CHOSZCZNO. Nie da się ukryć, że wśród naszych odpadów najwięcej miejsca zajmują plastikowe butelki. Już niebawem będziemy je mogli wrzucać do butelkomatu, który zainstalowany zostanie w centrum miasta. Za każdą butelkę lub aluminiową puszkę otrzymamy punkty, które później będziemy mogli zamienić np. na bilet do kina lub na basen.
W ciągu minuty na świecie produkuje się ponad milion plastikowych butelek. Nikt (przynajmniej na razie) nie policzył, ile z nich trafia do choszczeńskich domów, ale widzimy, że jest ich dużo, bo niezgniecione, najszybciej wypełniają żółte pojemniki.
***
W mediach, już w 2019 roku głośno mówiono o tym, że będziemy płacić za nie kaucję, którą odzyskalibyśmy po zwrocie butelki do sklepu. – O zakupie pierwszego butelkomatu myśleliśmy już w ubiegłym roku, ale wstrzymywały nas rządowe plany. Dłużej jednak już nie możemy czekać, bo z każdym dniem systematycznie ich przybywa. Zaśmiecamy nimi środowisko, niesegregowane i niezgniecione tworzą coraz większe góry odpadów. Jeden butelkomat tego problemu nie rozwiąże, ale na pewno przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania akurat tego odpadu – mówi Łukasz Młynarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. To właśnie kierowana przez niego firma, przy współpracy z Klubem Kobieta 2000 zakupi butelkomat, który już niebawem zainstalowany zostanie w centrum miasta. – W okolicy strzeżonego parkingu, a może na placu przy fontannie? Dokładniej lokalizacji jeszcze nie wskazaliśmy, ponieważ taki automat musi mieć też odpowiednią infrastrukturę – tłumaczy Ł. Młynarczyk. Dodaje, że opisywane urządzenie będzie w pełni zautomatyzowane i podłączone do internetu. Zainstaluje go szczecińska firma R3Polska. Po wrzuceniu butelki do pojemnika, sczytany zostanie kod kresowy, a specjalna aplikacja zaliczy nam dodatkowe punkty, które później będzie można wymienić na konkretne profity. – W tej chwili przychodzą mi do głowy zniżki np. na bilety do kina czy na basen, ale będą też inne rozwiązania – zapewnia prezes. Cieszy go również fakt, że butelkomat będzie informował o tym, że trzeba go opróżnić.
A jak powinniśmy korzystać z butelkomatu?
Szczegółowa instrukcja umieszczona będzie na urządzeniu, ale już dziś wiadomo, że opróżnioną i suchą butelkę PET trzeba będzie włożyć do specjalnego otworu w automacie, kodem kreskowym do góry. Nakrętkę wrzucamy do innego otworu. Maszyna zgniecie opakowanie, a po chwili w naszej aplikacji pojawi się bonus, który później będziemy mogli wymienić na wskazana premię.
Tadeusz Krawiec