- Oficjalna strona Urzędu Miejskiego w Choszcznie - https://choszczno.pl -

Panie dają radę

CHOSZCZNO.  W Kołkach zamontowana została nowa siłownia zewnętrzna. Wcześniej mieszkańcy skrzyknęli się i usunęli dzikie wysypiska śmieci. Sadzą też drzewa, a przy remizie powstanie nowy skalniak. To wszystko za sprawą sołtys Malwiny Stocerz i składającej się z samych kobiet, rady sołeckiej

Malwina Stocerz, jest najmłodszym stażem sołtysem w gminie Choszczno. Wybrana została na lipcowym zebraniu, kiedy to z pełnienia tej funkcji zrezygnowała Sylwia Góźdź. Zainteresowanie tym wydarzeniem było wręcz znikome, a do społecznego działania chętnych nie było, wiec i sama M. Stocerz nie kryła zaskoczenia tym, że zgodziła się podjąć tego wyzwania. Dziś zapewnia, że na razie nie żałuje tej decyzji.

Siłownia w Kołkach
Nowa siłownia liczy 9 stanowisk i kosztowała 16 tys. zł

– Od czego zaczęłam urzędowanie? Od posprzątania wsi, a przede wszystkim od uświadomienia mieszkańcom, że dzikie wysypiska muszą zniknąć – przypomniała pierwszą akcję, zakończoną ogniskiem z kiełbaskami. Podkreśla, że tu, oprócz rady sołeckiej, dużą pomoc otrzymała od Zofii Modzelewskiej oraz Komendy Wojewódzkiej Straży Ochrony Przyrody. Efekt tego taki,  że we wsi jest czyściej, a miejsca  gdzie wyrzucano śmieci, są pod kontrolą  fotopułapek. Młoda sołtyska dodaje, że najnowsze przedsięwzięcie, czyli siłownia zewnętrza, to przede wszystkim zasługa jej poprzedniczki. – W chwili, gdy można było już korzystać z funduszy sołeckich, my tylko to działanie uruchomiliśmy – podkreśla, że za zakup i zamontowanie całości, czyli dziewięciu stanowisk treningowych, zapłacili 16 tys. złotych.

Siłownia w Kołkach
Synom Malwiny Stocerz siłownia się bardzo podoba, ale liczą też na nowy plac zabaw.

Nie ukrywa też, że zainteresowanie tą inwestycją jest duże, a przy okazji zdradza, że w przyszłym roku zamierzają przebudować sąsiadujący z siłownią plac zabaw. Całkiem poważnie myślą też o remoncie drogi i wybudowaniu chodnika.  Zakupili również drzewka, którymi obsadzą wybrane miejsca we wiosce, natomiast przy remizie i bibliotece zamierzają wybudować skalniak. Nie ukrywa, że w tym przypadku, liczy na duże wsparcie męskiej części wsi. Tu warto przypomnieć, że w lipcu wybrano też nową radę sołecką, w składzie której znalazły się Agnieszka Baranowska. S. Góźdź, Wiesława Świtaj i Irena Świtacz, i jest to druga rada sołecka w naszej gminie, która składa się z samych pań.

Tadeusz Krawiec