Choszczno w 2021 roku...

Niełatwo wskazać wydarzenie numer jeden z minionego, 2021 roku. Inwestycje, szczepienie się, spis powszechny, wybory koncepcji przebudowy placu przy fontannie, Choszczeński Jarmark Bożonarodzeniowy, a może któreś z wydarzeń kulturalnych lub sportowych? Zapewne każdy z nas ma swojego faworyta, a dla nas najprościej będzie, jeśli przedstawimy je w chronologiczny skrócie. Każdy z zaprezentowanych poniżej tematów, w szerszej formie przedstawiliśmy na naszej stronie www.choszczno.pl i oczywiście facebooku ChoszcznoPL

          W 2021 rok weszliśmy z nieco smutnym zestawieniem, bo po raz pierwszy w historii tak się zdarzyło, żeby ilość zgonów w naszej gminie przewyższała ilość urodzeń. Na dodatek główna intencja rządowego programu 500+ u nas chyba się nie sprawdziła, skoro w 2020 roku w gminie Choszczno urodziło się 34 dzieci mniej niż w 2019.

       17 stycznia bardzo mocno trzymaliśmy kciuki za Annę Molik (na zdjęciu), która znalazła się w gronie 23 finalistek Miss Polski. Ta 25-letnia studentka prawa, która obecnie mieszka w Warszawie, brawurowo wpisała się w historię naszego miasta, bo przede wszystkim została pierwszą choszcznianką, która sięgnęła po koronę Miss Pomorza Zachodniego, a w finale Miss Polski znalazła się w pierwszej dziesiątce.

      Choszczeńskie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zawsze należały do jednych z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych roku. Warto przypomnieć, że od 2017 roku, za każdym razem ustanawialiśmy rekord uzbieranej kasy, aż w 2020 roku doszliśmy do kwoty 78 tys. 588 zł! Tym razem, w sytuacji gdy nie można było zorganizować żadnej imprezy, raczej nie wypadało oczekiwać rekordu a zebrane przez 13 wolontariuszy ponad 30 tys. złotych też robi wrażenie.

***

        Niestety, od 1 lutego 2021 roku, kasa biletowa na dworcu jest nieczynna. Ajentka zrezygnowała z jej prowadzenia, bo jak tłumaczyła, dochód ze sprzedaży biletów nie wystarczał choćby na opłacenie obowiązkowych składek. Kolejnych chętnych do prowadzenia kasy nie ma. Biletomatu też nie będzie (przynajmniej na razie), ponieważ zarówno PKP Inter City, jak i Polregio nie są zainteresowane ich ustawieniem.

***

       W lutym otrzymaliśmy niespodziewaną nagrodę. W stawce 111 gmin z Pomorza Zachodniego, w konkursie GUS na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw, gmina Choszczno uplasowała się na trzecim miejscu. W nagrodowym zestawie były m.in. trzy tablety i dwa kompletne zestawy komputerowe.

***

17 lutego 2021 roku zmarł Jerzy Białach, jeden z najbardziej znanych malarzy ziemi choszczeńskiej. W środowisku choszczeńskich twórców, nie można było przegapić jego obrazów, grafik, płaskorzeźb i drzeworytów, natomiast zwykli zjadacze chleba zapamiętają go, jako starszego pana w kapeluszu, siedzącego wśród obrazów rozstawionych na trawniku, przy ulicy Wolności w Choszcznie.

***

          “Kierunek Choszczno – Arnswalde 1945, dzień po dniu” to tytuł ekspozycji, która przez prawie trzy tygodnie eksponowana była na ulicy Wolności. To historyczna retrospekcja, oparta na wojennych dokumentach opisujących działania wojenne, prowadzone w lutym 1945 roku w rejonie naszego miasta. Chronologię opisanych w niej faktów (od 28 stycznia do 23 lutego), opracowaliśmy przede wszystkim na podstawie książki Ericha Murawskiego “Der Kamp fum Pommern Die Letzen Abwehrsch Lachten im Ost” oraz “Zbioru rozkazów i opisu działań wojennych wojsk 61 Armii za luty 1945r.”. Opieraliśmy się również na oryginalnych dokumentach, planach i mapach, które do tej pory były utajnione.

