Elektroniczny opiekun seniora


CHOSZCZNO. Wczoraj nasi seniorzy uczyli się obsługiwania opasek bezpieczeństwa. To już drugi moduł z projektu “Korpus wsparcia seniorów”, który realizowany jest w naszej gminie.

          Z kosztującego 100 tys. złotych programu “Korpus wsparcia seniorów”, który realizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Choszcznie, 70 seniorów otrzymało elektroniczne, wielofunkcyjne opaski bezpieczeństwa, których zadaniem będzie monitorowanie określonych funkcji w ich codziennym życiu. – Te urządzenia m.in. mierzą tętno, mają detektory upadku i lokalizatory GPS, przypominają o potrzebie zażycia leków no i bardzo potrzebną funkcję wzywania pomocy (SOS) – tłumaczy kierownik MGOPS Magdalena Połomska-Gromadzka.

            Zaznacza, że osoba posiadająca takowe urządzenie monitorowana jest przez 24 godziny na dobę, a czuwający nad jej bezpieczeństwem ratownicy nie tylko nadzorują, ale również rejestrują i przyjmują zgłoszenia przesyłane z opasek. – W sytuacji gdy nasz pacjent wyjdzie poza strefę bezpieczeństwa lub gdy coś zagraża jego życiu, ratownik powiadamia najpierw pogotowie, a następnie najbliższych opiekunów. Ma również możliwość nawiązania połączenia głosowego z tą osobą, m.in. w celu zweryfikowania zaistniałej sytuacji – dodaje M. Połomska-Gromadzka.
      Podczas wczorajszego szkolenia pokazywano zarówno możliwości tych urządzeń, jak i też uczono, jak należy się z taką opaską obchodzić, jak się nią posługiwać, jak wykorzystać jej możliwości. W tej chwili z takowych opasek korzystać będzie 70 seniorów z naszej gminy.


                      Warto przypomnieć, że obecnie nasz MGOPS realizuje również pierwszy moduł programu “Korpus wsparcia seniorów”. W jego ramach podpisane zostało porozumienie z Zespołem Szkół nr 2 w Choszcznie, w wyniku którego seniorom pomagają uczniowie. – Oczywiście robią wszystko w ramach wolontariatu. Przede wszystkim wspierają ich w codziennym życiu. Robią zakupy, realizują recepty, wychodzą z nimi na spacery, a jak trzeba to zajmują ich rozmową. To najczęściej osoby samotnie, więc bardzo cenią sobie spotkanie z drugą osobą – podsumowała kierownik MGOPS. Jeśli ktoś chciałby uzyskać więcej informacji na temat opisywanych opasek, powinien zadzwonić pond numer 95 765 7972.

(kk, tk)