TRASY ROWEROWE

„Zielony szlak”

W naszej gminie znajduje się tylko jeden oznakowany szlak turystyczny. Jest to „Szlak zielony”, o długości 16,7 km., który wiedzie z Choszczna do Recza. Prowadzi on turystów przez rejony rolnicze, równinne (60-70 m n.p.m.). Dalej, w okolicach Recza, tereny są bardziej zalesione i wyższe (do 100 m n.p.m.). W pierwszej kolejności udajemy się do Witoszyna, mijamy Stradzewo, dolinę Stobnicy, Sławęcin, Pomień. W końcu docieramy do Recza, który leży w dolinie Iny. Jest tu więcej lasów, chociaż wielkie kompleksy puszcz znajdują się dalej ku wschodowi. Wędrując przez te okolice można spotkać sarny, jelenie, zające i inną drobną zwierzynę. Trasa ta jest szczególnie ceniona przez miłośników turystyki pieszej.

Fakt istnienia jednego oznakowanego szlaku nie oznacza, że tylko on wart jest zobaczenia. W celu lepszego poznania Ziemi Choszczeńskiej zaproponować można turystom inne trasy nadające się na wycieczki.

Trasa nr 1: z Choszczna do Drawna – szosa prowadzi z Choszczna w kierunku wschodnim. Odległość pomiędzy obydwoma miastami wynosi 25 km. Trasa wiedzie najpierw przez tereny rolnicze, nizinne, prawie bezleśne, wznoszące się na 60 – 70 m n.p.m.. Są one poprzecinane niewielkimi strumykami. W okolicy Suliszewa wzgórza sięgają 110 m n.p.m. W znacznej mierze są one zalesione. Zaczynają się zachodnie fragmenty Puszczy Drawskiej, zwanej też Puszczą nad Drawą. Po drodze mijamy miejscowości: Wardyń, Korytowo, Chełpa, Rzecko, Kołki, Kiełpino, Brzeziny, Lubieniów i w końcu dojeżdżamy do Drawna.                         

Trasa nr 2: z Choszczna do Krzęcina – wiedzie przez południowe Pojezierza Choszczeńskiego i prowadzi szosą do Strzelec Krajeńskich (30 km). Do wsi Krzęcin, położonej w odległości 14 km od Choszczna. W odległości 3 km od Choszczna mija się wieś Smoleń, później droga serpentyną otacza jezioro Żeńsko, oraz zachodni kraniec rynny jeziora Raduń. Zanim dotrzemy do Krzęcina miniemy Stary Klukom, Żeńsko i Nowy Klukom.

Trasa nr 3: z Choszczna w kierunku Pełczyc. Celem tej wędrówki jest poznanie osad położonych głównie na południe od Choszczna, na odcinku aż do Płotna. Pierwszą mijaną miejscowością jest Zamęcin, następnie Lubiana i Płotno, aż do granic Pełczyc i dalej w kierunku Barlinka.

Trasa nr 4: z Choszczna w okolice Piasecznika prowadzi na północny zachód skrawkiem obszarów podchoszczeńskich graniczących w tamtym rejonie z Ziemią Pyrzycką i Stargardzką. Z Choszczna należy wyjechać ul. Stargardzką, przecinając dolinę Stobnicy. Na przestrzeni 11 km dzielących Choszczno od Piasecznika mijamy Pakość, Radaczewo i Bonin, a odbijając od głównej trasy można zwiedzić: Sławęcin i Sulino.

“Rowerem po Ziemi Choszczeńskiej”

Jest to główny szlak turystyczny gminy, opracowany przez Klub Turystyki Rowerowej “Voyager” (Oddział PTTK w Choszcznie). Trasa prowadzi przez miejscowości: Choszczno – Bonin – Piasecznik – Radaczewo – Sławęcin – Stradzewo – Witoszyn – Pomień – Chełpa – Rzecko – Rzeczki -Suliszewo – Kołki – Korytowo – Raduń – Nowy Klukom – Krzęcin – Zwierzyn – Żeńsko – Stary Klukom – Zamęcin – Gleźno – Koplin – Choszczno.

Łączna długość trasy to 83 km. Miłośnicy turystyki rowerowej pokonując trasę i zwiedzając miejscowości, zabytki, pomniki przyrody, parki, lasy i jeziora zdobywają odznakę “Rowerem po Ziemi Choszczeńskiej”.

Inne propozycje tras rowerowych

“Nad dawne jezioro bursztynowe”: Choszczno – Stawin – jez. Gleźno – Gleźno – Choszczno

“Do Modrego Lasu”: Choszczno – Raduń – Modry Las – Nowy Klukom – Choszczno

“Do historycznej wsi co miastem kiedyś była”: Choszczno – Wardyń – Korytowo – Raduń – Modry Las – Choszczno

“Nad legendarne Stobno i dalej”: Choszczno – jez. Stobno – Ziemomyśl – jez. Gardzko – Piasecznik – Bonin – Choszczno

“Brzegiem dolin Stobno i Iny”: Choszczno – Witoszyn – Stradzewo – Sławęcin – Radaczewo – Bonin

“Szlak trzech jezior”: Choszczno – Raduń – Modry Las – Nowy Klukom – Stary Klukom – Gostyczyn – Rudniki – Choszczno

“Na spotkanie z 1300-letnią historią”: Choszczno – Pakość – Sulino – Sławęcin – Stradzewo/Radaczewo – Choszczno

“Rajski szlak”: Choszczno – Rzecko – Suliszewo – Zeliszewo – Rajsko – Recz – Choszczno

“Szlak lasów, wód i zabytków”: Choszczno – Gleźno – Zamęcin – Zwierzyn – Wężnik – Krzęcin – Nowy Klukom – Choszczno