dziewczynki trzymają wstęgę, którą przecinają (od lewej) burmistrz Choszczna Robert Adamczyk, Amelia Leśniańska i radny Krzysztof Połomski z okazji otwarcia świetlicy w Raduniu

CHOSZCZNO. W sobotę w Raduniu otwarto świetlicę, w której utworzone zostało Centrum Kultury i Integracji Społeczności Lokalnej. – Przebudowa, remont i wyposażenie obiektu kosztowało ponad 840 tys. zł. Dziś to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w województwie zachodniopomorskim ? mówił burmistrz ROBERT ADAMCZYK.

W sobotę mieszkańcy Radunia wielokrotnie podkreślali, że od dawna czekali na remont tego obiektu. My też doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że budynek trzeba ratować od zaraz, ale mieliśmy też świadomość, że bez dofinansowania trudno będzie to zrobić ? mówił burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Przypomniał też, że dowodem na to, iż ten problem spędzał mu sen z oczu, było m.in. to, że wydano kasę na wykonanie dokumentacji i wymianę dachu. Sytuacja radykalnie się zmieniła, gdy gminny projekt na utworzenie Centrum Kultury i Integracji Społeczności Lokalnej, zgłoszony do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020, zyskał najwięcej punktów.
– Gdy we wrześniu ubiegłego roku poproszono mnie o to, abym wziął udział w podpisaniu umowy na dofinansowanie remontu świetlicy, najpierw poczułem radość i satysfakcję, a potem ulgę z tego, że w końcu uda się zrealizować zadanie, o którym mieszkańcy mówili przez ostatnich kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat ? wspominał w sobotę mieszkaniec Radunia i jednocześnie radny Rady Miejskiej w Choszcznie KRZYSZTOF POŁOMSKI. Przypomniał, że wcześniej, właśnie w tej świetlicy skupiały się najważniejsze akcenty życia społecznego wsi. – Tu odbywały się zabawy, spotkania towarzyskie, wesela, chrzciny, stypy, imprezy okolicznościowe, a także sportowe ? cieszył się, że po przebudowie obiekt będzie jeszcze bardziej funkcjonalny. Głównie dlatego, że utworzono tu Centrum Kultury i Integracji Społeczności Lokalnej, które wyposażone zostało m.in. w sprzęt audiowizualny, stoły do tenisa stołowego i bilarda, stoły bankietowe, krzesła dla 100 osób i trzy stanowiska komputerowe. Nowy sprzęt trafił do kuchni, zmywalni i do pomieszczenia biurowego. Zagospodarowano również teren wokół budynku.  W sumie, całe przedsięwzięcie kosztowało nieco ponad 840 tys. zł, z tego część budowlana 762 tys. zł, a wyposażenie ponad 47 tys. zł. Z PROW 2014 – 2020 otrzymaliśmy 500 tys. zł, a resztę dołożyła gmina.
otwarcie świetlicy w Raduniu
     Wraz z burmistrzem i radnym wstęgę przecięła AMELIA LEŚNIAŃSKA. Ta część uroczystości, odbyła się po mszy poświęconej sołeckiemu świętu plonów. W pięknie udekorowanej już świetlicy, starostowie dożynkowi KRYSTYNA KOŁCZYKIEWICZ i ZBIGNIEW POLAK przekazali burmistrzowi bochen chleba, a sołtys JANUSZ SOLSKI podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się, zarówno do sfinalizowania tej inwestycji, jak przygotowania opisywanej uroczystości. Największa niespodziankę sprawiły panie ze Smolenia i Radunia, które w części artystycznej, w dość humorystycznych klimatach, wyśpiewały historię świetlicy. Dodajmy, że w wydarzeniu tym uczestniczyli również strażacy z niemieckiego Furstenwalde/Spree, którzy przyjechali do Radunia, na ćwiczenia z miejscowymi ochotnikami.
Tadeusz Krawiec

loga projektu