warsztaty szkolne ZS nr 1 w Choszcznie

CHOSZCZNO. Wczoraj przed południem, uroczyście otwarto zmodernizowane Warsztaty Szkolne w Raduniu. Przebudowa, rozbudowa, jak również nowe wyposażenie kosztowały prawie cztery miliony złotych. Dzięki tej inwestycji Zespół Szkół nr 1 w Choszcznie, od września br. kształcił będzie również techników – mechaników.

   z kronik warszatówHistoria, mieszczących się w Raduniu warsztatów szkolnych Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie sięga 1978 roku, kiedy to uczniowie zaczęli odbywać praktyki w działającej tu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. 13 lat później, właśnie po tej spółdzielni, szkoła przejęła obecną siedzibę, a pierwszym kierownikiem warsztatów został MARIAN SOŁTYSIK. – Doskonale pamiętamy, że to był czas dużych przemian społecznych i gospodarczych, czas w którym uczennica czy pracy z maszynązakłady pracy upadały dosłownie jeden za drugim. My skorzystaliśmy na tym, bo za darmo mogliśmy wyposażyć nowo tworzone warsztaty w maszyny i sprzęt, przydatny do kształcenia zawodowego. Kolej, Bumar, pegeery, spółdzielnie…, wszędzie z MARIUSZEM KLOCZKOWSKIM zaglądaliśmy. A jak dumni byliśmy z końcowego efektu – opowiadał M. Sołtysik. Dziś  mieszka w okolicach Słupska, a widok, który wczoraj zastał, nazwał „krokiem w kosmos”. Nie omieszkał też dodać, że wśród niektórych obrabiarek poznał te, które sprowadzili jeszcze w tamtych latach.

       Tuż przez przecięciem wstęgi dr GRZEGORZ JACEK BRZUSTOWICZ, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie podkreślił, że dzięki tej inwestycji warsztaty zamieniły się w nowoczesną placówkę kształcenia zawodowego. – Modernizacja dedykowana jest, przede wszystkim uczącym się tu od lat technikom informatykom, a także kierunkowi, który otwarty będzie od września br., czyli technikom mechanikom. Nadal z warsztatów korzystać będą uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych technikum samochodowego – powiedział.
pracownia komputerowa 
       Wśród przecinających wstęgę, był również uczeń BARTOSZ JASTRZĘBSKI, który chwilę później prezentował możliwości stanowiska m.in. do nauki diagnostyki pojazdów. Po nowej placówce oprowadził gości, obecny kierownik GRZEGORZ ŚWITAŁA.
Tadeusz Krawiec