Od lewej starosta dożynkowy: Aleksander Domański i starościna dożynek: Maria Łozowska

CHOSZCZNO. Na tegorocznych Dożynkach Gminnych w Choszcznie, bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki podzielą starostowie: Aleksander Domański ze Sławęcina wraz z Marią Łozowską z Radaczewa.

Starosta dożynkowy Aleksander Domański na kombajnie

    Aleksander Domański urodził się w Nosowie, gm. Suchań. Ma 61 lat, a w Sławęcinie wraz z żoną i trójką dzieci osiadł w 1989 r. Doczekał się również trójki wnucząt. Przez trzy kadencje był sołtysem tej wsi i udzielał się w radzie parafialnej. – Najpierw szkoła, wojsko no i później znalazłem się na polu. Od młodych lat uczony byłem pracy na roli i tak mi zostało. Jak jeszcze miałem czas to interesowałem się piłką nożną, ale teraz pracuję od rana do nocy, bo 160 hektarów to dużo i jest co robić. Tym bardziej, że ten rok nie obfitował w dość dobre plony. Niestety, jak ja nie dopilnuje to nikt tego za mnie nie zrobi. Jestem rolnikiem z krwi i kości i oddaje temu całe serce. – komentuje pan Aleksander.

Starościna Maria Łozowska wśród kwiatów

    Maria Łozowska ma 73 lata. Lubi kwiaty, ogród, przyrodę i warzywa. Jak wspomina, ma trzech synów, trzy synowe, pięć wnucząt i jednego prawnuka. Od najmłodszych lat jest związana z naszą gminą. Najpierw pomagała ojcu na gospodarce w Suliszewie. Po wyjściu za mąż zamieszkała w Sulinie, gdzie spędziła dziesięć lat prowadząc z rodziną gospodarstwo rolne. Później przeniosła się do Radaczewa gdzie pracowała 15 lat w Państwowym Gospodarstwie Rolnym. – Odkąd pamiętam dużo się udzielałam, a reaktywacja KGW „Radaczewianki” to między innymi też moja inicjatywa. Cieszę się, że młode dziewczyny zmobilizowały się i chcą działać. – komentuje pani Maria.

    Przypomnijmy, że Maria Łozowska była już starościną gminnych dożynek w Choszcznie, a było to w 2011 roku w parze z Kazimierzem Czapiewskim – Wówczas mój syn był sołtysem Radaczewa i zajęliśmy wtedy trzecie miejsce w turnieju sołeckim. – wspomina.

    Oboje już dziś serdecznie zapraszają do odwiedzania wszystkich stoisk i posmakowania potraw, obejrzenia wieńców oraz wspólnej zabawy podczas choszczeńskich dożynek, które odbędą się 3 września 2023 r., przy ul. Rynek 5 (parking przy banku ZBS) w Choszcznie.

Martyna Żyta, (kk)