- Oficjalna strona Urzędu Miejskiego w Choszcznie - https://choszczno.pl -

W 100-lecie Przeglądu Sportowego


CHOSZCZNO. Przygotowujemy kolejną uliczną wystawę. 21 maja br., Przegląd Sportowy obchodził będzie setne urodziny. Ta najstarsza dziś polska gazeta, swoją kontynuację zawdzięcza redaktorowi Zygmuntowi Weissowi. A dokładniej ppor. Z. Weissowi, który w czasie II wojny światowej, jako jeniec w Oflagu II B Arnswalde, wydał jej kilkaset numerów. Po wojnie, wielokrotnie odwiedzał nasze miasto, głównie za sprawą kryterium ulicznego, które w 1977 roku przemianowano na Kolarski Memoriał red. Zygmunta Weissa.

Przegląd Sportowy wielokrotnie, zarówno relacjonował, jak i też uczestniczył w sportowych wydarzeniach naszego miasta. Fakt, że tak mocno związał się z naszym grodem, zawdzięczamy przede wszystkim redaktorowi Zygmuntowi Weissowi. Dziś w jego biogramie znajdziemy m.in. to, że w 1939 roku trafił do niewoli i przez prawie trzy lata więziony był w arnswaldzkim Oflagu II B. To właśnie tu, wpadł na pomysł wydawania gazetki Przegląd Sportowy, w której relacjonował wydarzenia sportowe, organizowane zarówno w tym obozie, jak i później w Oflagu Gross Born II D.

Choszczno - Zygmunt Weiss - wystawa
Zygmunt Weiss wyróżniony został tytułem Honorowego Obywatela Choszczna.

Przed wojną był sportowcem, a dokładniej sprinterem, który reprezentował Polskę na olimpiadach w Paryżu i Amsterdamie. W swoim bogatym dorobku zapisał m.in. siedem tytułów mistrza kraju oraz 27 rekordów Polski. Po zakończeniu kariery sportowej, zajął się dziennikarstwem, które uprawiał aż do ostatniego dnia swojego życia (zmarł 4 czerwca 1977 roku w Bad Ischl, relacjonując kolarski wyścig Dookoła Austrii ? red.).
W powojennym Choszcznie, pierwsze poważniejsze imprezy kolarskie organizowano pod egidą Głosu Szczecińskiego, a kryterium uliczne, które później nazwano memoriałem Weissa, zadebiutowało w 1969 roku.

Choszczno - Zygmunt Weiss - wystawa
Choszczeńskie kryterium oglądały tłumy widzów. Na pierwszym planie (od lewej): Stanisław Szozda, Bogdan Baczyński i Bernard Kręczyński.

Poszukujemy zarówno zdjęć, jak i dokumentów z tamtych lat, bo wiadomo, że to właśnie on wspierał choszcznian, zarówno przy organizowaniu, jak i ściąganiu do Choszczna sław polskiego kolarstwa. Przeskakując wiele lat, docieramy do 2002 roku, kiedy uroczyście odsłonięto Aleję Gwiazd Kolarstwa Polskiego. M.in. Ryszard Szurkowski, Janusz Kowalski, Lech Piasecki, Stanisław Szozda, Janusz Kierzkowski, Czesław Lang i Zenon Jaskuła, to nie tylko polska, ale i światowa elita kolarstwa, która uczestniczyła w tym wydarzeniu. Pozostawili tu odciski swoich dłoni, a my w powojennej historii naszego miasta, nie znajdziemy już drugiego takiego dnia, w którym odnotowano obecność, aż tylu sław polskiego sportu.

 

Choszczno - Zygmunt Weiss - wystawa
Choszczno, czerwiec 2002. Uroczyste otwarcie Alei Gwiazd Kolarstwa Polskiego, stoją od lewej: Stanisław Szozda, Janusz Kowalski, Lech Piasecki, Czesław Lang, Ryszard Szurkowski, Janusz Kierzkowski, Marian Więckowski i Stanisław Królak.

W maju br. z okazji 100-lecia Przeglądu Sportowego, zamierzamy zaprezentować uliczną wystawę, ukazującą choszczeński wkład w ten jubileusz. Pokażemy ją ją przez pryzmat redaktora Z. Waissa, jego pobytu w oflagu i w powojennym Choszcznie, jak również wykorzystując pamiątki i wspomnienia choszcznian, którzy zetknęli się z tymi wydarzeniami. Najstarsi mieszkańcy wracając do lat 70. zgodnie podkreślają, że choszczeńskie memoriały oglądały tłumy widzów zgromadzonych na ulicach, balkonach, a nawet dachach budynków. Dokumentują to fotografie z tamtych lat, i tu zwracamy się do wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób, mogliby nam pomóc. Poszukujemy zarówno pamiątek, zdjęć, dokumentów i wycinków prasowych, jak też osób, które mogłyby nas wesprzeć (e-mail i numer telefonu pod artykułem). To również okazja do tego, żeby przypomnieć kawałek historii naszego miasta.

Choszczno - Zygmunt Weiss - wystawa

Mieszkańcy Choszczna bardzo sympatycznie przyjęli uliczną wystawę zatytułowaną ?Kierunek Choszczno ? Arnswalde 1945, dzień po dniu?, którą przez prawie cztery tygodnie prezentowaliśmy na ulicy Wolności (na wysokości parku Moniuszki). Tę ekspozycję (nie ma jeszcze tytułu), zamierzamy zlokalizować przy Alei Gwiazd Kolarstwa Polskiego. Naszym zdaniem, tylko tam wypada ją pokazać.

Tadeusz Krawiec
tkrawiec@gmina.choszczno.pl, tel. 781 501 160