Trasa Pojezierzy Zachodnich

Najmłodszą atrakcją regionu jest 20-kilometrowy odcinek rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich, prowadzący od południowej, poprzez miasto, do północnej granicy gminy. Już dziś z Choszczna, można się wybrać na wyprawę, nowo wybudowaną trasą do Pełczyc, Barlinka i dalej w kierunku granicy z Niemcami. W tym, czyli 2021 roku, trasa poprowadzi nas aż do ul. Stawina i dalej: pod wiaduktem, ul. Konopnickiej, Wolności, Kraszewskiego, Słowackiego, promenadą do wysokości byłej plaży wojskowej, ul. Niedziałkowskiego, a na skrzyżowaniu z Piastowską wjedziemy na Wały Piastowskie. Potem ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż ul. Władysława Jagiełły, aż do ronda Partnerstwa. Następnie ul. Stargardzką, gdzie od skrzyżowania z ul. Polną, aż do Pakości wybudowany zostanie kolejny odcinek, biegnący wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 160. Dalsza część zostanie oznakowana, aż do mostu na Inie. Finalnie, ten 420-kilometrowy odcinek (tzw. Pojezierny – red.), da nam możliwość przejechania od granicy z Niemcami, aż do Białego Boru.

Trasa promenadą wokół jeziora Klukom

Znajdujące się w centrum miasta jezioro Klukom, okala ponad 6-kilometrowa promenada, która idealnie nadaje się również na rowerowe przejażdżki.

“Szlak zielony”

Na terenie gminy znajduje się tylko jeden szlak turystyczny, oznakowany zgodnie z przepisami PTTK. Jest to „Szlak zielony”, o długości 16,7 km, który wiedzie z Choszczna do Recza.

„Rowerem po Ziemi Choszczeńskiej”

„Rowerem po Ziemi Choszczeńskiej” – jest to główny szlak turystyczny gminy, opracowany przez Klub Turystyki Rowerowej „Voyager” (Oddział PTTK w Choszcznie). Trasa prowadzi przez miejscowości: Choszczno – Bonin – Piasecznik – Radaczewo – Sławęcin – Stradzewo – Witoszyn – Pomień – Chełpa – Rzecko – Rzeczki -Suliszewo – Kołki – Korytowo – Raduń – Nowy Klukom – Krzęcin – Zwierzyn – Żeńsko – Stary Klukom – Zamęcin – Gleźno – Koplin – Choszczno. Jej łączna długość, to 83 km.

MAPA ROWEROWA „Zostań bohaterem, przejedź gminę rowerem”

Zachęcamy do przejechania rowerem 20-kilometrowej trasy „Od Małej Iny do Iny”, czyli choszczeńskim odcinkiem Trasy Pojezierzy Zachodnich. Proponujemy też alternatywne przejażdżki nieoznakowanymi szlakami: „Północnym” (30 km), „Wschodnim” (38 km) i „Południowym” (17,5 km). Na odwrocie mapy zamieszczone jest małe kompendium wiedzy, czyli wszystko o: naszym miejscu w regionie, zwiedzaniu, wsiach, sporcie, wodach, florze i faunie.