poczet sztandarowy z nowym sztandarem Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie

CHOSZCZNO. W piątek społeczność szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie uczestniczyła w uroczystościach związanych z przekazaniem nowego sztandaru. – Ten najważniejszy dla szkoły symbol ma łączyć i bronić – to słowa rodziców chrzestnych ANNY LEWICKIEJ i ŁUKASZA MŁYNARCZYKA. Wydarzenie to zapamiętają też pierwszoklasiści, którzy w tym dniu złożyli ślubowanie.

W naszym fotoreportażu zobaczysz prawie 200 zdjęć.
 
 
      O przygotowaniach do uroczystości związanych z nadaniem sztandaru i pasowaniem uczniów klas pierwszych informowaliśmy już na naszej stronie, a piątkowe wydarzenia tylko spięły kilkutygodniowe działania. A wszystko rozpoczęło się w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej, gdzie w trakcie mszy sztandar poświęcił biskup HENRYK WEJMAN. Druga część tej uroczystości kontynuowana była w hali sportowej i tu SYLWIA BŁASZCZYK, czyli przewodnicząca społecznego komitetu fundatorów sztandaru najpierw odczytała akt jego ufundowania, a następnie przekazała go dyrektorce AGNIESZCE CZUKIEWSKIEJ. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali: ANNA LEWICKA i ŁUKASZ MŁYNARCZYK i to oni jako pierwsi wbili w drzewce pamiątkowe gwoździe. Po nich symbolicznym stuknięciem potwierdzały osoby, które przyczyniły się do ufundowania sztandaru, czyli: ROBERT ADAMCZYK, ppłk DANIEL NOGA, ks. ANDRZEJ LEMIESZKO, KAZIMIERZ CZAPIEWSKI, wspominane już wyżej A. Czukiewska  i S. Błaszczyk oraz uczennica ZUZANNA LADRA.
pierwszoklasiści z Jedynki ślubują na nowy sztandar
Po odczytaniu aktu nadania, burmistrz R. Adamczyk przekazał sztandar dyrektorce A. Czukiewskiej, a ona pocztowi, w składzie którego byli: ZUZANNA MICIUL, KATARZYNA KOZIKOWSKA i JAN WIEWIÓRKOWSKI.
         A jak wygląda nowy sztandar? – Ma kształt kwadratu. Na awersie znajduje się białe tło z czerwonym krzyżem walecznych i wizerunkiem orła białego. W rogach umieszczone zostały laurowe wieńce, a także herb Choszczna i cyfra jeden. Natomiast na rewersie wyhaftowane zostały logo szkoły i jej pełna nazwa – tłumaczyła dyrektorka. Rodzice chrzestni w swoich wystąpieniach życzyli społeczności szkoły, by ten symbol Polski łączył i bronił, a przede wszystkim zawsze był najważniejszą oznaką ich Małej Ojczyzny.
       pasowanie na ucznia Jedynki      Ten dzień na długo utkwi w pamięci pierwszaków, przedstawicieli pięciu najmłodszych klas, którzy jako pierwsi złożyli ślubowanie na nowy sztandar, a chwilę później A. Czukiewska już wszystkich pasowała ogromnym piórem. Zgromadzona publiczność owacjami przyjęła część artystyczną, ale największe wrażenie zrobiło Jedynkowe Miasteczko Wojska Polskiego, w którym społeczność szkolna przygotowała wystawy, a dokładniej tematyczne ulice poświęcone najważniejszym patriotycznym akcentom z historii Polski.

Tadeusz Krawiec