na zdjęciu przysięga żołnierzy obrony terytorilanej
23.02.2020 SZCZECIN 14ZPBOT PRZYSIEGA TERYTORIALSI FOT.DWOT

CHOSZCZNO. W miniona niedzielę w Szczecinie-Podjuchach odbyła się pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich byli również terytorialsi z 141 batalionu piechoty lekkiej formowanego w Choszcznie.

Jak informuje MARCIN GÓRKA, rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w minioną niedzielę, rotę wojskowej przysięgi wypowiedziało ponad
ponad sto kobiet i mężczyzn. Co ważne, nikt z nich do tej pory nie miał do czynienia z wojskiem, a tu odbyli 16-dniowe szkolenie przygotowawcze, które odbyło się na poligonie w Wędrzynie. ? Ćwiczyli po kilkanaście godzin dziennie. Uczyli się m.in. musztry i taktyki, a także udzielania pomocy przedmedycznej ? wylicza M. Górka. Dodaje, że oprócz tych, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, 14 ZBOT przyjęła jeszcze kolejnych żołnierzy, którzy wcześniej ukończyli tzw. szkolenie wyrównawcze. W tej grupie są m.in. byli żołnierze, funkcjonariusze policji, straży granicznej, a nawet absolwenci legii akademickiej. Zdecydowana większość z nich, czyli około 150 żołnierzy przypisanych zostało do formowanego w Choszcznie 141 batalionu lekkiej piechoty.
       Dodajmy, że w marcu przewidywane są kolejne wcielenia i szkolenia terytorialsów, którzy również tu trafią. Jak informują ich przełożeni, w choszczeńskim kompleksie czekają już budynki koszarowe i magazyny, do których najpierw wprowadzi się dowództwo batalionu, a po nich pozostali żołnierze.

(tk)

ćwiczenia wojsk terytorialnych            Na naszej stronie informowaliśmy już o tym, że 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej funkcjonuje od 27 września 2019 roku. Powstała w ostatnim, czwartym etapie tworzenia struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w kraju. Żołnierzem obrony terytorialnej, czyli popularnym terytorialsem, może zostać każdy pełnoletni, niekarany Polak. Po odbyciu szkolenia składa wojskową przysięgę a następnie uczestniczy w zajęciach w ramach tzw. szkolenia rotacyjnego, które odbywa się raz w miesiącu, w weekend. Za gotowość i udział w szkoleniu każdy żołnierz otrzymuje wynagrodzenie pieniężne.
dowódca wojsk terytorialnych

      Dowódcą 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk GRZEGORZ KALICIAK (na zdjęciu). To weteran misji wojskowych poza granicami kraju. W 2004 roku, pełniąc służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, dowodził obroną ratusza (City Hall) w Karbali. Ta bitwa , okrzyknięta ?największą bitwą Polaków pod II Wojnie Światowej? stała się głównym motywem filmu pt. ?Karbala?. Brał także udział w VI zmianie PKW w Iraku w 2006 roku oraz w VIII i XI zmianie PKW w Afganistanie, podczas której został poszkodowany w wybuchu miny – pułapki.  Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wojskowym. W 2018 roku został dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 27 września 2019 roku wyznaczony na dowódcę 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT, którą obecnie formuje.