Od lewej: burmistrz Robert Adamczyk, członek zarządu województwa, skarbnik Agata Bruzgo i radny wojewódzki Łukasz Młynarczyk

CHOSZCZNO. Dokładnie stu właścicieli posesji z naszej gminy, otrzyma dofinansowanie na wymianę starych pieców. W ubiegłym tygodniu (w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego), umowę dotacyjną na kwotę ponad 800 tys. zł podpisał burmistrz Robert Adamczyk i członek zarządu województwa Anna Bańkowska.

Przypomnijmy, że głównym moderatorem projektu przystąpienia do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego, był Łukasz Młynarczyk, ówczesny wiceburmistrz, który w czerwcu ubiegłego roku, zachęcał mieszkańców naszej gminy, do wypełniania ankiet. Założył też stronę internetową, na której umieszczane były m.in. dokumenty, jak i informacje związane z tym tematem. W trakcie podpisywania umowy dotacyjnej, przypomniał o tym burmistrz Robert Adamczyk, a Ł. Młynarczyk, już jako radny wojewódzki dodał, że wspomniane ankiety nie były wnioskami o dofinansowanie.

Podpisanie umowy antysmogowej
Od lewej: burmistrz Robert Adamczyk, członek zarządu województwa, skarbnik Agata Bruzgo i radny wojewódzki Łukasz Młynarczyk

– W ten sposób mogliśmy określić skalę zapotrzebowania, na wymianę dotychczasowego systemu ogrzewania na niskoemisyjne i termomodernizację budynków – tłumaczył. Dodał też, że już po złożeniu wniosku okazało się, że ten choszczeński nie załapał się na dofinansowanie. – Byliśmy jako pierwsi, w grupie tzw. gmin rezerwowych, i tu wypadałoby podziękować również zarządowi województwa, który dołożył kasy i dzięki temu, to także my będziemy wymieniać piece – mówił. W imieniu Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020 RPO WZ 2014-2020, umowę dotacyjną podpisała Anna Bańkowska, członek zarządu województwa. Dodajmy, że cały projekt opiewa na kwotę ponad 902 tys. zł, 90 proc. dofinansuje nam RPO, w efekcie mieszkaniec naszej gminy będzie mógł otrzymać grant w wysokości 7,5 tys. zł. Z projektu wynika, że przestarzale źródła ciepła zostaną wymienione w 100 budynkach lub lokalach, a także wykonanych zostanie około 115 świadectw charakterystyki energetycznej.

Prezent od senatora
Senator Janusz Gromek przekazuje maski burmistrzowi Robertowi Adamczykowi

Na opisywanym spotkaniu obecny był również senator Janusz Gromek, który przywiózł ze sobą prezent, a dokładnie maski, rękawice i komplety strojów ochronnych. Jak poinformował, otrzymał je w prezencie od ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej.

Tadeusz Krawiec