W przełajach Choszczno schodami stoi


CHOSZCZNO. Ponad 150 kolarzy wystartowało w sobotniej inauguracji przełajowego cyklu Stevens CX Cup 2021/22. Na słynnych już schodach Miejskiej Góry swoja formę sprawdziła również tegoroczna mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym Barbara Borowiecka.


Sobotni wyścig zainaugurował ogólnopolski cykl Stevens CX Cup 2021/22. Już za dwa tygodnie przełajowcy wystartują w Myśliborzu, potem w Policach, Rewalu, Pyrzycach, Nowogardzie, Wałczu, Pile, a całość podsumowana zostanie 2 stycznia 2022 roku, wyścigiem w Krzeszycach. Jacek Kuzynin, prezes Zachodniopomorskiej Akademii Kolarskiej, która jest jednym z głównych organizatorów tej imprezy, nie ukrywa, że docelowo marzy mu się zorganizowanie w Choszcznie przełajowego wyścigu, zaliczanego do Pucharu Polski.

Przełajowa elita (od prawej): Marta Balcerzak, Milena Burzych, Barbara Borowiecka i sędzia główny Zygmunt Malinowski.

W sobotę kolarze rywalizowali na nieco ponad 3-kilometrowej pętli, wytyczonej głównie na Miejskiej Górze. Amatorzy kolarstwa przełajowego dobrze już znają ten teren, a znajdujące się tam schody zaliczają do najdłuższych w kraju. W pierwszych dwóch wyścigach rywalizowali najmłodsi, juniorzy, dziewczęta i seniorki. W najliczniej obsadzonym rywalizacji seniorów, z numerem VIP, wystartowała tegoroczna mistrzyni Polski w przełajach Barbara Borowiecka. Na mecie zdradziła, że dla niej, celem numer jeden są zbliżające się mistrzostwa Europy, więc zarówno schody, jak i strome, piaszczyste podbiegi nie sprawiały jej specjalnej trudności. To, że cały czas znajdowała się w czołówce (męskiej!) wyścigu, również świadczyło, że jest w dobrej formie.

Choszczno miało szczęście do wielu znakomitych komentatorów. Na tę elitarną listę wpisał się również sobotni sprawozdawca Przemysław Chabasiński “Chabas”


W wyścigach głównych, wśród pań triumfowały Marta Balcerzak (Gorzów Wlkp.) i Jadwiga Kucharska (Gdynia), natomiast wśród panów Krystian Kruk (Dłużyna) i Piotr Jarmużewski (Szczecin). W pozostałych kategoriach zwyciężyli: Michał Konradowski (Szczecin), Dawid Lewandowski (Strzelce Krajeńskie), Bartłomiej Bacieczko (Strzelce Krajeńskie), Wojciech Cierpicki (Piła), Nikola Lendzion (Nowogard), Maciej Molik (Stargard) i Natalia Jaros (Skwierzyna). Miejscowym kibicom miłą niespodziankę sprawił choszcznianin Dobiesław Drzymała, który w kategorii CX i MTB (open) zajął trzecie miejsce. Na podium zawodnicy otrzymywali tylko medale, ponieważ zwycięzców całego cyklu, poznamy dopiero 2 stycznia 2022 roku w Krzeszycach.

Tadeusz Krawiec


Stevens CX Cup 2021/22 ? etap I CHOSZCZNO
Cyklosport CX
1. Krystian Kruk (Dłużyna), 2. Kacper Szabunia (Strzelce Krajeńskie), 3. Łukasz Krasiński (Szczecin)
Masters 1 CX
1. Michał Konradowski (Szczecin), 2. Szymon Minda (Złotów), 3. Michał Lorenc (Słubice)
Junior młodszy (CX i MTB)
1. Dawid Lewandowski (Strzelce Krajeńskie), 2. Jan Skupiński (Strzelce Krajeńskie), 3. Miłosz Marciniak (Piła)
Junior CX
1. Bartłomiej Bacieczko (Strzelce Krajeńskie), 2. Karol Sowiński (Nowogard), 3. Filip Chojnacki (Święte)
Kobiety (Open)
1. Jadwiga Kucharska (Gdynia), 2. Nadia Macios (Złotów), 3. Nina Wasij (Strzelce Krajeńskie)
Kobiety Open (CX Masters)
1. Marta Balcerzak (Gorzów Wlkp.), 2. Magdalena Plachecka-Roszatycka (Szczecin), 3. Aldona Trzebiatowska (Gdynia)
Młodzik (CX i MTB)
1. Wojciech Cierpicki (Piła), 2. Stanisław Stachowicz (Piła), 3. Marcel Stanik (Zwierzyn)
Młodziczka (CX i MTB)
1. Nikola Lendzion (Nowogard), 2. Antonina Kawalec (Żarowo)
Mężczyźni CX MTB Open
1. Piotr Jarmużewski (Szczecin), 2. Ariel Woźniak (Szczecin), 3. Dobiesław Drzymała (Choszczno)
Żak (CX i MTB)
1. Maciej Molik (Stargard), 2. Wit Wierzycki (Warzymice), 3. Piotr Drągowski (Warszawa) ? 1. Natalia Jaros (Skwierzyna)