grupa rowerzystów

CHOSZCZNO. Wczoraj po południu zawitała do naszego miasta grupa rowerzystów składająca się z uczniów i pedagogów ze szkoły im. Gagarina w Fürstenwalde. ? To już jedenaste nasze spotkanie, które realizujemy pod wspólnym hasłem ?Na rowerach bliżej siebie, Choszczno ? Fürstenwalde? ? mówi ARTUR NIEDZIELSKI.

rowerzysta w FurstenwaldePrzy okazji wizyty gości ze szkoły w Fürstenwalde warto przypomnieć, że nasze miasta nawiązały współpracę już w 1992 roku. Dużo później, na pomysł poznawania się poprzez rowerowe eskapady, wpadł KARL-HEINZ WITTIG, były już dyrektor Juri Gagarin Oberschule w Fürstenwalde. W imieniu choszczeńskiego gimnazjum temat podjęła KRYSTYNA MAZUREK i tak oto rozpoczęło się wzajemne odwiedzanie. Zawsze łączone z różnymi atrakcjami, a przede wszystkim z poznawaniem regionu, wspólną nauką i zabawą.  Warto też podkreślić, że ubiegłoroczny zjazd przebiegł w wyjątkowym klimacie. Przede wszystkim dlatego, że świętowano 10. już spotkanie, a na dodatek przygodę z tym wydarzeniem kończył pomysłodawca i główny organizator choszczeńsko-furstenwaldzkich rajdów, czyli wspomniany wyżej K. Wittig. Okazuje się, że odszedł na emeryturę, a jego funkcję, czyli rolę głównego koordynatora, przejęła SUSI SCHWENGBECK.
grupa rowerzystów
      To m.in. reforma naszej oświaty, a przede wszystkim likwidacja gimnazjów sprawiły, że w tym roku z uczniami z Niemiec, spotyka się 11-osobowa grupa siedmio i ośmioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie. – Nasz projekt ukryty jest pod nazwą ?Na rowerach bliżej siebie, Choszczno- Fürstenwalde?, a współfinansowany jest przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz Urząd Miejski w Choszcznie ? tłumaczy koordynator projektu ARTUR NIEDZIELSKI. W tym przedsięwzięciu wspierać będą go również nasi nauczyciele: PAULINA KONIECZNA i MAGDALENA KIELA, a ze strony niemieckiej wspomniani już S. Schwengbeck, K. Wittig oraz HANS-PETKO TEUCHERT i IRENA BECK.
     – W Choszcznie będziemy do 25 maja. Wczoraj się przywitaliśmy, na dzisiaj zaplanowaliśmy warsztaty plastyczne i podchody regionalne. Jutro uczyć się będziemy m.in. polskich tańców ludowych, a na piątek przewidzieliśmy ćwiczenia przedmiotowe i spotkanie integracyjne. W niedzielę, już razem pojedziemy do Trebnitz, gdzie będziemy do 29 maja ? poinformował A. Niedzielski.

Tadeusz Krawiec