- Oficjalna strona Urzędu Miejskiego w Choszcznie - https://choszczno.pl -

Wirtualny wernisaż

CHOSZCZNO. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do zwiedzenia niecodziennej wystawy. Zarówno turyści jaki i mieszkańcy naszego miasta uważają, że najczęściej fotografowanym obiektem jest nasz kościół farny. Halina Kluczewska, autorka wirtualnej wystawy zatytułowanej „Barbakan i budynek biblioteki – wirtualna galeria” udowadnia, że inne obiekty równie chętnie uwiecznialiśmy.

W marcu tego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie, zaprosiła mieszkańców do wzięcia udziału w wiosennej akcji, zatytułowanej „Historia jednego miejsca”. Halina Kluczewska, animatorka tego zamierzenia, dziś zachęca nas do obejrzenia wirtualnej prezentacji ukazującej nasz barbakan i przylegający do niego budynek biblioteki.

Choszczno - Wirtualny wernisaż
Odbudowę barbakanu rozpoczęto w 1959 roku.

Najbardziej zaskakuje efekt, a dokładniej to, jak wiele z historii naszego miasta, można pokazać przez pryzmat jednego miejsca. Zaglądając tam, możemy poczuć klimat prawdziwego wernisażu. Zarówno spojrzeć na całość, a klikając na wybrany obraz, dowiemy się, z jakiego okresu pochodzi. Barbakan, dziś najbardziej okazała pozostałość murów obronnych, największą metamorfozę przeszedł w latach 60. poprzedniego wieku. W naszych archiwach znaleźliśmy notatkę z 1959 roku, informująca o tym, że już dwa lata wcześniej wykonano dokumentację, a choszczeńskie przedsiębiorstwo budowlane, właśnie rozpoczynało jego odbudowę.

Choszczno - Wirtualny wernisaż
Notatka prasowa z początku 1959 roku.

W tym okresie dobudowana została również, pierwsza część obecnego budynku biblioteki. Tu warto podkreślić, że to co obecnie widzimy, jest także efektem dwóch generalnych remontów, które przeprowadzone zostały w tym wieku, a dokładniej za kadencji burmistrza Roberta Adamczyka.

Choszczno - Wirtualny wernisaż
Remont dachu – listopad 2007 rok.

Wartością dodaną tej wystawy jest to, że można ją uaktualniać. Autorzy tego projektu oczekują, że włączymy się nie tylko poprzez komentowanie, ale również przez udostępnianie zdjęć, które zachowały się w naszych prywatnych zbiorach. – W kolejnej odsłonie, chcemy zaprezentować dalsze sąsiedztwo barbakanu i biblioteki, choćby budynki poczty, sądu czy też parku Moniuszki (kiedyś Wilhelmsplatz) – zachęcają do kontaktu (mbpchoszczno@wp.pl, tel. 95 765 24 36).

BARBAKAN I BUDYNEK BIBLIOTEKI – WIRTUALNA GALERIA [1]

Tadeusz Krawiec

Choszczno - Wirtualny wernisaż
Jak widać, autorzy zachęcają nas do pokazania zdjęć, które przechowujemy w naszych prywatnych archiwach.