Przedterminowe wybory sołeckie w Kołkach

CHOSZCZNO. W czerwcu br. z sołtysowania w Kołkach zrezygnowała Sylwia Góźdź. W środę (1 lipca) odbyło się zebranie, na którym funkcję tę mieszkańcy powierzyli Malwinie Stocerz. Wybrana została też nowa rada sołecka.

Przedterminowe wybory sołeckie w Kołkach
Podziękowanie od burmistrza dla ustępującej sołtysowej Sylwii Góźdź
Przedterminowe wybory sołeckie w Kołkach
Malwina Stocerz zaskoczona, ale uśmiechem przyjęła funkcję sołtysa

Sylwia Góźdź wybrana została w lutym ubiegłego roku i wówczas na zebraniu obecnych było 91 osób ( niespełna 27 procent uprawnionych do głosowania). W środę przyszło tylko 20, co obecnie stanowi niespełna 8 procent. Słowo obecnie jest tu ważne, ponieważ w lutym br. od sołectwa w Kołkach odłączony został Krzowiec (piszemy o tym w artykule ?Krzowiec ? nowe sołectwo?).

Opisywane zebranie otworzył wiceburmistrz Wojciech Sierakowski, który podziękował S. Góźdź za wszystko, co zrobiła dla Kołek i gminy, natomiast zainteresowana w składanym sprawozdaniu wyraźnie zaznaczyła, że złożyła rezygnację z powodów osobistych. Podziękowała też radzie sołeckiej, strażakom i Kołu Gospodyń Wiejskich za pomoc, w tej nieco ponad rocznej kadencji. O tym, że rządzenie w Kołkach nie jest proste przekonuje to, że kilka osób nie wyraziło zgody, gdy proponowano ich kandydatury.

Przedterminowe wybory sołeckie w Kołkach
W chwilę po wyborze Malwina Stocerz odbiera gratulacje od sekretarz Magdaleny Sieńko

? Sama jestem zaskoczona tym, co się wydarzyło. ? Zgodziłam się, ponieważ otrzymałam zapewnienie od S. Góźdź, Agnieszki Baranowskiej i rady sołeckiej, że wesprą mnie w działaniu ? powiedziała Malwina Stocerz. W chwile po wyborze nie kryła tremy, bo jak zaznaczyła, będzie to jej pierwsze zderzenie z działalnością w samorządzie. ? Mieszkam tu od roku, ale wieś znam doskonale, bo wszystkie wakacje spędzałam u mieszkających tu dziadków. Doświadczenia nie mam i nawet nie wiem, co w pierwszej kolejności trzeba zrobić? Czy sobie poradzę? Piękna okolica i zgodnie żyjący mieszkańcy tworzą, taki magiczny klimat, więc chyba warto coś zrobić. Zaskoczona jestem tylko tym, że nie było tu dzisiaj młodzieży, więc będę musiała do niej dotrzeć ? podkreśliła. Zaznaczyła też, że do pełnienia tej funkcji potrzebować będzie dużo cierpliwości i wsparcia mieszkańców.

Przedterminowe wybory sołeckie w Kołkach
Mężczyźni też głosowali, ale rządzić będą kobiety

Zgodnie ze statutem, wraz z wyborem nowego sołtysa, wybiera się również nową radę sołecką. W jej składzie znalazły się: A. Baranowska. S. Góźdź, Wiesława Świtaj i Irena Świtacz. Zauważmy, że nie ma wśród nich mężczyzn, tak więc Kołki są drugim sołectwem w gminie (po Piaseczniku ? red.) gdzie rządzić będą same kobiety.

Tadeusz Krawiec