CHOSZCZNO. Wczoraj w kołeckiej świetlicy odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze tutejszej OSP. Po 15 latach działalności prezesa Stanisława Gromadzkiego, zastąpił Grzegorz Kraszewski. Nowym naczelnikiem został Mateusz Wojcieszak.

Jednostka OSP w Kołkach powstała w 1949 roku i chyba po raz pierwszy tak się zdarzyło, że na podsumowaniu kadencji wymieniono wyjazdy tylko do 10 zdarzeń. To oczywiście konsekwencje covidowych obostrzeń. W poprzednich sprawozdaniach, tych akcji było co najmniej dwa razy tyle, a dodatkowy akcent stanowiły sukcesy sportowe oraz działania społeczne podejmowane m.in. na rzecz wsi.

Choszczno - Strażacy - ochotnicy wybierają nowe władze.

Wszyscy we wsi wiedzą, że takim największym motorem ich działania był naczelnik Krzysztof Gromadzki. Wybrano go w 2006 roku i od tamtego czasu drużyny męskie, kobiece i młodzieżowe zaliczyły całą serię sukcesów, i to poczynając od tych na szczeblu gminnym po krajowe. Za jego kadencji oddano do użytku wyremontowaną remizę, bibliotekę, a jednostka otrzymała też sztandar. Niestety od trzech lat nie ma go już wśród nas, a Grzegorz Kraszewski, któremu wczoraj powierzono funkcję prezesa, nigdy nie ukrywał, że zarówno w sołectwie, jaki w jednostce cele wyznaczał K. Gromadzki.

Choszczno - Strażacy - ochotnicy wybierają nowe władze.
Nowy prezes Grzegorz Kraszewski

Na wczorajsze zebranie, które prowadził prezes zarządu gminnego Jarosław Kaleta, przyszło 18 członków. W skład nowego zarządu, oprócz wspomnianego wyżej G. Kraszewskiego weszli: Mateusz Wojcieszak (naczelnik), Agata Baranowska (sekretarz), Magdalena Połomska-Gromadzka (skarbnik), Radosław Zganiacz (gospodarz) i Marta Wojcieszak (członek). Wybrano też komisję rewizyjną: Maciej Świtaj (przewodniczący) oraz Kamil Wojtowicz i Marek Kraszewski (członkowie). Rok 2021, jest rokiem sprawozdawczo-wyborczym w OSP, więc z zgodnie ze statutem, wybrali również swoich przedstawicieli do zarządu gminnego. Nikogo nie zaskoczyło to, że wskazano na G. Kraszewskiego i R. Zganiacza, których na zebraniu gminnym wspierać będzie Monika Kraszewska. Nowy prezes bardzo krótko podsumował wybory. ? Postarajmy się, żeby było lepiej. Powodzenia życzę sobie i wszystkim nawzajem ? powiedział. Podziękował też poprzednikowi Stanisławowi Gromadzkiemu, który tę funkcję pełnił przez ostatnich 15 lat. Wczoraj uchwalono również, że pan Stanisław, dożywotnio pełnił będzie funkcję honorowego prezesa jednostki OSP w Kołkach.

Choszczno - Strażacy - ochotnicy wybierają nowe władze.
Od lewej: Stanisław Gromadzki, Magdalena Sieńko, Grzegorz Kraszewski i Mirosław Dzidek

– Choć w minionym roku wasza jednostka wyjechała do zdarzeń tylko 10 razy, to jednak warto podkreślić, że w tej jednostce jest aż 20 przeszkolonych strażaków. Wystarczy tylko uporządkować zaległości i już można działać ? powiedział na zakończenie komendant powiatowy PSP w Choszcznie brygadier Mirosław Dzidek. Dodajmy, że komendantowi też należą się gratulacje, ponieważ akt mianowania na stopień brygadiera, odebrał kilka dni temu, podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka.

Tadeusz Krawiec