Województwo Zachodniopomorskie zaprasza do przesyłania zgłoszeń do Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim. Ogłoszono I nabór w terminie 01.01 – 29.04.2022 roku.
Jeżeli prowadzisz obiekt noclegowy, punkt gastronomiczny, sklep lub serwis rowerowy, masz firmę przewozu osób, plac parkingowy lub jesteś właścicielem atrakcji chętnie odwiedzanej przez turystów możesz dołączyć do Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim.
Termin I naboru do MPR WZP: 01.01? 29.04.2022.
Regulamin, formularz zgłoszeniowy dostępne są pod adresem: http://www.turystyka.wzp.pl/system-rekomendacji-miejsc-przyjaznych-rowerzystom
Skany podpisanego formularza zgłoszeniowego należy przesłać na adres mailowy: mpr@wzp.pl
Do udziału w systemie może zgłosić się każdy obiekt działający legalnie, który zaakceptuje Regulamin i spełnieni wymienione w nim wymagania.
Udział w systemie rekomendacji jest nieodpłatny i dobrowolny. Podmiot w każdej chwili może zrezygnować z udziału w systemie bez żadnych konsekwencji finansowych.
Przed przyznaniem certyfikatu Twoje zgłoszenie do Systemu zostanie zweryfikowane pod kątem zgodności ze zgłoszeniem i spełnieniem warunków. Podobna weryfikacja będzie prowadzona raz na dwa lata.
Kto może zostać MPR?
Obiekty ubiegające się o rekomendacje Miejsca Przyjaznego Rowerzystom muszą być zlokalizowane (prowadzić działalność) na obszarze województwa zachodniopomorskiego.
W regulaminie Systemu Rekomendacji MPR wyszczególnionych zostało 5 kategorii obiektów:
- obiekty noclegowe,
- obiekty gastronomiczne,
- atrakcje turystyczne,
- punkty informacji turystycznej,
- pozostałe obiekty handlowe i usługowe.
Czym jest System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPR)?
Ujednolicenie poziomu świadczonych usług, czytelna informacja o udogodnieniach i atrakcjach dostępnych na trasie rowerowej oraz łatwe wyszukiwanie podmiotów należących do sieci – to są podstawowe założenia Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. System Pomorza Zachodniego działa na podobnych zasadach, jak inne systemy w Polsce (Małopolska, Green Velo) oraz w Europie (Bett+Bike w Niemczech i Austrii, Vitajte Cyklisti na Słowacji czy Cyklisté vítáni w Czechach).
Dlaczego warto posiadać certyfikat MPR?
Zyskasz dodatkowych klientów i przewagę konkurencyjną poprzez promocje na stronie internetowej poświęconej turystyce w województwie zachodniopomorskim, promocje w social mediach, obecność na mapach rowerowych, publikacjach i innych materiałach promocyjnych na temat Tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Certyfikat będziesz mógł tez wykorzystywać w swoich działaniach marketingowych np. umieszczając logo MPR na swoim obiekcie, stronie internetowej, social mediach czy ulotce.
Ponadto otwarcie i nastawienie się na rowerzystów po prostu się opłaca. W całej Europie właśnie ten rodzaj turystyki jest znaczącym czynnikiem rozwoju regionalnego i lokalnego. Zgodnie z szacunkami Europejskiej Federacji Cyklistów sektor “cycle industry” w UE to 655 tys. miejsc pracy, a roczne przychody z turystyki rowerowej to aż 44 mld euro. Dzienne wydatki turysty rowerowego w Niemczech czy Austrii wynoszą 53-70 euro.
Kryteria jakie mają spełnić obiekty poszczególnych kategorii:
- bezpieczne i nieodpłatne przechowywanie rowerów wraz z bagażem w trakcie pobytu,
- nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów. W zestawie narzędzi, oprócz standardowych kluczy płaskich, krzyżakowych i typu “imbus” oraz śrubokrętów krzyżakowych i płaskich, obowiązkowo musi znajdować się serwisowa pompka podłogowa, która umożliwi napompowanie różnych typów kół, rozkuwacz do łańcucha, łyżki do zdejmowania/zakładania opon i zestaw łatek naprawczych z klejem.
- umożliwienie przewozu przyczepki rowerowej oraz niestandardowego roweru,
- posiadanie w widocznym miejscu aktualnej informacji o pobliskich punktach serwisowych i sklepach rowerowych lub oferowanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaży przez obiekt części zamiennych do rowerów. Informacja umieszczona w obiekcie w widocznym miejscu musi zawierać dokładny adres, nr telefonu oraz godziny otwarcia wymienionych serwisów/sklepów rowerowych w obiekcie.
- możliwość skorzystania przez minimum 4 turystów z noclegu na 1 dobę. Obiekt noclegowy, dysponujący minimum 4 miejscami noclegowymi, deklaruje gotowość przyjmowania turystów na jedną dobę hotelową.
Formularz oraz szczegółowy regulamin znajdziesz TUTAJ
(źródło: strona https://turystyka.wzp.pl/)