CHOSZCZNO. W miniony weekend w Ogrodach Przelewice odbył się festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego. Naszą gminę reprezentowało tam Koło Gospodyń Wiejskich ze Smolenia, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Chór “Pogodna Jesień”.

         Znany nam dobrze ogród dendrologiczny w Przelewicach i przylegający do niego folwark, został przejęty w ubiegłym roku przez samorząd województwa zachodniopomorskiego. Głównym założeniem organizowanego po raz pierwszy Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego było zaprezentowanie bogactwa kulturowego naszego regionu, a w tym przede wszystkim tradycji kulinarnych, rękodzieła i rzemiosła. Naszą gminę reprezentowało tam Koło Gospodyń Wiejskich ze Smolenia, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Chór “Pogodna Jesień”.


              Koło Gospodyń Wiejskich ze Smolenia już wielokrotnie udowadniało, że przygotowane przez nich potrawy smakują wszystkim. – Tym razem też mieliśmy pierogi, krokiety, ciasta i drzemy, a na żywo gotowaliśmy kluski z dziurką z polędwiczkami w sosie borowikowym i z surówką. Dla nas to nowe, ale wyjątkowo udane doświadczenie i już dzisiaj piszemy się na przyszłoroczny wyjazd do Przelewic – mówi Grażyna Kaczmarek. Przy okazji zdradziła nam, że napisały projekt i otrzymały dofinansowanie, które przeznaczą na nowe stroje.


          W kategorii rzemiosła i rękodzieła tym razem prezentowali się twórcy z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Choszcznie i akurat na ich stoisku największym powodzeniem cieszyły się drewniane anioły i wiklinowe kosze.

W trakcie festiwalu zadebiutował również Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych poświęcony pamięci znanego kulturoznawcy i etnologa Bogdana Matławskiego. Choszczno reprezentował Chór Pogoda Jesień, który tym razem na nagrodę się nie załapał, ale wykonane przez nich piosenki: “Nie siadaj nad wodą”, “Piosenka ludzi rozwesela” i “Koło mojego domu stoi dziewczę w sadzie” przyjęte zostały burzą oklasków. Jurorzy za to dostrzegli wirtuozerię akordeonisty Jerzego Januszewskiego, który w Choszczeńskim Domu Kultury, od wielu już lat opiekuje się chórem.

(kk, tk)