Pieniądze dla społeczników

CHOSZCZNO. Dzisiaj w południe w Choszczeńskim Domu Kultury organizacje i stowarzyszenia podpisały umowy na dotacje z Programu Społecznik 2022 – 2024. Tym razem z naszej gminy na pieniądze, załapały się jednostki OSP z Zamęcina i Radunia, AP Gavia Choszczno i Stowarzyszenie Anquilla.

                W spotkaniu, które otworzył burmistrz Robert Adamczyk, przedstawiciele każdej z wymienionych wyżej stowarzyszeń, opowiadali o tym, co i jak zamierzają zrealizować, a także na co przeznaczą przyznane granty. – Od dłuższego już czasu prowadzimy zajęcia piłkarskie z dziećmi, które trafiły do nas z Ukrainy, a tym projektem chcemy dofinansować to zamierzenie, m.in. poprzez zakup sprzętu, organizację dodatkowych zajęć oraz dwóch imprez integracyjnych – tłumaczył Piotr Aleksiun, prezes AP Gavia Choszczno. W imieniu strażaków z Radunia umowę podpisał prezes tej jednostki Janusz Solski. – Tym razem wymyśliliśmy sobie, że zorganizujemy zawody strzeleckie z prawdziwej broni, na prawdziwej strzelnicy. Podobnie jak w poprzednich zamierzeniach, także i teraz głównym celem jest integracja mieszkańców Radunia – przypomniał, że nie po raz pierwszy sięgają po pieniądze z Programu Społecznik.


              Na szkolenie i prowadzenie ćwiczeń z najmłodszymi strażakami zdecydowali się strażacy z Zamęcina. – Nas najbardziej cieszy to, że dzieci i młodzież interesuje się tym, co robią ich starsi koledzy. Jest ich spora grupa, więc damy im dodatkowe atrakcje – podkreślił prezes Andrzej Kalisiak. Wyjątkowo oryginalnym przedsięwzięciem pochwalili się również członkowie powstałego niedawno Stowarzyszenia Anquilla. To grupa, która zrzesza przede wszystkim płetwonurków i już widzieliśmy ich w kilku akcjach, m.in. podczas podwodnego sprzątania jeziora Klukom. – Z nad wody tego nie widać, ale na dnie naszego akwenu, znaleźć można dosłownie wszystko. Zamierzamy te akcje kontynuować, a przede wszystkim uświadamiać mieszkańców, że mamy taką perełkę w centrum miasta, że warto dbać o jezioro Klukom – tłumaczył członek tego stowarzyszenia Piotr Kamela.


               Dodajmy, że w podpisywaniu umów uczestniczyli również: członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, prezes Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Natalia Wegner i nasz radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Łukasz Młynarczyk. Przy okazji tego wydarzenia dowiedzieliśmy się również, że nabory wniosków na kolejne rozdanie Społecznika zainaugurowane zostaną już 3 października br. Przypominamy też, że obecnie trwa nabór do kolejnej edycji “Grantów Strażackich”. – W tej odsłonie można będzie otrzymać nawet 20 tys. złotych To idealna okazja dla tych jednostek, które widzą potrzebę przeprowadzenie jakichś prac remontowych i modernizacyjnych albo też chcą upiększyć otoczenie swojej remizy. Spieszcie się, bo termin składania wniosków mija 6 czerwca – burmistrz R. Adamczyk zachęca do zainteresowania się tym tematem.

Tadeusz Krawiec