Inwestycje w oszczędzanie


CHOSZCZNO. Prawie dwa miliony złotych kosztowały przebudowy kotłów i systemów grzewczych w choszczeńskich podstawówkach. Nowy piec gazowy, który dziś ogrzewa Wodny Raj, tak naprawdę uratował ten obiekt przed gigantycznymi rachunkami. Już niebawem ZAZ i ŚDS staną się najbardziej ekologicznymi obiektami w naszej gminie, a to dzięki montowanym obecnie panelom fotowoltaicznym i już działającym pompom ciepła.

      W Szkole Podstawowej nr 3 w Choszcznie przebudowano kotłownię, a także wymieniona została cała instalacja centralnego ogrzewania. – Próbowaliśmy uratować kocioł, ale w chwilę po naprawie, ponownie pękł. Nie było więc innego rozwiązania, jak zamontowanie nowego. Nowy piec to i nowa technologia, więc trzeba było też wymienić całą instalację grzewczą, która w tym przypadku, nie była ruszana od chwili wybudowania tej placówki, czyli od połowy lat 60. poprzedniego wieku – tłumaczy Piotr Kamela, dyrektor Biura Obsługi Szkół Samorządowych. Całe zadanie sfinansowane zostało z budżetu gminy i kosztowało niespełna 1,4 mln złotych.
       Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie nie ma własnej kotłowni, ponieważ ogrzewana jest z sieci miejskiej. Tu z kolei potrzebna była wymiana węzła cieplnego, który zainstalowany został w latach, gdy dobudowano do tego kompleksu obiekty byłej Szkoły Podstawowej nr 2. – Szkoła miała kiedyś własną  kotłownię, potem podłączona została do sieci miejskiej i po takich przeróbkach węzeł przetrwał ponad 30 lat. Dziś już nie spełniał żadnych norm, więc jego wymiana była konieczna – dodaje P. Kamela. Ostatecznie jego przebudowa kosztowała ponad 410 tys. złotych.


         Bardzo ważnym aspektem wdrażania takich inwestycji jest szukanie oszczędności w kosztach ich ogrzewania. – Prawie w każdym roku, sporą część naszego budżetu stanowiły zadania, które dziś przynoszą bardzo konkretne efekty. Tak naprawdę, to nie potrafię sobie wyobrazić, ile dzisiaj kosztowałyby nas wszystkie szkoły, gdybyśmy nie przeprowadzili ich termomodernizacji. Tu warto dodać, że za niespełna 500 tys. złotych instalujemy panele fotowoltaiczne, które zasilać będą Zakład Aktywności Zawodowej oraz Środowiskowy Domu Samopomocy. W połączeniu z już działającymi tam pompami ciepła, radykalnie obniżamy koszty ich utrzymania, a na dodatek, będą to dwa najbardziej ekologiczne obiekty w naszej gminie – tłumaczy burmistrz Robert Adamczyk.
           O tym, że warto inwestować w takie przedsięwzięcia, najlepiej świadczy wymiana kotła gazowego, który ogrzewa obiekty Wodnego Raju. – Kosztował nas około 250 tys. złotych. Już w pierwszych miesiącach zauważyliśmy, że zachowując te same parametry, mamy czterokrotne, a często i mniejsze zużycie gazu. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale w ostatnim okresie, cena gazu dostarczanego do takich obiektów, jak nasz wzrosła ośmiokrotnie, a dzięki tej inwestycji, dziś płacimy rachunki podobne do tych sprzed podwyżki – cieszy się Paweł Czapiewski. Okazuje się, że w tym przypadku, montaż nowego pieca zwrócił się w kilka miesięcy.

Tadeusz Krawiec