przemyśl transport z Choszczna

CHOSZCZNO. W tej chwili w naszym ośrodku przebywa 88 ukraińskich uchodźców. Kilkudziesięciu kolejnych przyjęli do swoich domów mieszkańcy naszej gminy. Jest też spora grupa, która trafiła do nas poprzez pracujących tu członków rodzin. Pomagamy im jak możemy. Ukraińskie dzieci są już w naszych przedszkolach, uczą się też w szkołach. W niedzielę w stronę przejścia granicznego w Medyce ruszy czwarty już transport z darami. Zbieramy też żywność i środki higieny osobistej na piątą przesyłkę, która trafi do mieszkańców Owrucza.

Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę, przez naszą gminę przewinęło się cała rzesza ukraińskich uchodźców. Zdecydowana większość została na dłużej. – Nie czekając na decyzje rządowe, zorganizowaliśmy w naszym ośrodku punkt przyjęcia, kierowaliśmy i kierujemy ich też do prywatnych domów. Systematycznie organizujemy również transporty z darami, które trafiają na Ukrainę. Pomagaliśmy na przejściu granicznym w Krościenku, a w naszych szkołach i przedszkolach są już  ukraińskie dzieci. Trudno dziś mówić o tym, jak to wszystko będzie wyglądało za tydzień czy pół roku, ale pewne jest to, że musimy być przygotowani na to, że ten społeczny zryw i poparcie będą musiały przetrwać dużo dłuższą próbę czasu – mówi burmistrz Robert Adamczyk. Dziękuje wszystkim tym, którzy włączyli się w organizowanie pomocy, a przede wszystkim strategicznym sponsorom, którzy zakupywali i zakupują lub darowali i darowują nam większe partie żywności leków i środków czystości.

Chronologicznie…

Trwająca obecnie inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego, a pierwszych ośmioro uchodźców przyjęliśmy w naszym ośrodku już dwa dni później. W kolejnych dniach przyjeżdżali i odjeżdżali, ale systematycznie ich przybywało. Obecnie jest ich 88 i są to tylko kobiety z dziećmi. Kilkadziesiąt kolejnych osób przyjęli do swoich domów mieszkańcy naszej gminy. Jest też grupa uchodźców, członkowie rodzin osób, którzy pracowali w naszym regionie przed rozpoczęciem konfliktu.

Na początku marca przygotowaliśmy pierwszy transport pomocowy, na który złożyły się przede wszystkim leki i żywność. 2 marca nasze samochody zawiozły je do punktu przeładunkowego w Leżajsku, a stamtąd przemyski Caritas przerzucił je na stronę ukraińską.

W tym czasie ósemka choszczeńskich wolontariuszy wspierała też działania tego Caritasu, na przejściu granicznym w Krościenku. 

W drugim transporcie (8 marca), również do punktu w Leżajsku przesłaliśmy zapełnionego po brzegi tira, na którym oprócz żywości, były też koce, wózki dziecięce, odzież, a także środki do higieny osobistej.

W niedzielę (13 marca) do Przemyśla dotarł trzeci, choszczeński transport pomocowy. Tym razem, oprócz leków, żywności i środków higieny osobistej, były również dwa agregaty prądotwórcze. To wszystko trafiło najpierw do przemyskiego zakonu karmelitów bosych, gdzie po przeładunku na tira, od razu skierowano do szpitali wojennych w Kijowie i Berdyczowie.

20 marca planowany jest wyjazd następnego transportu, a obecnie trwa zbiórka pieniędzy i darów na kolejny, tym razem dedykowany mieszkańcom, leżącego w obwodzie żytomierskim Owrucza.

Obecnie w ośrodku mieszka 88 uchodźców, którzy są pod opieką Choszczna. Kilkoro z nich znalazło już pracę, a ponad 30 dzieci uczęszcza do naszych placówek oświatowych.

Dziękujemy… 

– Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy w różny sposób pomogli i pomagają zarówno nam, jak i bezpośrednio Ukraińcom i tu w komentarzu chciałbym podkreślić, że dzisiaj nic nie wskazuje na to, żeby ten konflikt rosyjsko-ukraiński szybko się zakończył. Myślę, że musimy sobie zdać sprawę z tego, że ta nasza pomoc będzie potrzebna na zdecydowanie dłuższym dystansie i chciałbym, aby ten nasz zapał nie zgasł tak nagle, jak się narodził. Od samego początku apelowałem, abyśmy pomagali z głową i tym apelem również zakończę ten temat. Naszą pomoc, konkretną i dedykowaną pomoc, kierujmy tam, gdzie jej od nas oczekują, a na naszej stronie internetowej podane są telefony i adresy, gdzie zawsze znajdziecie odpowiedź na tematy związane z pomocą dla Ukraińców – podsumowuje burmistrz R. Adamczyk.

Tadeusz Krawiec

 

Dziękujemy za pomoc i każdą formę wsparcia:

Ancymonek ? Agnieszka Błoch,

AP Gavia Choszczno,

Caritas Archidiecezji Przemyskiej ? dyrektor ks. Artur Janiec,

Caritas Choszczno,

Centrum Rekreacji i Sportu w Choszcznie,

Choszczeński Dom Kultury, 

Dariusz Zalewski,

E-CHO Seweryn Szymczak,

Firma Transportowa BE Trans Wojciech Baranek,

Jednostki OSP z Zamęcina, Bierzwnika i Żeńska,

Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych,

KPP w Choszcznie,

Koło Łowieckie ?Ryś?,

Koło PZW nr 1 w Choszcznie,

Ks. Grzegorz Suchomski,

Malms ? Mariusz Letkomiller,

Marek Cześnin – parafia Włoczkowo,

Marek Kropidłowski,

Mieszkańcy Dębna koło Leżajska,

MPGK w Choszcznie,

MGOPS w Choszcznie,

Nadleśnictwo Choszczno

Piekarnia Bakers Kunowski Choszczno,

Pole Golfowe Modry Las,

Powiatowy Urząd Pracy,

Publiczne Przedszkole nr 1 w Choszcznie,

Publiczne Przedszkole nr 2 w Choszcznie,

Publiczne Przedszkole nr 4  w Choszcznie,

Publiczne Przedszkole nr 5 w Choszcznie,

Roman Kaczmarczyk,

RSP Rzecko,

SEC Region Choszczno,

Społem PSS Choszczno,

Stowarzyszenie ?Klub Kobieta 2000?,

Szczecińskie Mniszki Bose Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel,

Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie,

Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie,

Szkoła Podstawowa w Korytowie,

Szkoła Podstawowa w Zamęcinie,

Szkoła Podstawowa w Sławęcinie,

Szkoła Podstawowa nr 1 w Suliszewie,

Urząd Miejski w Choszcznie,

Warsztat Terapii Zajęciowej w Choszcznie,

Wójt Leżajska Krzysztof Sobejko,

Zakład Aktywności Zawodowej w Choszcznie,

ZPM Ozimek ? Robert Ozimek.

 

oraz wszystkim Mieszkańcom Gminy Choszczno, których nie jesteśmy w stanie tutaj wymienić, a którzy pomagają.