Dzień Strażaka 2023

W sobotę podczas powiatowych obchodów Dnia Strażaka Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie, jednostka otrzymała nowy sztandar.

Historia tej jednostki sięga 1945 roku, kiedy to powstawały zalążki Ochotniczej Straży Pożarnej w Choszcznie. Dopiero 28 lat później (1 stycznia 1973 roku), na bazie jej pomieszczeń i sprzętu utworzona została Zawodowa Straż Pożarna w Choszcznie, której komendantem został por. Henryk Piekarek. Po nim tą jednostką kierował asp. Józef Wilczyński. W 1992 roku przemianowana została na Komendę Rejonową PSP, w której dowodzenie po H. Piekarku obejmowali kolejno mł. kpt. Janusz Mejer i kpt. Marek Garbicz. Po zmianach administracyjnych w 1999 roku powstała obecna KP PSP, którą od 2018 roku kieruje obecny komendant bryg. Mirosław Dzidek.

Z tysięcy akcji, w których brali udział, choszczeńscy strażacy wymienili gaszenie hali magazynowo-produkcyjnej w Krzęcinie, a także dużych pożarów w Szwecji i Francji.

W trakcie sobotniej uroczystości strażacy odebrali też medale, odznaczenia i awanse na kolejne stopnie służbowe. Tu m.in. nagrodę i tytuł najlepszego strażaka odebrał ogn. Zbigniew Banasiak.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się festyn, w trakcie którego m.in. przeprowadzono gry, zabawy, pokazy i zawody dla dzieci oraz jednostek OSP.