CHOSZCZNO. Koncert, podniesienie flagi i złożenie kwiatów pod obeliskiem w parku Moniuszki, polonezowy happening i widowisko “Korowód” z to choszczeńskie zamierzenia dedykowane obchodzonemu wczoraj Narodowemu Świętu Niepodległości, które już się odbyły. Jutro to wydarzenie uczczą również badmintoniści i szachiści.

“Była jest i będzie” – koncert melodii z filmów wojennych i niepodległościowych zaprezentował szczeciński Movie Music Quintet. Członkowie zespołu to mistrzowie swojego instrumentu, którzy na co dzień tworzą w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Operze na Zamku i Akademii Sztuki, więc trudno się dziwić temu, że publiczność ich występ skwitowała owacjami na stojąco. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. autorskie aranżacje muzycznych motywów z filmów wojennych i niepodległościowych, w tym m.in. z “Polskich dróg”, “Czasu honoru”, “Listy Schindlera”, “Pianisty”, “Stawki większej niż życie” cz też “Miasto 44”.

Dokładnie w południe, przy obelisku w Parku Moniuszki wartę honorową objęli żołnierze z choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej oraz harcerze z 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej “Infinitum”. Po wciągnięciu “biało-czerwonej” włodarze miasta i powiatu, przedstawiciele wojska oraz harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym obchody Narodowego Święta Niepodległości był polonezowy happening, na którym po jednym treningu zatańczyło około 200 osób.


Wieczorem do auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie zaprosili mieszkańców harcerze z 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej “Infinitum”. W Choszcznie stało się to już tradycją, że specjalnie na ten dzień przygotowują uroczystą wieczornicę. – Tym razem zmieniliśmy formułę i przedstawimy czteroaktowe widowisko zatytułowane “Korowód”. Mam nadzieję, że samo się obroni – tak przy powiatu gości, powiedziała komendantka szczepu Dorota Białach.

I oczywiście spektakl się obronił, bo publiczność zgotowała aktorom owację na stojąco. Podkreślmy, że na scenie prezentowali się harcerze, których wsparli wokaliści: Martyna Żyta, Anna Kuźniak i Mirosław Zienowicz. Spektakl wyreżyserowała Anna Stetkiewicz, a muzycznie oprawił Roman Szymański.

W tym dniu członkowie Koła PZW nr 11 w Choszcznie zorganizowali nad jeziorem Raduń 10. edycję Regionalnych Zawodów Wędkarskich Parami. Tym razem bezkonkurencyjna okazała się para Mariola Korzeń – Sebastian Zieliński z Drezdenka. Drugie miejsce zajęła choszczeńska para Zenon Łakos – Eugeniusz Sosnowski, a trzecie Witkowski Ryszard – Zieliński Krzysztof (Recz). W klasyfikacji par mieszanych również wygrał duet Mariola Korzeń – Sebastian Zieliński, drudzy byli Justyna i Piotr Andryszczakowie (Choszczno), a trzeci Sylwia i Maciej Pospieszni (Międzychód).


Tadeusz Krawiec