Nagrody dla animatorów kultury

CHOSZCZNO. W piątek informowaliśmy o ty, że w magistracie odbyło się spotkanie, na którym sekretarz Magdalena Sieńko i oraz przewodniczący Gminnej Rady Kultury Stefan Szemlij, wręczyli wyróżnienia dla naszych kulturalnych wizytówek. Dziś przedstawiamy ich, a także prezentujemy osiągnięcia, za które otrzymali nagrody, stypendia oraz tytuł Choszczeńskiego Mecenasa Kultury.

***

Nagrody dla animatorów kultury
W imieniu PSM statuetkę odebrał dyrektor Włodzimierz Kubacki

Tytuł Choszczeńskiego Mecenasa Kultury otrzymała w tym roku Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Choszcznie. Jako, że członkowie Gminnej Rady Kultury brali pod uwagę działania i sukcesy z 2019 roku, więc o informacje o nich, poprosiliśmy dyrektora działającej od 1992 roku szkoły, Włodzimierza Kubackiego. ? Nasza placówka, przede wszystkim przygotowuje uczniów do podjęcia dalszego kształcenia w szkołach wyższego stopnia, ale również spełnia rolę kulturotwórczą, głównie poprzez organizację koncertów, audycji, konkursów i festiwali. Współpracujemy z innymi szkołami, jak również instytucjami miasta i gminy, prowadzimy również wymianę zagraniczną ? mówi dyrektor. Podkreśla, że w minionym roku sukcesów, głównie tych indywidualnych było bardzo dużo. ? Nasi uczniowie zwyciężyli m.in. w XXVI Konkursie Pianistycznym na najlepiej wykonaną sonatinę w Pyrzycach, XIV Gorzowskim Konkursie ?Dzień z gitarą? i III Koszalińskim Konkursie Akordeonowym w Koszalinie. Nasz przedstawiciel zajął II miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Stanisława Moniuszki w Solcu Kujawskim, bardzo ważne było też III miejsce zdobyte w X Międzyregionalnym Konkursie Pianistycznym ?Z tańcem przez wieki? w Pyrzycach oraz ?Srebrny dyplom? przywieziony z XI Wojewódzkiego Konkursu Wiolonczelowego ?Miniatura? w Szczecinie ? wymienił te najważniejsze.

***

Nagrody dla animatorów kultury
Dorota Białach, komendant 8 Szczepu Ziemi Choszczeńskiej ?Infinitum?.

Nagrodę finansową, za tzw. opiekę twórczą otrzymała Dorota Białach. Jak nam zdradziła, w Związku Harcerstwa Polskiego działa już 10 lat, a obecnie pełni funkcję komendanta 8 Szczepu Ziemi Choszczeńskiej ?Infinitum?. To właśnie ona wymyśliła i od lat organizuje oraz koordynuje Wieczornicę Niepodległościową dedykowaną mieszkańcom Choszczna. Na liście jej działań jest również Harcerski Rajd Filmowy, także wystawa ?Choszczno wczoraj i dzisiaj? oraz przygotowanie występów do finału WOŚP, jak i prezentacji o Szarych Szeregach, zaprezentowanej w Szkole Podstawowej nr 1 w dniu nadania jej sztandaru.

***

Nagrody dla animatorów kultury
Bartosz Szatkowski otrzymał stypendium za osiągnięcia muzyczne

Pozostała piątka wyróżniona została stypendiami za twórczość. Utalentowany, bardzo ambitny akordeonista, 11-letni Bartosz Szatkowski, uczeń IV klasy naszej PSM, otwarcie się przyznaje, że swoje osiągnięcia zawdzięcza rodzicom i Włodzimierzowi Kubackiemu. Z ubiegłorocznych sukcesów na pierwszym miejscu wymienił drugą nagrodę zdobytą na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Stanisława Moniuszki w Solcu Kujawskim. Wygrał też w III Koszalińskim Konkursie Akordeonowym i VI Zachodniopomorskim Konkursie Akordeonowym, całość spina drugim miejscem zajętym na  II Koszalińskim Konkursie Akordeonowym.

***

Nagrody dla animatorów kultury
Izabela Iwanicka zamierza kształcić się w szkole II stopnia.

W tej same szkole, ale w klasie fortepianu, uczy się również 13-letnia Izabela Iwanicka. Dyrektor szkoły twierdzi, że jej interpretacje utworów wyróżnia dojrzałość emocjonalna oraz zrozumienie formy. Chwali ją też, za duże zaangażowanie w życie szkoły. Z listy ubiegłorocznych sukcesów wskazała na wyróżnienie w XVI Festiwalu Fortepianowym ?Gramy na 4 ręce? oraz na ?Srebrne dyplomy? zdobyte na Zachodniopomorskim Konkursie ?Młode talenty? oraz VII Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych I st. województwa zachodniopomorskiego. Izabela kształci się pod okiem Ewy Kubiak-Kubackiej.

***

Nagrody dla animatorów kultury
Edyta Tyrcha wyśpiewała w 2019 roku kilka nagród.

18-letnia Edyta Tyrcha jest wokalistką, absolwentką naszej PSM, jak zdradziła, bardzo ceni sobie to, że przez sześć lat ćwiczyła w Choszczeńskim Domu Kultury, pod okiem Jerzego Januszewskiego. Od ośmiu lat corocznie zdobywa nagrody na przeglądach i festiwalach, a z tych ubiegłorocznych, na pierwszym miejscu wymieniła: tytuł laureata w Przeglądzie Solistów i Muzycznych Zespołów Estradowych oraz wyróżnienie w II Ogólnopolskim Festiwalu Gwiazd Polskiej Estrady w Chojnie.

***

Nagrody dla animatorów kultury
Sekretarz Magdalena Sieńko wręcza nagrodę dla Zofii Lewandowskiej

15-letnia Zofia Lewandowska od 2015 r. należy do Dziecięcego i Młodzieżowego Koła Plastyka ?Grafiki?, czyli rysuje i maluje pod okiem Janusza Biegańskiego. To właśnie on stwierdził, że Zosia wyróżnia się dużymi zdolnościami plastycznymi, wrażliwością, jest ciekawa nowości i bardzo chętnie podejmuje trudne techniki. Jej prace często reprezentowały Choszczno na różnych konkursach, a z ubiegłorocznych wyróżnień najbardziej sobie ceni tytuły laureata nagrody zdobyte na Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ?Zapobiegajmy pożarom? oraz Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ?Barwy Lasu?, jak również tę, przyznaną na międzynarodowym konkursie, na projekt LOGO Erasmus+.

***

Nagrody dla animatorów kultury
Adrianna Idziak prezentuje swój znaczek

14-letnia Adrianna Idziak, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie, jest chyba jedyną choszcznianką, która ma własny znaczek pocztowy. Adrianna rysuje i maluje pod okiem Magdaleny Kieli, która twierdzi, że to talent wielkiej wody, a udowodniła to, wygrywając w organizowanym przez PCK konkursie na projekt znaczka pocztowego. Tu jedną z nagród był druk znaczka (pisaliśmy o tym na naszej stronie ? red.). Dodajmy, że w ubiegłym roku wygrała również konkurs plastyczny ?Moja natura? oraz zdobyła wyróżnienie na III Wojewódzkim Konkursie Plastycznym ?Prawa Dziecka oczami dzieci?.

Tadeusz Krawiec