szachiści obserwuję rozgrywaną partię szachową

CHOSZCZNO. Rozegrany w sobotę i niedzielę XXIX szachowy memoriał im. Aleksandra Kubaszewskiego i Edwarda Kramka należy do najstarszych imprez sportowych województwa zachodniopomorskiego. Osobną historią tego wydarzenia jest białoruski szachista NIKOLAI ALIAVDIN, który wygrał w Choszcznie już po raz dziesiąty! 

W niedzielę na sali lustrzanej, gdzie rozgrywany był ten turniej, wypatrzyliśmy KRZYSZTOFA DŁUŻYŃSKIEGO, który po raz pierwszy zorganizował to wydarzenie w 1991 roku. ? Wszystko odbyło się w obecnym budynku Rejonowej Spółdzielni Mieszkaniowej. Tu warto przypomnieć, że jesienią 1990 roku zmarł Aleksander Kubaszewski. Dla wszystkich nauczyciel, a dla nas wielki propagator szachów, więc uczyniliśmy to wydarzenie memoriałem jego imienia ? wspominał wczoraj. Przypomniał też,że pierwszym triumfatorem został gorzowianin KONRAD TOŁKACZ. Skoro już jesteśmy przy historii, to warto też przytoczyć, że drugą edycję tego memoriału zorganizował, inny pasjonat szachów, grający w tym turnieju CZESŁAW SZYJKA. Dodajmy, że w 1986 roku to właśnie on założył w Szkole Podstawowej nr 2 w Choszcznie Klub Szachowy, który wówczas działał pod egidą RSM ?Piast?. Od tamtych wydarzeń minęło prawie30 lat, a my przypominamy ten fakt, ponieważ udało się nam obydwu panów sfotografować, przy jednej z szachownic (patrz zdjęcie główne).
szachista Białorusin Nikolai Aliavdin
     Niewątpliwą osobowością, a nawet wizytówką memoriału Kubaszewskiego i Kramka staje się Białorusin NIKOLAI ALIAVDIN (na zdjęciu powyżej),który w tym roku, wygrał ten turniej już po raz dziesiąty!  Turniej rozegrano na dystansie 11 rund, a reprezentant Hetmana Płock zdobył 10 punktów, tyle samo, co drugi  MACIEJ KOWALSKI (GKSz Solny Grzybowo). Podium uzupełnił RAFAŁ SZYSZYŁO (8,0 pkt ? KSz Pod Wieżą Szczecin). Z choszcznian najlepiej wypadł BARTOSZ KOWALIK (7,0 ? Skoczek Choszczno), który w klasyfikacji generalnej zajął szóste miejsce i zwyciężył w kategorii juniorów. Na 10 miejscu rywalizację ukończył SEBASTIAN MATUL (6,5 ? Skoczek Choszczno). Podkreślamy miejsca choszcznian, ponieważ w 29-letniej historii tych zawodów, żadnej z edycji nie wygrał reprezentant choszczeńskiego klubu. Wprawdzie na liście triumfatorów znajduje się nazwisko choszcznianki JOANNY GÓRCKIEJ (2002i 2004 rok ? red.), ale reprezentowała wówczas Ksz Stilon Gorzów Wlkp.Warto też zaznaczyć, że sędzią głównym turnieju był prezes Skoczka OSKAR ROSŁON. On z kolei pochwalił się, że już  niebawem uzyska uprawnienia sędziego klasy międzynarodowej, czyli będzie pierwszym choszcznianinem z takimi papierami.

Tadeusz Krawiec