Puchar w kolarskich przełajach

Choszczno. W najbliższą sobotę i niedzielę nasze miasto stanie się stolicą polskiego kolarstwa przełajowego. W pierwszym dniu, czyli 8 października rozegrany zostanie inauguracyjny etap Stevens Cyclocross Cup, natomiast w niedzielę (9 października) rozegrany zostanie wyścig w ramach Pucharu Polski.

           W pierwszym dniu, czyli 8 października rozegrany zostanie inauguracyjny etap Stevens Cyclocross Cup. Tu w zasadzie wystartować może każdy, a cały cykl podzielony został na siedem etapów (Choszczno, Myślibórz, Pyrzyce, Police, Wałcz, Nowogard i Rewal). Na podium klasyfikacji końcowej (8 stycznia 2023 r.) staną zawodnicy z największą sumą zdobytych punktów.

        W tym dniu, już o godzinie 10.00, jako pierwsi wyruszą na trasę żacy, a 30 minut później rozpoczną ściganie zawodnicy z kategorii juniorów i kobiet. Najmocniejsi, czyli przełajowcy kategorii cyklosport i masters wystartują o 13.00. Podsumowanie całości i dekoracja kolarzy przewidziana jest na godzinę 15.30.

      

W drugiej odsłonie (9 października, niedziela) rozegrany zostanie wyścig w ramach Pucharu Polski i tu już prawo startu mają  zawodniczki i zawodnicy z licencją zrzeszeni w klubach sportowych oraz amatorzy powyżej 18 lat.

      Tu pierwszy start, czyli cztery kategorie masters zaplanowano na godzinę 9.30, a o 10.20 pojedzie jeszcze jedna kategoria masters oraz amatorzy. Godzinę później na starcie staną młodzicy i żaki, a o 11.50 juniorzy młodsi i kobiety amatorki.

         W kolejnym bloku startowym, o godzinie 13.00 pojadą: elita kobiet, U23, juniorki i juniorki młodsze, a o 14.00 elita mężczyzn, U23 i juniorzy.  Podsumowanie i dekoracja rozpocznie się o godzinie 15.10.

        Zarówno w pierwszym, jak i w drugim dniu zawodnicy rywalizować będą na rundach prowadzących po Miejskiej Górze, ze startem i metą na plaży miejskiej. Jacek Kuzynin, główny animator tych wydarzeń zaciera ręce, bo na listach startowych już znajduje się ponad 260 kolarzy. Tu warto przypomnieć, że w Choszcznie przełajowe ściganie organizował już wielokrotnie, ale tura niedzielna, która rozgrywana jest w ramach Pucharu Polski pod egidą Polskiego Związku Kolarskiego, debiutuje w naszym mieście i śmiało można stwierdzić, że to jedna z najważniejszych imprez kolarstwa przełajowego w Polsce.

Tadeusz Krawiec