Choszczeńska Noc Bibliotek

CHOSZCZNO. Wystawy “Wczoraj i dziś” i “Historia jednego miejsca” zdominowały Noc Bibliotek, do udziału w której zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie. Była to też okazja do sprawdzenia swojej wiedzy o naszym mieście i regionie.

                 Bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej, już od siedmiu lat, tak animują ogólnopolską akcją Noc Bibliotek, aby trafiała przede wszystkim w klimaty lokalne. Tym razem, hasło ogólne “Czytanie wzmacnia” rozbudowały na “Czytanie regionaliów wzmacnia lokalne więzi”, a o tym, że było trafione, przekonali się już głównie ci, którzy wzięli udział w podsumowującym, multimedialnym konkursie, dotyczącym historii Choszczna i okolic.

Naszą prezentację znajdziemy w Galerii Wystaw MBP, na stronie www.artsteps.com, oczywiście pod hasłem Choszczno

           Dyrektor MBP Anna Lewicka, sobotnią Noc Bibliotek rozpoczęła od podziękowania i wręczenia upominków, uczestnikom dwóch ostatnich edycji Narodowego Czytania. Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa “Wczoraj i dziś”, na której Halina Kluczewska i Maksym Baczyński porównali współczesne widoki, z tymi sprzed 20, 50, a nawet 100 lat. Na naszej stronie już promowaliśmy internetową prezentację zamieszczoną w “Galerii Wystaw MBP w Choszcznie”, a tu H. Kluczewska przedstawiła drugą jej odsłonę, tym razem zatytułowaną “Choszczno – okolice barbakanu”. Tak dokładnie, to poświęcona jest najbliższemu otoczeniu naszej biblioteki, a zamieszczone tam archiwalne i współczesne zdjęcia ukazują pobliskie obiekty, w tym przede wszystkim budynki i ulice. Dobrą wiadomością jest to, że każdy z nas może ją zobaczyć, ponieważ pod hasłem “Choszczno”, umieszczona została na stronie www.artsteps.com.
Wyjątkowo inspirującą puentą tej edycji choszczeńskiej Nocy Bibliotek, był quiz przygotowany przez Ewę Zajkowska. W tym zadaniu, uczestnicy sobotniego spotkania mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, dotyczącą starszej i nowszej historii Choszczna, posługując się swoim smartfonem. W tym zadaniu najlepiej spisały się Marta Staniewska i Małgorzata Majewska.

Tadeusz Krawiec