***

          W marcu działalność wznowił Klub Senior+. Członkowie klubu, po przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, wrócili do aktywnego spędzania wolnego czasu. W planach mieli m.in. zajęcia z tańca i muzyki, warsztaty rękodzielnicze, spotkanie z psychologiem, naukę obsługi komputera, ogrodnicze porady, zamierzali również wybrać się na wycieczkę integracyjną do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. Na te zadania gmina otrzymała 17-tysieczną dotację, przyznaną ze środków Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

***

      W piątej i ostatniej odsłonie cyklu biegów na orientację “ORIENTUJ SIĘ NOCĄ W ZCH”, zawodnicy rywalizowali w obrębie ul. Wolności, Władysława Jagiełły, Bohaterów Warszawy, ze startem i metą w parku Moniuszki. Sylwia i Kamil Dzietczykowie, główni działacze Aktywnego Choszczna i animatorzy tego spektaklu, najbardziej byli zadowoleni są z tego, że coraz więcej choszcznian decyduje się na spróbowanie sił w bieganiu z mapą.

***

       7 marca, o godzinie 18, czyli w wigilię Dnia Kobiet, w Choszczeńskim Domu Kultury wysłuchaliśmy koncertu zatytułowanego “Całuję rączki”. W tym dniu, po raz pierwszy od kilku miesięcy, do sali widowiskowej zawitali widzowie. Koncert na żywo, można było również obejrzeć w internecie. Wykonawcy, czyli członkowie zespołu Feeria, zebrali owacje na stojąco.

***

       Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie zaprosiła do zwiedzenia niecodziennej wystawy. Zarówno turyści jaki i mieszkańcy naszego miasta zauważają, że najczęściej fotografowanym obiektem naszego miasta jest kościół farny. Halina Kluczewska, autorka wystawy zatytułowanej “Barbakan i budynek biblioteki – wirtualna galeria” udowodniła, że inne obiekty równie chętnie uwiecznialiśmy.

***

       Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej. Przy obelisku w parku Moniuszki zapłonęły znicze, wartę honorową zaciągnęli żołnierze z choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej oraz harcerze z 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej “Infinitum”.

***

         W Choszczeńskim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe “Małego Konkursu Recytatorskiego” i 66. “Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego”. Do etapu wojewódzkiego przepustkę otrzymali m.in. Anna Natkaniec (SP nr 1 w Choszcznie) i Karolina Kowalczyk (Zespół Szkół nr 2 w Choszcznie).

***

       W Kołkach odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze tutejszej OSP. Po 15 latach działalności, prezesa Stanisława Gromadzkiego zastąpił Grzegorz Kraszewski, natomiast funkcję naczelnika, ochotnicy powierzyli Mateuszowi Wojcieszakowi.

***

         W maju burmistrz Robert Adamczyk ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej placu przy fontannie. Nowy układ komunikacyjny, fontanna, scena, dwa budynki handlowe, oświetlenie i uliczne zdroje – to były główne założenia tego zadania.

***

        AP Gavia zorganizowali na naszym stadionie turniej piłkarski BIG 9, który działacze. Nie podlega dyskusji fakt, że taka elita polskich klubów piłkarskich, zawitała do Choszczna po raz pierwszy w historii (Legia Warszawa, Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin, Jagiellonia Białystok, ŁKS Łódź, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk i Lech Poznań). W części oficjalnej oprócz działaczy klubowych, wzięli udział również włodarze miasta oraz świeżo upieczony prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej Maciej Mateńko.

***

        Gmina Choszczno już po raz drugi sięgnęła po środki z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. W pierwszej odsłonie, do kasy gminy trafiło ponad 800 tys. zł i tu właściciele posesji mogli ubiegać się o dotację w wysokości 7,5 tys. zł, tylko na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha). Tym razem to prawie pięć milionów złotych, które dedykowano właścicielom domków jednorodzinnych, którzy zamierzali przeprowadzić częściową lub całkowitą termomodernizację.

***

       Dokładnie 143 zawodników wzięło udział w międzynarodowych mistrzostwach Polski w golfie. W męskiej stawce triumfował Polak Alejandro Pedryc, a wśród kobiet Holenderka Nikki Hofstede. W obydwu przypadkach o końcowym zwycięstwie zdecydowały dogrywki. 27. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn i 17. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kobiet rozegrane zostały na polu golfowym Modry Las.

***

         31 maja na Cmentarzu Komunalnym w Pyrzycach, pochowano Janinę Dziełak-Grześkowiak. Miała 85 lat, a karierę zawodową rozpoczynała od zawodu nauczyciela, potem przez wiele lat pracowała w samorządzie, pełniąc m.in. funkcję naczelnika gminy i dwukrotnie radnej rady powiatu. Przez pewien okres kierowała najpierw Choszczeńskim Domem Kultury a potem Miejska Biblioteką Publiczną w Choszcznie.

