podwyżka za śmieci 2023

CHOSZCZNO. Uchwalono nową stawkę za wywóz odpadów komunalnych. Od 1 lutego 2023 zapłacimy 38 zł miesięcznie od osoby.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Choszcznie, która odbyła się 30 grudnia 2022 w Choszczeńskim Domu Kultury, radni podjęli uchwałę w sprawie podwyżki za wywóz odpadów komunalnych w Gminie Choszczno. Od 1 lutego 2023 r., stawka za wywóz odpadów to 38 zł.

Wzrost cen utylizacji śmieci, paliwa, prądu i płacy minimalnej, to główne czynniki podwyżki. O dwa złote mniej zapłacą właściciele posesji, którzy będą kompostować odpady.

Przypomnijmy, że poprzednia stawka 24 zł od osoby, ustalona została w 2020 roku i skalkulowano ją na podstawie cen obowiązujących w 2019 roku. Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na ponoszoną przez mieszkańców opłatę, jest zdecydowany wzrost ilości utylizowanych odpadów. W tym okresie, o ponad 30 procent podniesiona została stawka płacy minimalnej, radykalnie wzrosły ceny paliwa i prądu. Aktualna stawka obliczona została na podstawie kosztów odbioru śmieci od mieszkańców, ich transport na wysypisko i wspomnianej już utylizacji.

Patrząc na to, co wokół nas się dzieje, to trudno się spodziewać, aby przy tak szybującej inflacji, nie trzeba było podejmować decyzji o kolejnych regulacjach. Tu warto przypomnieć, że przy obliczeniu poprzedniej stawki, płaca minimalna wynosiła 2250 zł, a od pierwszego stycznia 2023 roku podniesiona zostanie do 3490 zł (brutto, czyli wynosiła będzie o ponad 50 procent więcej, od tej z 2019 roku – red.). Wtedy też Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej płaciło za litr paliwa niespełna cztery złote, a dziś widzimy ile kosztuje i tak naprawdę nie wiemy, ile kosztować będzie, np. za miesiąc czy dwa. W uzasadnieniu podwyżki, nie bez znaczenia są nowe stawki za utylizację śmieci. I tu np. w 2019 roku, za tonę odpadów biodegradowalnych płaciliśmy 357 zł, a obecnie podniesiono ją do 491 zł.

Koszt gospodarki odpadami w naszej gminie w 2023 roku wyniesie około 7,3 miliona złotych i tu z podziału zarejestrowanych w systemie osób ustalona została nowa stawka, czyli 38 zł miesięcznie od osoby. W wyliczeniach znajduje się również informacja o tym, że w 2019 roku nasza spółka (MPGK) płaciła 0,27 zł za kilowatogodzinę, a obecnie płacić będzie około trzy razy tyle. Fakt jest taki, że produkujemy coraz więcej śmieci, a to także podnosi koszty (np. w 2021 roku było ich o prawie 700 ton więcej w stosunku do 2020 roku, czyli każdy z nas miesięcznie produkował 4 kg śmieci więcej niż przed rokiem – red.). Okazuje się też, że obecnie najmniejsze koszty ponosimy za wywóz odpadów posegregowanych, niestety stanowią one niespełna 40 procent wszystkiego, co wyrzucamy. To my również możemy sprawić, że cena wywozu śmieci zostanie obniżona, ale pod warunkiem, że przyłożymy się do ich segregacji.

(kk), Tadeusz Krawiec