Piotr Harasimowicz i Katarzyna Jezierska

Kolejne spotkanie z cyklu “Choszczeńscy Ludzie Sukcesu” odbyło się w czwartek 12.10.2023, w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Bohaterem wieczoru był Piotr Harasimowicz. Powiedzieć, że jest to postać inspirująca, to zbyt mało. Historię swojego życia i niesamowitej kariery opowiadał z niebywałą szczerością i uśmiechem na twarzy. Zapytany o swój sukces – podkreślił, że osiągnął go dzięki zgranemu zespołowi współpracowników dążącemu do wspólnego celu – stąd nazwa firmy Vector Synergy (tłum.: “synergia wektorowa”). 

Jak człowiek z tak małego miasta zdobył uznanie elitarnych jednostek z sektora wojskowego i bezpieczeństwa narodowego? Nigdy się nie poddając w pogoni za realizacją marzeń. „Chciałbym powiedzieć dwa słowa do młodych wizjonerów i wizjonerek, marzycieli i marzycielek tego świata; nie bójcie się ciężko pracować, nie bójcie się sięgać wysoko, nie bójcie się przewracać i wstawać – bo to jest właśnie moja droga. Droga chłopaka, który urodził się małym mieście w Choszcznie w zachodniopomorskim, który wychował się w bloku z wielkiej płyty, a teraz stoi tu, gdzie stoi.” – mówił podczas wystąpienia na gali rozdania nagród Polskiej Rady Biznesu w kategorii Wizja i Innowacje.

W dążeniu do celu zawsze towarzyszy mu „wektor” – pojęcie zaczerpnięte z żeglarstwa, opisujące nie tylko kierunek i natężenie, ale również siłę oraz miejsce jej przyłożenia. Tak właśnie powstał pomysł na firmę, która na przestrzeni lat wciąż się rozwija i podbija kolejne „niezdobyte lądy”. Branża IT z biegiem czasu staje się coraz bardziej zaawansowana, wiedza z jej zakresu –powszechna. Niełatwo jest znaleźć niszę, by stać się elitarną jednostką. Wówczas należało spojrzeć szerzej i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku. Samo bycie „informatykiem” nie wystarczało, specjalistów z sektora cyberbezpieczeństwa przybywało i aby nie manewrować ceną, ponieważ jakość świadczonych usług była na wysokim poziomie – trzeba było wejść na rynek międzynarodowy. Jak tego dokonać? Przede wszystkim wyróżnić się nie tylko umiejętnościami technicznymi, ale również dzięki znajomości języka angielskiego – przedstawić ofertę bezpośrednio klientom. Pomysł zaowocował lukratywnymi kontraktami z takimi kontrahentami jak NATO, Unia Europejska, a nawet Europejska Agencja Kosmiczna. Flagowym produktem Vector Synergy jest CDeX uznany przez NATO za najlepsze urządzenie szkoleniowe do cyberobrony –jest to „cyber poligon”, a dokładniej zaawansowany symulator ataków hakerskich, w którym odwzorowana została pełna infrastruktura IT organizacji wraz z serwerami, komputerami i zabezpieczeniami.

Życie to nie tylko kariera, ważna jest również pasja i rodzina.

W żeglarstwie Piotr Harasimowicz zakochał się w liceum, gdy jeden z choszczeńskich trenerów rekrutował nowych zawodników. Pasja ta motywowała go przez całe życie do przekraczania własnych barier – i tak goniąc marzenia trafił nawet na słynną w latach 90. „łódkę BOLS”. Dziś pomaga realizować się innym utalentowanym polskim żeglarzom dzięki założonej Fundacji HRM Racing.

Jak sam przyznał – zawsze był takim „buntownikiem z wyboru” łamiącym utarte schematy. Jakież było jego zaskoczenie, gdy przeprowadzająca z nim wywiad Katarzyna Jezierska przekazała mu prezent w postaci wiersza jego autorstwa, który został opublikowany na łamach gazety lubuskiej w 1999r., a następnie puściła jeden z utworów muzycznych nagranych w czasach szkolnych – z nostalgią patrząc na fotografię przedstawiającą kolegów z zespołu, w tym dwóch już nieżyjących. Swoich sił jako muzyk próbował jeszcze na studiach, ale nie widział swojej przyszłości na scenie. Gitara pozostała jednak w jego sercu i dziś gra czasem dla córki w domowym zaciszu.

Pomimo spektakularnej kariery i zwiedzenia wielu zakątków świata, jego idealny wieczór to ten spędzony z rodziną. Jak widać można podbić cały świat, morza i oceany, a nawet kosmos i cyberprzestrzeń, ale żaden sukces nie jest wart swojej ceny, jeśli nie masz go z kim dzielić. To jest tak naprawdę przepis na szczęście.

(NO)