kazarka egipska

CHOSZCZNO. Wczesną wiosną ubiegłego roku na jeziorze Klukom udało się nam sfotografować nura białodziobego. Tym razem nad kanałem, przy Skwerze Holenderskim  zimuje wyjątkowo barwna kazarka egipska, zwana też gęsią egipską. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdy nie fakt, że ten ptak zamieszkuje przede wszystkim południową Afrykę, dolinę Nilu i basen Morza Śródziemnego. 

kazarka egipskaOrnitolodzy, zazwyczaj te najciekawsze informacje o zarejestrowanych ptakach, ogłaszają po fakcie. Tłumaczą, że w ten sposób m.in. chronią je przed naszym wścibstwem. My, pierwszy sygnał o kolorowej kaczce, spacerującej w okolicy Skweru Holenderskiego, otrzymaliśmy już ponad dwa tygodnie temu. Wówczas pojawiała się co drugi, a nawet co trzeci dzień. Dzisiaj, już tak się przyzwyczaiła do kanału wypływającego z jeziora Klukom, że spotkać ją tu można niemalże codziennie. Na dodatek tak się oswoiła, że z aparatem można się do niej zbliżyć, nawet na odległość dwóch kroków.
       Okazuje się, że nasza ?kaczka? to nic innego, jak kazarka egipska (zwana też gęsiówką lub gęsią egipską). Jest gatunkiem dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Mimo tego, że w Polsce występuje bardzo rzadko, to jednak jako gatunek na liście awifauny zaliczona została do kategorii C, czyli do tej samej co m.in. bażant.
       Ciekawostką jest to, że żeruje podobnie do gęsi, a zaliczana jest do kaczek. Jej naturalnym miejscem występowania jest południowa Afryka, a do Europy trafiła w XVII wieku, jako kolorowy ptak hodowlany. W Polsce pierwszy lęg zarejestrowano w 2007 roku. W internecie znaleźliśmy też informację m.in. o tym, że ten najświętszy ptak starożytnych Egipcjan dożywa nawet 25 lat i łączy się w pary na całe życie. Nasza gęsiówka jest sama i ciekawe, czy zadomowi się tu nas na stałe? Jedno jest pewne. Oficjalnie w Choszcznie, zarejestrowaliśmy ją po raz pierwszy.

Tadeusz Krawiec