podpisanie umów na otrzymanie "Grantów sołeckich)
od lewej Małgorzata Rataj sołtys Zwierzyna, Ryszard Mićko członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskigo i Janusz Solski sołtys Radunia podczas podpisywania umów na dotacje z konkursu "Granty sołeckie"

CHOSZCZNO. W finalizowanej właśnie, drugiej edycji konkursu ?Granty sołeckie” Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przyznał 180 dotacji, w tym dwie dla sołectw z naszej gminy. W piątek umowy podpisali sołtysi MAŁGORZATA RATAJ, JANUSZ SOLSKI, burmistrz ROBERT ADAMCZYK i członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego RYSZARD MICKO. Dzięki temu wsparciu, jeszcze w tym roku w Raduniu powstanie siłownia plenerowa, a w Zwierzynie rekreacyjna altana.

W ubiegłorocznej edycji konkursu ?Granty sołeckie” złożono prawie 600 wniosków, a dofinansowanie otrzymało tylko 65. W tym roku dotacje przyznano dla 180, a w grupie szczęśliwców znalazły się również Raduń i Zwierzyn. – Głównym celem tego konkursu jest wyróżnienie środowiska podejmującego wartościowe inicjatywy na rzecz społeczności wiejskiej, a statystycznie licząc, to co trzecia wieś z naszego województwa (w sumie jest ich 1738 – red.) miała jakiś pomysł na wykorzystanie tych środków – mówił burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Podkreśla, że coraz więcej grup społecznych zauważa rolę wszelkiego działania, i coraz trudniej jest złożyć projekt, który wśród Innych wyróżniałby się oryginalnością czy innowacyjnością.

Małgorzata Rataj sołtys Zwierzyna podczas podpisywania umowy na dotację z "Grantów sołeckich"
Małgorzata Rataj sołtys Zwierzyna podczas podpisywania umowy na dotację z “Grantów sołeckich” na rekreacyjną altanę

Mieszkańcy Zwierzyna marzyli o altanie, w której mogłyby się odbywać lokalne imprezy. – Już w ubiegłym roku próbowaliśmy swoich sił w tym konkursie, ale wówczas tylko co dziesiąty projekt otrzymał kasę. Na tegorocznym zebraniu zdecydowaliśmy, że część naszego funduszu sołeckiego przeznaczymy na zakup elementów do altany (m.in. tarcicy i kostki brukowej), a także włożymy też własną pracę. To chyba przeważyło o tym, że tym razem znaleźliśmy się w grupie wsi, które otrzymały dofinansowanie – cieszy się sołtys Zwierzyna MAŁGORZATA RATAJ. Podkreśla, że kosztująca około 15 tyś. zł altana stanie za świetlicą, tuż obok placu zabaw.

Janusz Solski sołtys Radunia podczas podpisywania umowy na dotację z "Grantów sołeckich"
Janusz Solski sołtys Radunia podczas podpisywania umowy na dotację z “Grantów sołeckich” na siłownię plenerową

Starania o sołeckie granty prowadzili również mieszkańcy Radunia. – My mieliśmy kilka innych projektów, ale przygotowanie dokumentacji trwałoby zbyt długo, więc ostatecznie zdecydowaliśmy, że w centrum wsi, tuż obok placu zabaw powstanie mała siłownia plenerowa. Składać się będzie m.in. z orbitreka, poręczy i tzw. wioślarza – wyliczał sołtys JANUSZ SOLSKI. Jego zdaniem komisja punktująca złożone projekty brała pod uwagę społeczne zaangażowanie wsi, bo jak zaznaczył, wraz ze strażakami przygotują teren pod siłownię, a piłkarze Korony Raduń nauczą mieszkańców, jak korzystać z tego obiektu.

Tadeusz Krawiec

siłownia w Raduniu
Siłownia plenerowa w Raduniu.
siłownia w plenerowa w Raduniu
Siłownia w plenerowa w Raduniu.
siłownia w plenerowa w Raduniu
Siłownia w plenerowa w Raduniu.
siłownia w plenerowa w Raduniu
Siłownia w plenerowa w Raduniu.