Order Kawalera Uśmiechu
Czwartkowe autorskie spotkanie z Markiem Michalakiem – Kawalerem Orderu Uśmiechu oraz byłym Rzecznikiem Praw Dziecka w latach 2008 – 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie.

Czy widzieliście kiedyś aulę pełną nastolatków, w której panowała cisza, a każdy z uczestników słuchał mówcy? A jeśli dodam jeszcze, że mężczyzna zrezygnował z mikrofonu?
Takimi umiejętnościami zaskarbił serca nie tylko pedagogów, ale również dzieci – Marek Michalak, który o PRAWACH DZIECKA rozmawiał właśnie z nimi. “Co jest dla Was w życiu najważniejsze?” – zapytał uczniów, a na sali pojawił się las rąk.
 
Podczas spotkania poruszony został również temat Orderu Kawalera Uśmiechu, który jest przyznawany na wniosek DZIECI z całego świata, osobom wyróżniającym się szczególnie na ich rzecz. Wśród wyróżnionych znajdziemy: Roberta Lewandowskiego oraz Kubę Błaszczykowskiego, Jurka Owsiaka, ale również Dalajlamę, Papieża Franciszka, czy Irenę Sendlerową. Między innymi o tej ostatniej nominacji wzruszającą historię można przeczytać w książce pt. “Wielcy Przyjaciele”.
 
Ciekawostka: pomimo międzynarodowego charakteru Orderu Kawalera Uśmiechu, to podczas kapituły obowiązującym językiem, którym porozumiewają się członkowie jest…. JĘZYK POLSKI! A dlaczego?
Bo to POLSKA, a dokładnie KURIER POLSKI rozpoczął przyznawanie tego odznaczenia w 1968 r. za działania przynoszące radość dzieciom.
 
(NO)