narodowy spis powszechny 2021


 

 • Jeśli wciąż to odkładasz, to wiedz, że pozostało już niewiele czasu. Dokładnie 30 września mija termin, w którym można – a właściwie trzeba – wziąć udział w ogólnopolskim wydarzeniu, jakim jest Spis Powszechny 2021!

 

 


 

➡ Spisz się podczas Dożynek Gminnych!
➡ Namiot Gminy Choszczno, godz. 14:00 – 19:00


 


 

Informujemy, że podczas Dożynek Gminnych w dniu 5 września (niedziela), na placu przy fontannie w Choszcznie będzie przygotowane stanowisko spisowe, gdzie będzie możliwość spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Przypominamy o zabraniu ze sobą peseli wszystkich osób, które zamieszkują we wspólnym gospodarstwie. Przypominamy, że mamy na to czas tylko do 30 września 2021. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny!!!


 

 • Masz problem z zalogowaniem się do aplikacji spisowej? Zadzwoń na infolinię!!
 • Każdy kto ma problemy z zalogowaniem się do aplikacji spisowej Narodowego Spisu Powszechnego może skorzystać z infolinii 22 279 99 99.
 • Wystarczy wybrać 1, a następnie 2 „pomoc i informacje o NSP”
  Spisywanie się przez Internet to najszybsza i najwygodniejsza forma udziału w spisie powszechnym. Wystarczy wejść w dogodnym dla siebie czasie na spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy.

 

 
👉Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
🔸 Nie zwlekaj z wypełnieniem obowiązku spisowego!
Aby dokonać spisu możesz:
✅wypełnić formularz spisowy na stronie www.spis.gov.pl
✅dokonać spisu telefonicznie pod nr. 22 279 99 99
✅poczekać, aż skontaktuje się z Tobą rachmistrz dzwoniący z numeru 22 828 88 88
👉Pamiętaj – Spis jest źródłem informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją. Dane pozyskane podczas spisu mają posłużyć do celów naukowo-badawczych. Zostaną też wykorzystane do tworzenia założeń polityk publicznych, które państwo i władze samorządowe prowadzą w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Dla osób z naszej gminy, które nie mają komputerów, w Urzędzie Miejskim w Choszcznie (ul. Wolności 24) przygotowane jest specjalne stanowisko. Tam możemy dokonać samospisu, a jeśli nie potrafimy sobie z tym poradzić, to pomogą nam urzędnicy.
👉Szczegółowe informacje dotyczące spisu znajdują się na stronie https://spis.gov.pl

 

‼️Przypominamy, że trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań‼️
➡️ Termin mija 30 września, a że nasz udział w tym przedsięwzięciu jest obowiązkowy, więc warto to zrobić już dzisiaj.
➡️ Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem. W tym ostatnim przypadku pamiętajmy, że nasz rachmistrz dzwonił będzie tylko i wyłącznie z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Ważne jest też to, że rachmistrzowi nie możemy odmówić wykonania spisu.
➡️ Termin spisu mija 30 września br., ale warto to zrobić do 7 lipca, bo tylko wtedy (po wypełnieniu formularza) otrzymamy specjalny kod, uprawniający do wzięcia udziału w loterii, w której do wygrania są nawet samochody.
Dla osób z naszej gminy, które nie mają komputerów, w Urzędzie Miejskim w Choszcznie (ul. Wolności 24) przygotowane jest specjalne stanowisko. Tam możemy dokonać samospisu, a jeśli nie potrafimy sobie z tym poradzić, to pomogą nam urzędnicy.
➡️ Działa też specjalna infolinia spisowa: tel. 22 279 99 99. Możemy z niej korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 18.00

Spisz się jak najszybciej samodzielnie! Pamiętaj, masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz.

Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 masz do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz – nie czekaj do 30 września! Pamiętaj, że udział w spisie to twój obowiązek.

Masz wiele możliwości zrealizowania obowiązku spisowego:

 • Najszybciej i najwygodniej zrobisz to przez Internet. Wypełnij formularz online na https://spis.gov.pl/, to zajmie tylko kilka minut.
 • zadzwoń na numer 22 279 99 99 i spisz się telefonicznie – rachmistrz wprowadzi do formularza Twoje dane,
 • odwiedź Urząd Miejski w Choszcznie i spisz się przez Internet na specjalnie utworzonym w tym celu stanowisku.

Pamiętaj masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz. Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej.

W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.


 

Spisz się, jeśli nie chcesz zapłacić grzywny!!!

Obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) jest nałożony na NAS mocą ustawy. Jeśli uporczywie będziemy odmawiać spisania się, grozi Nam kara grzywny w wysokości nawet do 5 tys. złotych! Już trwają przygotowania pierwszych wniosków do sądu.  

Mimo zbliżającego się półmetka NSP 2021 wielu mieszkańców nie wypełniło jeszcze obowiązku spisowego. Tłumaczenia są z reguły podobne : „brakuje mi czasu”, „zrobię to we wrześniu” lub „poczekam na rachmistrza”. Ryzyko jest jednak takie, że w końcu zapomnimy się spisać. A z tym wiążą się określone konsekwencje.

Jakim prawem?
Obowiązek spisowy jest zapisany w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (art. 3). Zgodnie zaś z ustawą o statystyce publicznej „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie” (art. 57).

Z osobami, które nie spisały się przez Internet lub telefon, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Jeśli w trakcie rozmowy z rachmistrzem będziemy na różne sposoby unikać udziału w spisie, jest to równoznaczne z odmową, co może skutkować przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania. Podstawą do takiego działania jest zapis z art. 17a ustawy narodowym spisie powszechnym: „Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu powszechnego z zastosowaniem metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego”.

Skąd kwota 5 tys. złotych możliwej grzywny? W Kodeksie wykroczeń znajdujemy zapis: „Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych” (art. 24).

Wszystko jest zatem precyzyjnie uregulowane i nie ma podstaw do kwestionowania zarówno obowiązku spisowego, jak i karania za unikanie spisu.

Chcesz uniknąć grzywny?
Po prostu spisz się! W dowolny sposób – najlepiej od razu przez Internet na stronie https://spis.gov.pl/, w punkcie spisowym w Urzędzie lub przez infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99. Nie odmawiaj rozmowy z rachmistrzem. Skontaktuje się on z Tobą osobiście lub zadzwoni, a na wyświetlaczu telefonu pojawi się numer 22 828 88 88 lub numer infolinii spisowej. Pamiętaj, że Rachmistrz chce Ci pomóc w spisie! Jeśli jesteś w danej chwili zajęty i nie masz czasu, ustal inny możliwie szybki termin rozmowy.

Co zrobi rachmistrz, gdy odmówisz?
Rachmistrz przy każdej odmowie spisania się (również w trakcie rozmowy telefonicznej, kiedy argumentujesz, że do końca spisu masz jeszcze czas) ma obowiązek przygotować specjalną notatkę urzędową. Na jej podstawie będą kierowane do sądu wnioski o ukaranie. Niestety jest już kilka przypadków wszczęcia takiej procedury.

Czy warto ryzykować konieczność wizyt w sądzie, składania zeznań i płacenia wysokiej grzywny? Odpowiedz sobie sam.

 Szczegółowe informacje o NSP 2021 oraz o karach na stronie https://spis.gov.pl/


 

UWAGA rachmistrzowie spisowi rozpoczynają wywiady bezpośrednie


Informujemy mieszkańców gminy Choszczno, że od dzisiaj (23 czerwca) rachmistrzowie spisowi rozpoczynają wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Co to oznacza?
Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez internet, albo przez infolinię, ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie możemy odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z nami w sprawie spisu. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

 1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
 2. numer identyfikatora oraz hologram,
 3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
 4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
 5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

 • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
 • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
 • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

UWAGA! Osoby, które samodzielnie spiszą się przez internet, mogą wziąć udział w loterii. Kod na loterię można zarejestrować na stronie www.loteria.spis.gov.pl do dnia 7 lipca br. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.


1 kwietnia br. w Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w nim jest obowiązkowy.

Powszechny spis ludności i mieszkań odbywa się co 10 lat i jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych.

Dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, a wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w naszym kraju.

Spisem objęci są mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy oraz stali mieszkańcy kraju, przebywający w czasie spisu za granicą.

Jak wykonać spis?

– Najprościej zrobić to samemu przez internet, czyli wejść na stronę GUS i wypełnić formularz spisowy (będzie dostępny od 1 kwietnia)

– Można również zadzwonić nainfolinię (22 279 99 99) i spisać się przez telefon.

– Jeśli nie skorzystamy tych opcji, to skontaktuje się z nami rachmistrz.

Pamiętajmy, że udział w spisie jest obowiązkowy. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie możemy odmówić przekazania danych. Na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej, odmowa udziału w spisie powszechnym, grozi karą grzywny.

Nie należy obawiać się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Są też poufne i podlegają szczególnej ochronie. 

Jeśli chcesz sprawdzić o co zostaniesz zapytany, a także zapoznać się z ustawą spisową czy też zweryfikować swojego rachmistrza? Wejdź na stronę internetową GUS