CHOSZCZNO. Statystyczne podsumowania z 2020 roku, zaczynamy od podkreślenia, że po raz pierwszy w historii gminy, aż tak radykalnie spadła ilość urodzeń dzieci. Cyfry mówią wyraźnie, że burzy się jedno z głównych założeń programu 500 plus, bo w 2019 roku urodziło się ich 309 (dwoje mniej niż w 2018 roku), natomiast w minionym, na świat przyszło tylko 275! W poprzednich latach najczęściej wybieraliśmy dla nich imiona Antoni i Zuzanna, tym razem, rodzice najchętniej sięgali po Aleksandrę i Jana.

      Podsumowując rok 2019 podkreśliliśmy, że w powojennej historii naszej gminy, po raz pierwszy tak się zdarzyło, że liczba zgonów przewyższyła ilość urodzeń (314 do 309) i nawet najgłębszych snach nie spodziewaliśmy się, że w sprawozdaniu z 2020 roku, te relacje będą jeszcze bardziej niekorzystne. Przypominamy, że w 2019 roku w gminie Choszczno urodziło się 309 dzieci (dwoje mniej niż w 2018 roku), natomiast w minionym, na świat przyszło ich tylko 275! Trudno powiedzieć, czy to sprawka koronawirusa, ale równie niekorzystnie wygląda statystyka zgonów, bo tych było o 29 więcej niż w roku 2019.

Jest nas coraz mniej
W 2020 roku na ślub w plenerze decydowało się sześć par. To zdjęcie pochodzi z 2018, tego jeszcze normalnego roku.

       Wracając do noworodków, warto dodać, że rodzice najchętniej wybierali im imiona Aleksandra i Jan, natomiast tak popularne w poprzednich latach, Zuzanna i Antoni, tym razem wyprzedzone zostały jeszcze przez Julie, Zofie, Maje, Filipów i Franciszków. Z tych najrzadziej wybieranych, warto przytoczyć Emmę, Jasminę, Gaję, Olega i Teodora.
Kolejnym, zapewne również także covidowskim pokłosiem, jest spadek liczby małżeństw. Tych w minionym roku było tylko 69, czyli o 34 mniej, niż w 2019 roku. Dodajmy, że mimo dużych obostrzeń, w tym m.in. możliwość udziału w uroczystości ślubnej tylko młodej pary i świadków, to aż 39 nowożeńców zdecydowało się pobrać w naszym USC. Ciekawostką jest to, że systematycznie rośnie liczba choszcznian zawierających związek z obywatelami innych państw, w tym roku m.in. z Pakistanu, Ukrainy, Białorusi i Albanii.

Jest nas coraz mniej
Pani Marianna Pyrek w lutym obchodzić będzie 103. urodziny

        Od kilku już lat w naszych statystycznych relacjach pojawia się pani Marianna Pyrek. W tym roku, też nie mogliśmy jej przegapić, ponieważ dokładnie za miesiąc, obchodzić będzie 103 urodziny.

Tadeusz Krawiec