komputery dla uczniów

CHOSZCZNO. Od 1 kwietnia można składać projekty wniosków na zakup komputerów dla dzieci, które nie mają możliwości uczestniczenia w zdalnych lekcjach. ? Jak zwykle w takiej sytuacji, cała procedura trochę potrwa, więc zdecydowałem, że komputery kupimy już dzisiaj ? mówi burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Nowiutkie laptopy już w poniedziałek powinny trafić do uczniów.

  Konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa sprawiła, że 12 marca w całej Polsce zamknięto wszystkie szkoły. W pierwszej wersji miały być nieczynne do 25 marca, szybko jednak się okazało, że tak naprawdę nikt nie wie, jak długo dzieci będą musiały siedzieć w domach. Zamknięcie placówek oświatowych wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć i dziś już nikogo nie dziwi fakt, że uczniowie, zamiast w szkolnych ławkach, zasiadają przed monitorami komputerów. ? Może trudno w to uwierzyć, ale są w naszej gminie takie domy, w których nie ma komputerów czy tabletów, więc dzieci z takich rodzin nie mają dostępu do internetu lub sprzętu, na którym mogłyby realizować program nauczania ? mówi burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Dodaje, że przy okazji ich liczenia, okazało się, iż jeszcze więcej jest takich rodzin, które mają tylko jeden komputer, i tam najczęściej bywa tak, że w tym samym czasie chce korzystać z ninowe laptopy do nauczania zdalnegoego dwoje i więcej dzieci.
  Opisywane działanie finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 i w naszym przypadku przewiduje, że gmina Choszczno może złożyć projekt na kwotę 80 tys. zł. ? Wnioski o dotację można składać od pierwszego kwietnia, a że procedury z tym związane wymagają czasu, więc zdecydowałem, aby natychmiast zakupić komputery. Dzisiaj trafią do szkół, a od poniedziałku będą używać je dzieci ? dodaje włodarz Choszczna.
        Potwierdza to nasze Biuro Obsługi Szkół Samorządowych, które już zakupiło 33 laptopy. ? Dzisiaj przekażemy je do szkół, a o tym, którym dzieciom je użyczymy, zdecydują dyrektorzy poszczególnych placówek. Podkreślam słowo użyczymy, ponieważ przekażemy je rodzicom na zasadach określonych w umowie cywilno-prawnej, tylko na czas zamknięcia szkół. Potem komputery trafią do tych placówek, które obecnie najbardziej ich potrzebują ? tłumaczy kierownik BOSS PIOTR KAMELA.
      A jak ten problem rozwiązywano do tej pory? ? Z informacji, które otrzymałam od wychowawców wynika, że w mojej placówce 11 dzieci w ogóle nie ma komputera, a kolejnych 15 pochodzi z rodzin wielodzietnych, i tam jest tylko jeden. Pomimo tego, że kontakt z nimi jest utrudniony, to jednak każde z nich bierze udział w procesie nauczania. Dodam, że szukamy też innych rozwiązań i tu mogę już zdradzić, że 10 komputerów podaruje nam firma E-cho ? powiedziała AGNIESZKA CZUKIEWSKA, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie, najliczniejszej placówki oświatowej w naszej gminie. Przypomnijmy, że obecnie w naszych szkołach podstawowych uczy się prawie 1750 dzieci (Jedynka 767, Trójka 560, Suliszewo 121, Sławęcin 107, Zamęcin 105 i Korytowo 89).

Tadeusz Krawiec