***

       W czerwcu gmina Choszczno prezentowała się na 30. edycji Targów Turystycznych Market Tour. Mimo tego, że temperatura w cieniu sięgała 40 stopni, to jednak nasze stoisko odwiedziły rzesze szczecinian. Najczęściej pytali o trasy rowerowe, agroturystykę, choszczeńskie jeziora i pole golfowe Modry Las. Opisywana edycja Targów Turystycznych Market Tour trwała dwa dni i odbywała się na szczecińskiej Łasztowni.

***

        Nad jeziorem Raduń rozegrano jubileuszową, 10. edycję Regionalnych Spławikowych Zawodów Wędkarskich Parami “Choszczeńska Sobótka 2021”. Do tej pory triumfowały tutaj teamy z Międzychodu, Wronek, Sierakowa i Choszczna, a tym razem bezkonkurencyjnymi okazali się Leszek i Oskar Caderowie z Kłodawy. W kategorii mikstów zwycięskie puchary odebrali choszcznianie Alina i Czesław Pokorowie.

***

      Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych w Zamęcinie i Raduniu zdecydowali, że w kolejnej kadencji prezesowa będą dotychczasowi prezesi, czyli Andrzej Kalisiak i Janusz Solski.

***

        W czerwcu powitaliśmy choszczeńskie lato. Na pikniku zorganizowanym na plaży miejskiej i wokół atrakcji nie brakowało, i to zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przy Wodnym Raju żołnierze z choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej oraz strażacy-ochotnicy z OSP w Zamęcinie prezentowali swój sprzęt bojowy. Wyjątkowe widowisko przygotowała jednostka Ratownictwa Wodnego Choszczno. Ratowanie tonącego i udzielanie pierwszej pomocy oklaskiwały rzesze widzów. To nie była jedyna atrakcja, ponieważ zachęcaliśmy również do oglądania meczów piłkarskich w strefie kibica oraz do kina plenerowego. “Powitanie lata” rozpoczął turniej siatkówki plażowej im. Stanisława Łukaszewicza, w którym triumfowała choszczeńska drużyna “Munieczki”.

***

        Na ulicy Stargardzkiej, przeprowadzony został remont sieci kanalizacyjnej metodą bezwykopową.

***

       Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym OSP w Zwierzynie, prezesem tej jednostki wybrana została DARIA HŁADUNIUK (na zdjęciu). Tym samym jest pierwszą kobietą, która w powojennej historii naszej gminy, objęła tę funkcję. W stradzewskiej jednostce OSP zachowano pełne status quo, bo wszyscy członkowie zarządu i komisji rewizyjnej, którzy zostali wybrani w 2016 roku, w komplecie przeszli na kolejną kadencję. Tu nadal rządził będzie ojcowsko-synowski duet, czyli prezes Józef Basisty i naczelnik Paweł Basisty. Zupełnie inaczej przebiegły wybory w Suliszewie, bo tu w składzie zarządu pojawiły się w większości nowe twarze, w tym prezes Krzysztof Bujak i naczelnik Hubert Serediak.

***

     W lipcu na plaży miejskiej odbył się Festiwal Smaków Świata, czyli zlot food trucków i Festiwal Kolorów.

***

      W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, burmistrz Robert Adamczyk, skarbnik Agata Bruzgo i marszałek Olgierd Geblewicz podpisali umowę na dofinansowanie w kwocie 115 tys. złotych budowy skateparku, a dokładniej jego pierwszego etapu.

***

     W ciągu dwóch pierwszych tygodni, teledysk “Strzał adrenaliny” zaliczył ponad 26 tys. odsłon. Przy tej okazji odkryliśmy, że występujący w nim tajemniczy raper Lipen, to choszcznianin Jacek Lipski. Klip nagrany został w Drawsku Pomorskim, a w jego wokalnej odsłonie, obok Lipena słyszymy i widzimy również choszczniankę Wiktorię Różańską oraz youtubera Adriana Sochę.

***

       Na jeziorze Klukom rozegrano czwartą rundę Pucharu Polski oraz turniej Panda Cup w kajak polo. W pierwszej dywizji triumfowała drużyna team Poznań, w drugiej kobieca MOSW Choszczno, w trzeciej UKS Set Kaniów, a w rywalizacji najmłodszych na podium stanęły aż dwie choszczeńskie drużyny. Prawdziwą okrasą tego turnieju był mecz finałowy pierwszej dywizji, gdzie Team Poznań pokonał 3:1 drużynę Feniksa Szczecin.

***

        W lipcu, czyli w dwa miesiące po przekazaniu placu budowy drugiego i trzeciego etapu choszczeńskiego odcinka rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich, na odcinku od Gleźna do ul. Stawina, już wszystko było przygotowane pod położenie pierwszej warstwy asfaltu, natomiast na ul. Stargardzkiej budowano chodnik oraz zjazdy. Rozpoczęto też prace ziemne wzdłuż drogi do Pakości.

