tablice plenerowe na ul. Wolności

CHOSZCZNO. „Kierunek Choszczno – Arnswalde 1945, dzień po dniu” to tytuł ekspozycji, którą od dziś można oglądać na ulicy Wolności. To historyczna retrospekcja, oparta na wojennych dokumentach opisujących działania wojenne, prowadzone w lutym 1945 roku w rejonie naszego miasta.

         Chronologię opisanych tu faktów (od 28 stycznia do 23 lutego), opracowaliśmy przede wszystkim na podstawie książki Ericha Murawskiego „Der Kamp fum Pommern Die Letzen Abwehrsch Lachten im Ost” oraz „Zbioru rozkazów i opisu działań wojennych wojsk 61 Armii za luty 1945r.”, ale korzystaliśmy również z oryginalnych dokumentów, planów i map, przez kilkadziesiąt lat tajnych, a obecnie coraz częściej udostępnianych.

Wystawa Kierunek Choszczno
Wystawa Kierunek Choszczno

W literaturze opisującej tamte chwile, najpopularniejszym akcentem jest zdjęcia przedstawiające uszkodzonego Tygrysa Królewskiego, na tle kościoła, natomiast pozostałe fotografie, raczej nie dokumentują walk o Arnswalde.

Wystawa Kierunek Choszczno
Wystawa Kierunek Choszczno

My wykorzystaliśmy stylizowane zdjęcia, które wykonane zostały w trakcie historycznych rekonstrukcji „Kierunek Choszczno”, organizowanych przez Urząd Miejski w Choszcznie w latach 2011 – 2019, a ich autorami są: Krzysztof Gardas, Tadeusz Krawiec, Marta Naskręt i Cezary Pawlak. Wystawa eksponowana będzie do 5 marca br.

Tadeusz Krawiec