Zachodniopomorski Skoczek


CHOSZCZNO. 81 zawodników wystartowało w 31. edycji Memoriału Szachowego Aleksandra Kubaszewskiego i Edwarda Kramka. W turnieju głównym, całą plejadę mistrzów, pokonał 15-letni szczecinianin Tymoteusz Hury. W rozegranym równolegle Turnieju Szachowych Nadziei, triumfował 11-letni Kacper Smagała z Polanowa.

Memoriał Aleksandra Kubaszewskiego i Edwarda Kramka należy do najstarszej, organizowanej cyklicznie imprezy sportowej w gminie Choszczno, a już jako wydarzenie szachowe, od lat zaliczane jest do elitarnych imprez kalendarza Pomorza Zachodniego.

Jako pierwsi przy elektronicznej szachownicy zasiedli (od lewej): Paweł Bartnicki (Stilon Gorzów Wlpk.) i Bronisław Piotrowski (Skoczek Choszczno).

Jego wczorajsza edycja przejdzie do historii z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy, partie rozgrywane na szachownicy z numerem jeden, a także filmowe migawki z turnieju, na żywo można było oglądać w internecie. Drugim powodem był 15-letni szczecinianin Tymoteusz Hury (7,5 pkt. – Gryf Szczecin), który dość niespodziewanie ograł całą grupę, dużo wyżej notowanych szachistów. Drugie miejsce zajął jego kolega klubowy Arkadiusz Korbal (7,0), a na trzecim stopniu podium, stanął reprezentant gospodarzy Andrzej Maj (7,0).

W tym dniu zdecydowana większość widocznych na tym zdjęciu mistrzów, musiała uznać wyższość Tymoteusza Hurego.

Komentując wyniki tego ostatniego warto podkreślić, że markę choszczeńskiego klubu podnosi też fakt, że coraz więcej uznanych zawodników z Pomorza Zachodniego, przenosi się do Skoczka. Pełne wyniki znajdziemy poniżej, ale warto uzupełnić, że w kategorii do 10 lat zwyciężył Filip Pawlicz (Gryf Szczecin); do 14 lat Piotr Zaręba (Gryf Szczecin); wśród kobiet Emila Załucka (Stilon Gorzów), a najstarszym zawodnikiem turnieju był 74-letni Marian Gniazdowski (Gryf Szczecin). Dodajmy, że w trakcie wczorajszej dekoracji, wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Szachowego Oskar Rosłon wręczył Sebastianowi Matulowi, brązową Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego.

W Turnieju Szachowych Nadziei sędziował wychowanek Skoczka Cyprian Guzek.

Organizator turnieju, czyli Uczniowski Klub Szachowy Skoczek, słynie również z kształcenia najmłodszych adeptów. Przypomnijmy, że obecnie w Akademii Skoczka, szkoli ich Krzysztof Dłużyński, a w Szkole Podstawowej nr 3 w Choszcznie, dzielnie wspiera go Grzegorz Winiarski. Wspominamy o tym, ponieważ wczoraj, równolegle rozegrano też Turniej Nadziei Szachowych, w którym rywalizowało 31 najmłodszych szachistów. Tu zwyciężył Kacper Smagała (6,0 – UKS Grad Polanów), drugi był Wojciech Karkoszka (5,0 – STMGK Strzelce Krajeńskie), a trzecie miejsce zajęła podopieczna wspomnianego G. Winiarskiego Oliwia Domańska (5,0 – SP nr 3 w Choszcznie). K. Dłużyńskiego najbardziej ucieszył fakt, że jego wychowankowie Łucja Stachańska i Jędrzej Haręźlak zdobyli czwartą, a Jakub Telej, piątą kategorię szachową.

Tadeusz Krawiec