Nagroda za wirtualną alternatywę

CHOSZCZNO. Dzisiaj swoje święto obchodzą nasi bibliotekarze. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej odbyło się spotkanie z włodarzami gminy i powiatu. Najwięcej życzeń i gratulacji odebrała Katarzyna Jezierska, która podczas piątkowej inauguracji 18. edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odebrała w Książnicy Pomorskiej tytuł Zachodniopomorskiego Bibliotekarza Roku 2021.

         Piątkowa inauguracja 18. edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyła się w Książnicy Pomorskiej i miała iście choszczeński charakter. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie Katarzynie Jezierskiej wręczono tytuł i nagrodę Zachodniopomorskiego Bibliotekarza Roku 2021. By jeszcze bardziej docenić wartość tego sukcesu warto podkreślić, że na Pomorzu Zachodnim działa około 350 bibliotek, w których pracuje cała rzesza bibliotekarzy. O K. Jezierskiej piszą dzisiaj wszystkie media, a my możemy się pochwalić, że jeszcze do niedawna pracowała w naszym biurze promocji.


        Co było źródłem jej sukcesu? M.in. prowadziła zajęcia edukacyjne, projekty i akcje czytelnicze, a także tworzyła publikacje audiowizualne, które do dzisiaj można oglądać na internetowych kanałach. To właśnie ona była pomysłodawczynią, współtwórczynią i producentką, dobrze już nam znanego spektaklu teatralnego “Cztery pory roku Stefanii G.” Tych akcji było dużo więcej, a można o nich przeczytać m.in. w czasopismach branżowych. Zorganizowała też szkolenie instruktażowe dla bibliotekarzy na temat tworzenia podcastów, była również prelegentką na 13. Forum Młodych Bibliotekarzy w Krakowie, a niedawno we Wrocławiu, prowadziła warsztaty podczas międzynarodowego seminarium bibliotekarzy. Tak naprawdę, to jej działania przyczyniają się do tworzenie wirtualnej alternatywy dla biblioteki tradycyjnej, a zamieszczane na stronie MPB filmy promują wybrane tytuły książek. Tu warto też dodać, że wygrywając w województwie zachodniopomorskim, automatycznie zakwalifikowana została do finału ogólnopolskiego i tam zajęła siódme miejsce.


         Przed dzisiejszym spotkaniem, które odbyło się w czytelni MBP, poprosiliśmy ją o komentarz do tego wyróżnienia. – Mój sukces jest sukcesem wszystkich pracowników naszej biblioteki oraz Anny Stetkiewicz z Klubu 12 BZ w Choszcznie. Oczywiście nie mogę pominąć naszych wiernych czytelników i dzieci z choszczeńskich szkół, bo bez nich nie było tego osiągnięcia – podsumowała skronie i krótko. O tym, jak szerokie grono osób zaangażowanych było w te przedsięwzięcia można było się dowiedzieć oglądając prezentację, którą K. Jezierska przedstawiła najpierw w Szczecinie, a dzisiaj w Choszcznie. – Nasze bibliotekarki zawsze słynęły z wyjątkowej operatywności i niesztampowego podejścia do swój pracy – mówi burmistrz Robert Adamczyk. Przypomina też, że choszczeńska MBP, również ma w swoim dorobku tytuł najlepszej w województwie.

Tadeusz Krawiec