***

         Niespełna 200 tys. złotych kosztowało będzie wykonanie dokumentacji projektowej na budowę 6,5-kliometrowej sieci wodociągowej z Koplina i Gleźna do Zamęcina. Planowana jest likwidacja zamęcińskiej stacji uzdatniania, a woda do wsi popłynie z Choszczna. W dalszej perspektywie, do tej sieci włączone zostałyby również miejscowości: Zwierzyn, Nowe Żeńsko i Stary Klukom. Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej wygrała barlinecka firma San-Technika, a umowę na wykonanie dokumentacji podpisali: Jolanta Skowron (San-Technika) i Łukasz Młynarczyk (MPGK Choszczno).

***

         14 lipca z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Henryka Skiby, który był jednym z najbardziej znanych choszczeńskich muzyków i pedagogów. Przez wiele lat kierował Ogniskiem Muzycznym, uważany jest też za jednego ze współtwórców Państwowej Szkole Muzycznej w Choszcznie.

***

         W lipcu w magistracie podpisana została umowa na dofinansowanie nowej wiaty przystankowej w Stradzewie. Projekt “Bezpiecznie i komfortowo w Stradzewie” jest kolejnym przedsięwzięciem, który ta wieś zrealizowała przy współpracy z Urzędem Miejskim w Choszcznie. Tym razem otrzymali pieniądze z “Grantów Sołeckich 2021”.

***

          W lipcu przy remizie OSP w Raduniu odbyły się ćwiczenia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zorganizowane w ramach Programu Społecznik. Wzięły w nich udział reprezentacja gospodarzy oraz ekipa z Zamęcina.

***

      W kolejnej odsłonie “Szant nad jeziorem”, w żeglarskich klimatach zaprezentowały się zespoły “Zagrali i poszli” oraz “Mietek Folk”. Nie zabrakło też “Pirackich przygód”, czyli animacji i atrakcji dla najmłodszy. W przerwie miedzy koncertami, Maksym Baczyński odebrał z rąk Burmistrza Choszczna nagrodę Choszczeńskiego Mecenasa Kultury 2020.

***

        W lipcu Urząd Miejski w Choszcznie rozpoczął wdrażanie aplikacji, która pozwoli na wykrywanie niespójności w deklaracjach śmieciowych. – W naszej gminie zameldowanych jest ponad 20 tys. osób, a deklaracje śmieciowe złożyło nieco ponad 16 tys. Mam nadzieję, że w ten sposób uszczelnimy system gospodarowania odpadami komunalnymi, a to w efekcie przełoży się na niepodwyższanie opłat za odpady – tłumaczył burmistrz Robert Adamczyk.

***

        W Korytowie mieszkańcy wybrali nowego sołtysa. Został nim 27-letni Marek Trała. – Zamierzam kontynuować, to co rozpoczął mój poprzednik, a na pierwszy plan wysuwa się dokończenie remontu świetlicy – powiedział w chwilę po wyborze.

***

       W sierpniu w koszarach choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej, odbyła się uroczysta zbiórka, na której pożegnano ponad 200 żołnierzy czwartej zmiany Polskiego Kontyngenty Wojskowego UNIFIL w Libanie.

***

         W tym miesiącu zadebiutował również “Gronicek”, czyli czwarty już teledysk o klimacie folkowym, sygnowany przez Małą Kapelę, a tak naprawdę muzycznie, reżysersko i filmowo przygotowany i zrealizowany przez Pawła Lemiesiewicza i Barbarę Laszko.

***

        Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął testowanie opasek na rękę, które umożliwiają szybkie wezwanie pomocy. Na tym etapie otrzymało je 20 osób.

***

        W kolejnej edycji Biegu Pamięci Wyklętych “Tropem wilczym”, na dystansie dłuższym triumfowała para Katarzyna Fieńko – Mateusz Leśniak, a na krótszym Rebecca Edel i Krystian Wałęga.

***

        Na promenadzie przy ul. Nadbrzeżnej odbył się koncert zespołu “Retro Gitary”. Szczecińscy instrumentaliści zaprezentowali się choszczeńskiej publiczności grając znane i lubiane piosenki kultowego zespołu “Czerwone Gitary”.

***

Gminne dożynkowanie tym razem rozpoczęli mieszkańcy sołectwa Piasecznik. Gospodarzami tego wydarzenia byli starostowie Alicja i Arkadiusz Szpakowie.

***

      35 śmiałków wzięło udział w charytatywnym pływaniu Klukom Challenge 2021. Pierwszy na mecie był Bartłomiej Pieńkowski, który przepłynął choszczeńskie jezioro w 30 minut. Dochód z tego wydarzenia w całości przeznaczony został na leczenie Sylwii Żak.

