CHOSZCZNO. Dzisiaj w południe, na parkingu przy rondzie Partnerstwa zamontowany został pierwszy butelkomat w mieście. Urządzenie przyjmuje tylko butelki plastikowe, a uruchamia się po sczytaniu kodu kreskowego umieszczonego na etykiecie butelki. Po zainstalowaniu aplikacji RecomApp otrzymamy punkty, które później będzie można zamienić na wskazane w aplikacji profity.
Już w chwilę po zamontowaniu butelkomatu nie brakowało chętnych, którzy chcieli sprawdzić, jak to urządzenie działa. – Wspominałem o tym, że już w 2019 roku w Polsce głośno mówiono o tym, że będziemy płacić kaucję za plastikowe butelki i m.in. dlatego odkładaliśmy zakup pierwszego butelkomatu. Nie możemy jednak czekać w nieskończoność, bo widzimy, że systematycznie ich przybywa, a najgorsze jest to, że zaśmiecamy nimi środowisko, a niesegregowane i niezgniecione tworzą coraz większe góry odpadów – mówi Łukasz Młynarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. To właśnie MPGK, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Klub Kobieta 2000 realizującym akcję Ocalmy Planetę, zakupili butelkomat, który dziś stanął przy rondzie Partnerstwa.
Jak to działa?
Urządzenie przystosowane jest do przyjmowania tylko butelek plastikowych, na których znajdują się etykiety z kodem kresowym. – Nakrętkę wrzucamy do otworu pod czytnikiem, sczytujemy z butelki kod kresowy, po jej zidentyfikowaniu otworzy się okienko, do którego wkładamy butelkę i… po wszystkim – tłumaczy Ł. Młynarczyk.
Nie za darmo
Dodaje, że jeśli chcemy zbierać punkty i otrzymywać profity za zwrócone butelki, to powinniśmy zainstalować w swoim telefonie darmową aplikację RecomApp. W tym przypadku, po zakończeniu wrzucania, sczytujemy telefonem kod QR, a aplikacja doliczy nam punkty za wrzucone butelki. Na głównej stronie aplikacji, znajduje się zakładka “Oferty” i tam oprócz Choszczna, są również inne miejscowości, w których można pobrać profity za uzbierane punkty.
– Zachęcamy również nasze firmy do tego, aby wsparły nas w tym szczytnym przedsięwzięciu i zaproponowały swoje gadżety osobom, które zwracają butelki – dodaje Ł. Młynarczyk. Podkreśla, że już niebawem obok tego urządzenia stanie również pojemnik na butelki (tych, których butelkomat nie przyjął), a także “serduszko” na nakrętki. Takie same, jakie stoi już w zbiegu ul. Bolesława Chrobrego i Wolności.
Tadeusz Krawiec