Spotkanie z młodzieżą z Fürstenwalde

CHOSZCZNO. Wczoraj (19 lipca) gościliśmy ponad 30-osobową grupę młodzieży z Fürstenwalde. Dokładnie w południe w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej przywitał ich burmistrz Robert Adamczyk.

    W historię naszego grodu wprowadził gości dr Sławomir Giziński, natomiast Halina Kluczewska zachęciła ich do odwiedzania dwóch wirtualnych wystaw moderowanych przez pracowników biblioteki i systematycznie wzbogacanych obrazami, które trafiają do ich placówki nawet z zagranicy. Opisywane spotkanie zakończyło się zwiedzaniem wystawy prac wykonanych przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie.

 

Młodzież z Fürstenwalde wraz z opiekunami

    Tu warto przypomnieć, że umowę o nawiązaniu wzajemnej współpracy pomiędzy Choszcznem i Fürstenwalde burmistrzowie Władysław Dymek i Manfred Reim podpisali w październiku 1992 roku. Od tamtego czasu zrealizowanych zostało wiele oficjalnych wizyt, które później zamieniły się we wzajemne relacje konkretnych grup społecznych, w tym przede wszystkim ze świata kultury, sportu, straży pożarnej i oświaty. Miasta zrealizowały wiele wspólnych projektów, a akurat o tym przedsięwzięciu opowiedział nam Sebastian Redlich, jeden z opiekunów niemieckiej młodzieży, który na co dzień pracuje w Szkole Europejskiej OSZ Fürstenwalde.

 

 

Opiekun niemieckiej młodzieży Sebastian Redlich

    – Nasz projekt polega na odwiedzaniu kolejnych miast, w których młodzież oprócz tego, że poznaje historię tych miejscowości, to również w każdym z nich ma do wykonania szereg określonych zadań, które później przedstawione zostaną w książce podsumowującej nasz wyjazd – podkreślił, że zaraz po tym spotkaniu, wszyscy wybiorą się na wycieczkę po mieście. Dodał, że w Choszcznie jeszcze przenocują, a już jutro pojadą do Gozdowic, gdzie m.in. zwiedzą Muzeum Wojsk Inżynieryjnych.

 

(tk)