***

       Po raz czwarty z rzędu projekt z Radunia otrzymał wsparcie w ramach marszałkowskiego konkursu “Granty Strażackie”. Tym razem z pozyskanych funduszy strażacy ochotnicy wyremontowali remizę.

***

      Korowód dożynkowy w Raduniu poprowadzili starostowie Mateusz Zbyszewski i Weronika Augustyniak, a wizytówkę wsi, czyli wieniec nieśli panowie na czele z sołtysem Januszem Solskim.

         W ramach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w parku Moniuszki odbyła się uroczysta zbiórka podczas której żołnierze i harcerze zaciągnęli warty honorowe, złożono wiązanki kwiatów, zapłonęły też znicze.

***

          1 września, w sześciu naszych placówkach, nowy rok szkolny powitało 1754 uczniów. Wśród nich było 191 pierwszoklasistów. Najwięcej, bo aż 835 dzieci w Szkole Podstawowej nr 1 w Choszcznie, w Trójce 503, w Sławęcinie 130, w Suliszewie 121, w Zamęcinie 95 i w Korytowie 70.

***

         Prawie 660 tys. złotych kosztowało będzie opracowanie dokumentacji na remont ul. Piastowskiej i Bohaterów Warszawy. Umowę na jej wykonanie, z poznańską firmą SD Projekt, podpisał wiceburmistrz Wojciech Sierakowski.

***

        Na skwerze przed Miejską Biblioteka Publiczną im. Marii Dąbrowskiej, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem w widowisku “Dulska i inne, czyli portret kobiecy w klasyce literatury polskiej”, przypomniane zostały bohaterki uznanych polskich powieści. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, także i teraz całe widowisko odbyło się według scenariusza przygotowanego przez Annę Stetkiewicz.

***

        Gminne święto plonów rozpoczęło się od mszy dziękczynnej, którą celebrował dziekan, ks. Grzegorz Suchomski. W tym roku starostami dożynkowymi byli sołtysi Malwina Stocerz z Kołków i Marek Trała z Korytowa. To właśnie oni przekazali bochen chleba burmistrzowi Robertowi Adamczykowi, który do dzielenia się nim, zaprosił również posła Marka Hoka i senatora Janusza Gromka. W konkursie na najładniejszy wieniec triumfowało dzieło, które wykonane zostało przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piaseczniku. Gdyby można było przyznać puchar fair play tej imprezy, to powinien go otrzymać sołtys z Sulina Sylwester Włoczka, który w dogrywce turnieju sołeckiego?, podarował pierwsze miejsce ekipie z Kołków.

***

        Nowe krzesła i stoły, oświetlenie, zmywarka, mikrofalówka oraz maszynki do waty cukrowej i popcornu. To zakupy z projektu “Poszukiwacze zaginionych inicjatyw”, który zrealizowali mieszkańcy Wardynia.

***

        Gmina rozpoczęła opracowywanie Strategii Rozwoju Gminy na lata 2021 – 2030.

***

        W auli choszczeńskiej szkoły muzycznej odbył się koncert pt. “Z klasyką przez Polskę”. Pieśni najwybitniejszy polskich i niemieckich kompozytorów usłyszeliśmy w wykonaniu mezzosopranistki Zuzanny Nalewajek i akompaniującego jej Pawła Sommera.

***

       Andrzej Kuśmider z Czaplinka i Monika Andrzejczak ze Szczecina triumfowali w 24. edycji Choszczeńskiej Dziesiątki. Z choszcznian najlepiej spisał się Mateusz Leśniak, który zwyciężył w kategorii M30, druga w K20 była Monika Garbicz, a w K40 trzecia Iwona Szyszka. Bieg ukończyło 349 zawodników. Wśród maszerujących z kijkami, bezkonkurencyjną okazała się para: Małgorzata Masłyk z Pyrzyc i Mirosław Bielański ze Stargardu.

***

        Reprezentanci aż 18 miejscowości zdobywali medale na 22. Mistrzostwach Polski Pracowników Oświaty w Badmintonie. W najmocniejszych kategoriach triumfowali choszcznianin Dariusz Czekan i reprezentantka Garwolina Maria Brzeźnicka.

***

        Pożegnanie Lata 2021 odbyło się w klimacie koncertów i foodtruckowego festiwalu smaków. Gwiazdą tej trzydniowej imprezy był raper Mezo. W pierwszy wieczór, na koncert zaprosił zespół Fishing Group.

