Choszczeńscy artylerzyści mają nowego dowódcę

CHOSZCZNO. Wczoraj w choszczeńskich koszarach odbyła się uroczysta zbiórka, w trakcie której obowiązki dowódcy dywizjonu artylerii samobieżnej przyjął ppłk Sebastian Hałajda. Dotychczasowy dowódca ppłk Radosław Lewandowski wyznaczony został na stanowisko szefa wojsk rakietowych i artylerii 12 BZ w Szczecinie.

         Ppłk Radosław Lewandowski stanowisko dowódcy choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej objął w sierpniu 2020 roku, ale warto podkreślić, że wcześniej przez prawie 12 lat związany był z tym pododdziałem. Wczoraj przypomniał o tym dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Roman Łytkowski i dodał, że Lewandowski, aż trzykrotnie brał udział w misjach zagranicznych. Podkreślił też, że obecna jakość dywizjonu, to przede wszystkim jego zasługa. – Pozostawił tu ogromny kawał swojego serca – dziękował mu za dobrą robotę. Przedstawiając jego następcę zaznaczył, że on również artyleryjskiego rzemiosła uczył się w tym dywizjonie, jednakże było to w czasach, gdy pododdział stacjonował w Szczecinie i Stargardzie. – Służył również w naszym pionie szkolenia, potem był przez sześć lat w Bydgoszczy, a na to stanowisko przeniesiony został z funkcji zastępcy szefa wojsk rakietowych i artylerii 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – tłumaczył generał.

Pamiątkowe zdjęcie w sali tradycji

         Po odczytaniu rozkazów i złożeniu meldunków dowódcy brygady, odbyła się defilada, a po niej spotkanie w izbie pamięci. Tu najpierw stary i nowy dowódca wpisali się do księgi pamiątkowej, a następnie przyjmowali gratulacje i życzenia. Ppłk R. Lewandowski z Choszcznem zapewne nadal będzie związany, ponieważ wyznaczony został na stanowisko szefa wojsk rakietowych i artylerii 12 BZ w Szczecinie, czyli w jakimś tam stopniu, podlegał mu będzie również choszczeński dywizjon artylerii samobieżnej.
        Obydwu oficerom awansu pogratulował również burmistrz Robert Adamczyk. – Z pułkownikiem Lewandowskim i dowodzonym przez niego choszczeńskim dywizjonem artylerii samobieżnej zrealizowaliśmy wiele udanych zamierzeń i nie ukrywam, że na podobną współpracę liczę z ppłk. Hałajdą – zaznaczył, że już w maju choszczeńscy artylerzyści wesprą magistrat przy obchodach Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz 80. rocznicy zamienny jeńców w Oflagach IIB Arnswalde i IID Gross Born.

Tadeusz Krawiec