Choszczeński Jarmark Bożonarodzeniowy jest już za nami.

CHOSZCZNO. Przez scenę przewinęło się ponad 200 wykonawców, a na stoiskach 17 wystawców sprzedano kilkaset kilogramów pierogów oraz uszek grzybami. Kulinarnym hitem były kibiny oraz serowe racuchy z żurawiną, a dzieci najbardziej polubiły alpaki oraz wenecką karuzelę. Poznaliśmy też autorów haseł nagrodzonych w naszym konkursie.

    Podobnie jak przed rokiem, także i tym razem Choszczeński Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował w momencie odpalenia przez burmistrza Roberta Adamczyka, największej choinki w mieści.


    W drewnianych domkach, specjalnie przygotowanych na tę okazję przez Zakład Aktywności Zawodowej „Szansa” swoje wyroby prezentowało 17 wystawców. Przez trzy dni na ich stoiskach można było kupić dosłownie wszystko to, co może się przydać, co może być potrzebne w okresie Świąt Bożego Narodzenia, poczynając od wszelkiego rodzaju potraw, szynek, kiełbas, ozdób, a kończąc na oryginalnych prezentach czy też żywych choinkach.


     Mimo tego, że w te dni mocno przymroziło, to jednak występujący na scenie artyści udowodnili, że i w takich warunkach kolędować potrafią z wyjątkową fantazją. Przedstawiona w pierwszym dniu kolorowa, kolędniczo-wokalno-taneczna suita Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce warta była gromkich braw, podobnie jak koncert duetu Martyna Żyta – Roman Szymański czy też wokalistów i zespołów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Choszcznie i Choszczeńskiego Domu Kultury. We wspólne kolędowanie prowadzone przez Jerzego Januszewskiego chętnie włączali się również mieszkańcy Choszczna.


Podobnie jak w 2021 roku, także i teraz najwięcej odwiedzających było w sobotę. W tym dniu prawie każdy podchodził do stajenki Rancza Wesoła Stodoła, by zrobić sobie pamiątkową fotkę z przesympatycznymi alpakami czy też osłami Moniką i Kulfonem.


– Razem stworzyliśmy wydarzenie, które już na stałem wpisało się w kulturalny kalendarz naszej gminy. Dziękuję za wsparcie, za pomoc i liczę na to, że w przyszłym roku również będziecie z nami – burmistrz Robert Adamczyk podziękował sponsorom i współorganizatorom, a także wręczył im okolicznościowe upominki.


Łukasz Młynarczyk, czyli prezes, a także pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej wręczyli nagrody szkołom, które wzięły udział w konkursie ekologicznym.
W tym dniu przez scenę przewijały się zespoły z naszych szkół podstawowych, a gwiazdą wieczoru była Kapela Góralska Ogórki. Nie jednemu łezka w oku się zakręciła, gdy zaśpiewała mieszkająca w Choszcznie Ukrainka Arina Żuk, a swoja publiczność miał również Mirosław Zienowicz.


W tym dniu harcerze z 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej „Infinitum” im. mjr. Henryka Sucharskiego podjęli w Szczecinie Sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju i jako pierwszy płomień przejął od nich zastępca burmistrza Wojciech Sierakowski. On też odebrał przyznany UM w Choszcznie po raz pierwszy Honorowy Tytuł Przyjaciela Szczepu.


W niedzielę scena należała do grup wokalnych i tanecznych z naszych przedszkoli. Tu również zabawiał dzieci duet z Malinowych Marzeń. Całość zamknęło podsumowanie konkursu na hasło promujące Choszczeński Jarmark Bożonarodzeniowy, ale o tym już napiszemy w odrębnym materiale.

Tadeusz Krawiec

Nasz tegoroczny jarmark został objęty patronatem honorowym marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza

PARTNERZY: ENEA Oświetlenie, Ranczo Wesoła Stodoła w Starym Klukomiu, Przedszkole Ancymonek, MPGK Choszczno, Centrum Rekreacji i Spotu w Choszcznie, Zakład Aktywności Zawodowej „Szansa” w Choszcznie

SPONSORZY: Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku, Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy w Choszcznie, Firma ECHO, Marek Kropidłowski

Patronat medialny: Echo Media, Choszczno.ORG

Organizatorzy: Urząd Miejski w Choszcznie, Choszczeński Dom Kultury