CHOSZCZNO. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Stradzewie, Suliszewie i Zamęcinie otrzymały dotacje z „Małego strażaka” i „Grantów strażackich”. Razem to ponad 90 tys. zł, które ochotnicy przeznaczą m.in. na naprawę elewacji budynku remizy, wymianę instalacji elektrycznej i ogrodzenia, a także zakup sprzętu.

                Dotacja „Mały strażak” finansowana jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a opisywanie jednostki przeznaczą je na doposażenie w nowy sprzęt. Np. w Zamęcinie i w Stradzewie zakupione zostaną m.in. detektor pomiaru stężeń tlenu i dwutlenku węgla, kurtyny wodne, agregaty prądotwórcze i specjalistyczne buty, natomiast w Suliszewie całą kwotę przeznaczą na dokompletowanie umundurowania bojowego. Razem to prawie 40 tys. zł, z tego 90 proc. dofinansowuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a około 10 procent dokłada Urząd Miejski w Choszcznie.

    Widoczna na tym i na zdjęciu głównym Młodzieżowa Pożarnicza z OSP w Zamęcinie, niedawno doposażona została w 15 nowych hełmów i pasów bojowych. W tym przypadku sięgnęli po kasę z Programu Społecznik 2022 – 2024.

            Te same jednostki napisały projekty i otrzymały pieniądze z „Grantów Strażackich” finansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Tu z kolei otrzymane wsparcie dedykowane jest remontom i modernizacji budynków i ich otoczenia. OSP Suliszewo otrzymało 19,7 tys. zł na wykonanie instalacji elektrycznej i wymianę ogrodzenia, natomiast jednostka Zamęcina za 10,9 tys. zł, wykona napis na remizie oraz dojazd i instalację elektryczną do garaży. Również w Stradzewie (19,85 tys. zł) zamontują nowy napis, a także dokończą remont elewacji wokół bramy garażowej. Warto pokreślić, że w tym przypadku ochotnicy tylko zgłaszali swoje pomysły, natomiast pisaniem projektów zajmowali się pracownicy magistratu.

(tk)