***

        Pod koniec września powoli dobiegało końca tegoroczne świętowanie z okazji zakończonych żniw. Nas czele korytowskiego korowodu znajdował się wieniec, wieziony na konnej furmance, a za nim maszerował sołtys Marek Trała i panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W Kołkach korowód przemaszerował pod remizę. Tu najpierw podzielono się chlebem, a następnie panie z KGW ośpiewały miejscowych VIP-ów.

***

          We wrześniu uroczyście podsumowano 36. z kolei projekt z cyklu “Poszukiwacze zaginionych inicjatyw”. W jego ramach, plac zabaw i kompleks rekreacyjny przy ul. Mur Południowy, powiększył się o stoły do tenisa stołowego i gry w piłkarzyki, a także ławeczki, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci.

***

       W Choszcznie odbył się sejmik turystyczny oddziałów PTTK województwa zachodniopomorskiego. W pierwszym dniu debatowano m.in. nad turystyczną przyszłością regionu, a w drugim zaproszono uczestników na wycieczkę po ziemi choszczeńskiej.

***

        Organizacja Międzyzakładowa NSZZ “Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Choszcznie świętowała 40-lecie Solidarności. Nawet dzisiaj jej członkowie wspominają lęk przed rządzącymi, a także ówczesne przeświadczenie o słuszności tamtych postulatów i żądań.

***

       Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie zaopiniowało zamianę nazwy jeziora Kluki na Klukom i ta informacja znalazła się w projekcie rozporządzenia z terminem wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

***

      Przy Szkole Podstawowej nr 3 w Choszcznie założony został Ogród Społeczny. W przyszłym roku zakwitną tu pierwsze kwiaty, posiane zostaną również warzywa. To przedsięwzięcie realizowane jest razem ze Stowarzyszeniem Projekt Choszczno, a służyć będzie m.in. międzypokoleniowym spotkaniom, jak również funkcjom edukacyjnym.

***

       Na wieczorze autorskim, który odbył się na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, Joanna Kupniewska zdradziła, że w jej najnowszej powieści “Trzy światy”, to kamienica łączy, trzy różniące się wiekiem, charakterem i poglądami kobiety.

***

     Po kilku latach stagnacji, ochotnicy z Radaczewa zapowiadali odrodzenie. – Zaczniemy od powiększania szeregów i zdobywania uprawnień. Jeśli pokażemy, że stać nas na działanie, to może samochód dostaniemy – wierzy w to nowy prezes Łukasz Witkowski.

***

      W założonym niedawno Ogrodzie Społecznym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz choszczeńscy seniorzy posadzili pierwsze cebulki kwiatów. Na wiosnę wyrosną z nich tulipany, narcyzy i hiacynty. W listopadzie, w ramach Roku Ekologicznego na Pomorzu Zachodnim posadzone zostaną tu również drzewa.

***

        Ponad 25 tys. złotych zebrano podczas obchodów 21. Dnia Papieskiego. Tym razem, do wsparcia akcji zbierania kasy na fundusz stypendialny Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, włączyła się również społeczność zgromadzona wokół parafii w Zamęcinie.

***

       Wystawy “Wczoraj i dziś” i “Historia jednego miejsca” zdominowały Noc Bibliotek, do udziału w której zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie. Była to też okazja do sprawdzenia swojej wiedzy o naszym mieście i regionie.

***

       Swoje święto obchodzili pracownicy oświaty. Na spotkaniu, które odbyło się w Małej Galerii Choszczeńskiego Domu Kultury, burmistrz Robert Adamczyk wręczył wyróżnionym pedagogom nagrody pieniężne.

***

      Ponad 150 kolarzy wystartowało w inauguracji przełajowego cyklu Stevens CX Cup 2021/22. Na słynnych już schodach Miejskiej Góry swoja formę sprawdziła również tegoroczna mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym Barbara Borowiecka.

***

        81 zawodników wystartowało w 31. edycji Memoriału Szachowego Aleksandra Kubaszewskiego i Edwarda Kramka. W turnieju głównym, całą plejadę mistrzów, pokonał 15-letni szczecinianin Tymoteusz Hury. W rozegranym równolegle Turnieju Szachowych Nadziei, triumfował 11-letni Kacper Smagała z Polanowa.

***

       22 października 2021 roku zmarła Barbara Widła, nauczycielka, jedna z głównych animatorek malarstwa ziemi choszczeńskiej. Urodziła się w Wielkopolsce, a wychowała w Chłopowie. W środowisku choszczeńskim uznawana była za jedną z głównych kreatorek malarstwa, rysunku, drzeworytu i ekslibrisu. Z zawodu była nauczycielką fizyki, a w Klubie Plastyka Impresja działała od 1986 roku, pełniąc przez wiele lat funkcję prezesa klubu.

