. Stargardzkiej z ul. Polną wybudowany zostanie nowy, 2-kilometrowy odcinek ścieżki (do Pakości). Stamtąd, ponad siedem kilometrów szlaku, aż do mostu na Inie, zyska profesjonalne oznakowanie.

Od mostu do mostu
Perełką Sławęcina jest zabytkowy kościół filialny p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej (z 1521 r.). Przy kościele stoi wieża z 1695 r. (odnowiona w 2015 r.), a wewnątrz świątyni m.in.: późnogotycka szafa ołtarzowa, późnorenesansowa ambona i chrzcielnica oraz XVII-wieczna empora organowa.

Opisywana Trasa Pojezierzy Zachodnich, licząc razem z odnogą północną w kierunku Stargardu, Szczecina i Dobrej będzie miała ponad 420 kilometrów. Część południowa prowadzi od przeprawy przez Odrę w Siekierkach (dawny most kolejowy jest przebudowywany na potrzeby ruchu pieszego i rowerowego) przez Trzcińsko-Zdrój, Myślibórz, Barlinek, Choszczno.

Od mostu do mostu
Choszczeński odcinek Trasy Pojezierzy Zachodnich rozpoczyna się i kończy na mostach. Ten widoczny na zdjęciu , leży na rzece Inie, której koryto tworzy również północną granicę naszej gminy.

Dalej będzie można nią jechać w kierunku Ińska (tu zaplanowano połączenie z „nitką” szczecińską), Drawska, Złocieńca, Czaplinka i Szczecinka, aż do granicy z województwem pomorskim. Obecnie, od mostu w Siekierkach można dojechać do Trzcińska Zdroju (36,7 km), a w rejonie Barlinka, Pełczyc i Choszczna, gotowych jest kolejnych 30 kilometrów szlaków. W całości choszczeńskim odcinkiem, czyli tym od mostu do mostu, pojedziemy już w przyszłym roku.

Tadeusz Krawiec