Ochotnicza Straż Pożarna w Kołkach ze sztandarem

CHOSZCZNO. Ochotnicza Straż Pożarna w Kołkach obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, zawody sportowo-pożarnicze oldbojów i zabawa. ? To niewątpliwie jedna z najbardziej utytułowanych jednostek z naszego regionu. Jako jedyni z naszej gminy mają w swoim dorobku, zwycięstwa na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowo-Pożarniczej ? wyliczają ich sukcesy zawodowi strażacy.

Na uroczystości poświęconej 70-leciu powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołkach, historię tej jednostki przypomniały MAJA BARANOWSKA i WIKTORIA SZOTT, jedne z najmłodszych członkiń Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Z relacji najstarszych mieszkańców wsi wiemy, że inspiracją do założenia straży był pożar polnej wiaty, która spłonęła pod koniec 1948 roku. W kronikach, które czytały wyżej wymienione dziewczynki, m.in. zapisane jest to, że już w kilka miesięcy później, za sprawą pierwszego prezesa MIECZYSŁAWA OGRODOWICZA, jednostka liczyła już 35 członków. Stamtąd też wiemy, że już niebawem zaliczyli chrzest bojowy, jadąc zaprzęgiem konnym z ręczną pompą, do pożaru w pobliskim Malczewie. Od 1953 do 1965 roku jednostce prezesował WILLI KOSZEDE (ciekawe czy był Kaszubem?), a po nim schedę przejął EDWARD TOMCZYK (1965 ? 1975). Dopiero od tej  kadencji znane są też nazwiska naczelników, warto jednak przypomnieć, że kolejnymi prezesami byli: RYSZARD PASEK (1975 ? 1984), KAZIMIERZ PĘDZIWIATR (1984 ? 2006), a od 2006 do chwili obecnej, funkcję tę pełni STANISŁAW GROMADZKI.
wręczenie odznaczeń z okazji jubileuszu 70-lecia OSP w Kołkach     Z tych najbardziej spektakularnych akcji, strażacy wspominają gaszenie lasów, pomieszczeń gospodarczych w tutejszym pegeerze, a także pożar kościoła w Suliszewie oraz mieszkania w Krzowcu. Warto też dodać, że przez parę lat (dokładnie od 1979 do 1993 roku) tutejsza OSP nosiła nazwę: Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna przy Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Kołkach. W 1993 roku rozpoczęto budowę remizy z zapleczem, boksem garażowym i świetlicą. 11 września 1999 roku, czyli w 50-lecie istnienia OSP w Kołkach, odznaczone zostało Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
      Bardzo dynamiczny i pełen sukcesów rozdział zapisał, wybrany w 2006 roku naczelnik KRZYSZTOF GROMADZKI. Od tamtej chwili drużyny OSP, KDP i MDP zaliczyły na swoje konto kilkanaście zwycięstw, począwszy od szczebla gminy, poprzez powiat, województwo i  kończąc na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowo- Pożarniczej. K. Gromadzki zmarł w ubiegłym roku, ale to właśnie jego działanie sprawiło,  że jednostka w 2014 roku otrzymała wyremontowaną remizę, bibliotekę, a jakby przy okazji, także i sztandar.
burmistrz Robert Adamczyk wręcza życzenia Wiesławie Świtaj
        Na opisywanym apelu nie mogło zabraknąć medali, dyplomów, podziękowań i gratulacji. Tu jako pierwszych wypada wymienić byłego prezesa K. Pędziwiatra i obecnego S. Gromadzkiego, którzy są również najstarszymi ochotnikami w Kołkach, i to zarówno stażem, jak i wiekiem. Odznakami odznaczeni zostali również członkowie MDP: GUSTAW GROMADZKI, IGA WOJTOWICZ, TOMASZ SZOTT, AURELIA MAJCHER, MIŁOSZ GROMADZKI i KRZYSZTOF ŻAK. Specjalnie podziękowania burmistrz ROBERT ADAMCZYK wręczył wspomnianemu wyżej S. Gromadzkiemu i WIESŁAWIE ŚWITAJ. Wydarzenie to upamiętniono również tablicą odsłoniętą na frontowej ścianie remizy.     zawody sportowo-pożarncze oldbojów z okazji 70-lecia OSP w Kołkach     Na finał rozegrano zawody sportowo-pożarnicze oldbojów, w których wystartowały zespoły ze Stradzewa, Recza, Zwierzyna, Zamęcina, Radunia i Kołek. Tu ekipy walczyły o puchary ufundowane przez burmistrza R. Adamczyka. ? Ostatecznie wygrała drużyna OSP ze Zwierzyna, przed Raduniem i Zamęcinem, ale nam przede wszystkim zależało na tym, aby wszyscy dobrze się bawili ? tak skomentował tę rywalizację naczelnik ŁUKASZ ŚWITAJ. Dodał, że nagrodę specjalną dla najstarszego, startującego zawodnika otrzymał 70-letni JÓZEF BASISTY ze Stradzewa. A my podkreślamy, że w zwycięskim składzie ze Zwierzyna pobiegli: PIOTR HŁADUNIUK, TOMASZ GWOŹDZIK, MARIUSZ GWOŹDZIK, MARIUSZ DONCER, ZBIGNIEW FRĄCZYK, PRZEMYSŁAW HŁADONIUK i MAŁGORZATA RATAJ.

Tadeusz Krawiec