- Oficjalna strona Urzędu Miejskiego w Choszcznie - https://choszczno.pl -

Warsztaty XXII wieku

CHOSZCZNO. Wczoraj, w warsztatach Zespołu Szkół nr 2 w Choszcznie, otwarte zostało Centrum Edukacji Technicznej Haas – Abplanalp. To trzecia w województwie zachodniopomorskim i 31. w Polsce placówka, która realizować będzie program wspierania edukacji w zawodach, związanych z obrabiarkami CNC (sterowanymi numerycznie).

Barbara Ciecierska, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Choszcznie otwierając wczorajsze wydarzenie, nawiązała do 2017 roku, kiedy to wspólnie z nieżyjącym już starostą Adamem Andriaszkiewiczem, podejmowali decyzję o remoncie i przebudowie, a tak naprawdę o stworzeniu nowoczesnych warsztatów. Warto przypomnieć, że otwarto je w kwietniu 2019 roku, a rozbudowa i wyposażenie kosztowały ponad 5 mln złotych. W ramach tej kasy przebudowany został cały kompleks, zagospodarowano teren i infrastrukturę techniczną. Pracownie wyposażone zostały w oprogramowanie, najnowocześniejsze obrabiarki, aparaturę spawalniczą, a także sprzęt do obróbki cieplnej, mechanicznej i ręcznej. To właśnie podczas opisywanego otwarcia, podpisano umowę intencyjną na utworzenie Centrum Edukacji Technicznej Haas, którą wczoraj sfinalizowano.

Warszaty XXII wieku
Barbara Ciecierska wręcza Pawłowi Matejakowi pamiątkę, wykonaną już na tych maszynach.


– Naszym celem jest wspieranie szkół w podnoszeniu poziomu kształcenia w zawodach związanych z obsługą nowoczesnych obrabiarek CNC – mówił wczoraj Paweł Matejak, członek zarządu firmy Abplanalp. Podkreślił, że program wspierania edukacji zawodowej w Polsce Haas, dedykowany jest szkolnictwu średniemu oraz wyższemu, i tak naprawdę, jest reakcją na brak wykwalifikowanej kadry w zawodach związanych z obrabiarkami CNC. ? A jak to robimy? Przede wszystkim wspieramy tworzenie nowoczesnych pracowni, szkoły mogą kupować u nas sprzęt firmy Haas w promocyjnych cenach, prowadzimy też szkolenia ? tłumaczył P. Matejak.

Warsztaty XXII wieku
Niby proste – wystarczy tylko zaprogramować, a resztę zrobi maszyna.


– Robi wrażenie. Tu można się przekonać, że dzisiejszy tokarz, frezer czy ślusarz może pracować w białych rękawiczkach. Wydarzenie to dedykuję przede wszystkim naszym ósmoklasistom, którzy już myślą o swojej przyszłości zawodowej, bo w tych pracowniach, można zdobyć bardzo atrakcyjny zawód, który otwiera drogę do zatrudnienia, na rynkach całej Europy ? powiedział nam burmistrz Robert Adamczyk.

Tadeusz Krawiec