***

       28 października w południe, na skwerze przed budynkiem dworca, nastąpiło odsłonięcie rzeźby Choszcza II. W trakcie tej uroczystości zamurowana została też “Kapsuła Czasu – Choszcz 2021”.

***

        W hoteliku “Razem” swoje święto obchodzili członkowie Choszczeńskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. Dziś, to nie biała laska lecz smartfon powinien być symbolem osób z dysfunkcją wzorku. Udowodnił to Józef Małosek, który ze Szczecina przyjechał pociągiem, a z dworca do hoteliku przyprowadziła go… aplikacja.

***

        Już po raz dziesiąty Państwowa Szkoła Muzyczna im. I. J. Paderewskiego zorganizowała Festiwal Muzyki Akordeonowej. Gwiazdami jubileuszowej odsłony tego wydarzenia byli: Paweł Zagańczyk oraz duet Alena Budziankowa ? Grzegorz Palus. W koncercie finałowym zaprezentowali się uczniowie szkół muzycznych Polski Zachodniej i Północnej.

***

        Krakowska firma Vostok Design opracowała dwie koncepcje zagospodarowania naszego placu przy fontannie. Dokładnie 1400 głosów oddano w wyborach jednej z koncepcji. Prawie trzy razy więcej głosów otrzymał wariant pierwszy i to on posłuży, jako podstawa do opracowania końcowego projektu.

***

         Koncert, podniesienie flagi i złożenie kwiatów pod obeliskiem w parku Moniuszki, polonezowy happening i widowisko ?Korowód?, to główne zamierzenia dedykowane Narodowemu Świętu Niepodległości.

***

          99 badmintonistów wystartowało w piątej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona – Memoriału Wiesława Drewicza. W kategoriach elity triumfowali Wiktoria Szymkowiak (Lipiany) i Marcin Puciato (Koszalin).
Udostępnij.

***

       W utworzonym przy Szkole Podstawowej nr 3 Ogrodzie Społecznym, posadzonych zostało pięć surmii. Kolejnych 25 sadzonek, trafiło na ul. Artylerzystów oraz na kompleks rekreacyjno-zabawowy przy ul. Mur Południowy.

***

“Jesienna zaduma” to tytuł koncertu, który w sobotę w sali widowiskowej Choszczeńskiego Domu Kultury poprowadziła Agnieszka Czukiewska. W poezji śpiewanej i piosence aktorskiej, w różnych konfiguracjach, zaprezentowali się członkowie prowadzonego przez Sandrę Żuk zespołu Feeria.

***

        W Małej Galerii Choszczeńskiego Domu Kultury, odbył się wernisaż wystawy rzeźb Stefana Szymoniaka. Jego prace pojawiały się również w choszczeńskich plenerach, a ostatnio zasłynął wykonaniem figury Choszcza II.

***

     “Minęło 15 lat”, to tytuł krótkiego filmu, który został opublikowany 2 grudnia, czyli w 15. rocznicę złożenia ślubowania przez burmistrza Choszczna Roberta Adamczyka. W telegraficznym skrócie przedstawione są w nim wydarzenia wybrane z życia społecznego i gospodarczego naszej gminy.

***

      Gmina Choszczno otrzyma 100 tys. zł z Państwowego Funduszu Rozwoju Osób Niepełnosprawnych. Z tej dotacji skorzystają niepełnosprawni uczęszczający do Warsztatu Terapii Zajęciowej, Zakładu Aktywności Zawodowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie. Konkretnie, to za te pieniądze nasze ośrodku zakupią m.in. sprzęt treningowy i rehabilitacyjny, wyposażą też siłownię zewnętrzną.

***


       W reaktywowanym niedawno Klubie Koszykówki Żak Choszczno trening poprowadziła była reprezentantka Polski, mistrzyni Polski, Szwajcarii i Cypru, akademicka wicemistrzyni Europy, a obecnie m.in. trenerka kadry 3×3 U17 – Agnieszka Szott-Hejmej.

***

         W jubileuszowej, piątej odsłonie gali “Dęby Powiatu Choszczeńskiego” statuetkami wyróżnieni zostali: w kategorii “Gospodarka i przedsiębiorczość” – firma Usługi Gastronomiczne Paweł i Kamila Kmieć; w kategorii “Kultura i sztuka” – Sandra Żuk; w kategorii “Sport i turystyka” – Akademia Piłkarska Gavia Choszczno; w kategorii “Działalność społeczna” – Jacek Szyszka; w kategorii “Osobowość Powiatu Choszczeńskiego” – Artur Gromadzki – Pole golfowe Modry Las. Oprócz nagrodzonych, w grupie osób, firm, organizacji i stowarzyszeń z gminy Choszczno, nominowanych do tego wyróżnienia, znaleźli się również: “Tom-Bru Tomasz Apoczkin”, “PPU Lidex – Andrzej Polak”, “UKS Ina Stradzewo”, “Chór Pogodna Jesień” i Artur Groszkowski.

***

        W sali lustrzanej Choszczeńskiego Domu Kultury, życzenia odbierali najstarsi mieszkańcy naszej gminy. Na spotkaniu, które z okazji Światowego Dnia Seniora zorganizował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Oddział Rejonowy w Choszcznie, razem zaśpiewali “Jak przeżyć wszystko jeszcze raz”. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Odział Rejonowy w Choszcznie liczy 553 członków, w tym prawie 480 jest z naszego miasta. Obecnie, jest to najbardziej liczne stowarzyszenie, działające na terenie naszej gminy.

***

      “Jesienny Salon Muzyczny”, to tytuł koncertu, który odbył się w sali widowiskowej Choszczeńskiego Domu Kultury. W widowisku wyreżyserowanym przez Jerzego Januszewskiego zaprezentowały się zespoły, soliści, muzycy, chór i grupy wokalne działające przy tej placówce.

***

       Plac zabaw na plaży miejskiej rozbudowany został o kolejne elementy. To kolejny projekt w naszej gminie, który zrealizowany został z zadania “Poszukiwacze zaginionych inicjatyw”, które finansowane jest ze środków Stowarzyszenia Lider Pojezierza.

***

      Prawie 30. poborowych Wojska Obrony Terytorialnej z 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na sztandar. W uroczystości, która odbyła się w choszczeńskich koszarach 141.batalionu lekkiej piechoty, wzięły również udział rodziny i znajomi, świeżo upieczonych terytorialsów.

***

         W finale charytatywnego turnieju piłkarskiego, Młode Wilki Choszczno wygrały 4:2 z AP Gavia Choszczno. W organizację tego wydarzenia włączyli się: Justyna Tryścień, Ewelina Piotrowiak-Żyła, grupa grupie wsparcia Sylwii Żak, Komenda Powiatowej Policji w Choszcznie, działacze AP Gavii Choszczo no i oczywiście pomysłodawcy tego zamieszania, czyli Stowarzyszenie “Projekt Choszczno”.

***

       Po pokonaniu tysięcy kilometrów Betlejemskie Światło Pokoju trafiło również do Choszczna. Podobnie jak w poprzednich latach, także i teraz przywieźli go do naszego miasta harcerze z 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej “Infinitum”.

***


       17, 18 i 19 grudnia zaprosiliśmy na zorganizowany po raz pierwszy Choszczeński Jarmark Bożonarodzeniowy. Na placu przy kościele pw. NNMP można było kupić potrawy, ciasta, ozdoby, czyli wszystko to, co potrzebne było na świąteczny stół. W koncertowym kolędowaniu zaprezentowali się m.in. Góralscy Kolędnicy, wśród atrakcji dla dzieci dominowała żywa szopka i karuzela wiedeńska, a całość zainaugurowało zapalenie 10-metrowej choinki.

***

       Kolejne przedsięwzięcie zrealizowane w ramach zadania “Poszukiwacze zaginionych inicjatyw”, czyli nowe ławeczki, kosze na śmieci i dwa stoły szachowe, które zamontowano na skwerze Holenderskim.

***



        W grudniu zakończono trzeci etap przebudowy chodnika przy ul. Staszica. Ostatni, 250-metrowy odcinek kosztował około 150 tys. zł, a w tej kwocie jest również nagroda, która gmina otrzymała za tytuł “Zachodniopomorskiego Lidera Szczepień”.

***

       Prawie 500 tys. złotych kosztował remont drogi przy ul. Mur Południowy. W ramach tego zadania naprawiony został również chodnik znajdujący się na wysokości ogrodzenia Przedszkola nr 4.

***

Pod koniec roku zakończono również remont nawierzchni pierwszego odcinka nawierzchni ul. Kolejowej, od skrzyżowania z ul. Kochanowskiego do ul. Majowej. To zadanie również kosztowało około 500 tys. złotych.

***

     Dobiegają końca budowy II i III etapu rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich, czyli te od Stawina do Pakości. W tej chwili trwa przebudowa wiaduktu pod torami, rozpoczęto też budowę asfaltowego odcinka, który w efekcie połączy ul. Konopnickiej z ul. Stawina i Sienkiewicza. Po zakończeniu tych prac, cała trasa zostanie oznakowana i dopuszczona do ruchu.

Opracował Tadeusz Krawiec