Podsumowując miniony rok, zdecydowanie należy podkreślić, że koronawirus zmienił w naszym życiu dużo, a nawet bardzo dużo. Wydarzyło się też wiele dobrego. Wśród inwestycji, na pierwsze miejsce przebijają się przebudowane ulice Władysława Jagiełły i Drawieńska, wyremontowany dworzec i ścieżka rowerowa. Z satysfakcją powitaliśmy informację o tym, że na finale WOŚP uzbieraliśmy prawie 80 tys. zł, biliśmy też brawo 24-letniej choszczniance MAŁGORZACIE MOLIK, która zdobyła tytuł Miss Polski Pomorza Zachodniego 2020. A co jeszcze? W dużym skrócie przypominamy wybrane wydarzenia, miesiąc po miesiącu.

STYCZEŃ 2020

Dziś już pewnie o tym zapomnieliśmy, ale NOWY, 2020 ROK powitaliśmy ustawą o obowiązkowej segregacji śmieci.

***

78 588 zł, tę rekordową, wręcz kosmiczną dla Choszczna kwotę, uzbieraliśmy podczas naszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hitem imprezy były złote serduszka, które rodziny POLAKÓW i KOSTÓW wylicytowały za 5,5 tys. złotych, natomiast liderem wśród kwestujących wolontariuszy został KRZYSZTOF KOZIKOWSKI, który do swojej puszki uzbierał dokładnie 3361 złotych.

***

W styczniu Akademia Piłkarska Gavia Choszczno rozpoczęła cykl turniejów Gavia Cup 2020.

***

W sali widowiskowej Choszczeńskiego Domu Kultury, w drugiej odsłonie sztuki „Igraszki z diabłem”, zaprezentowali się członkowie amatorskiej Grupy Teatralnej „Na przekór”. – Wstęp był bezpłatny, ale my zagraliśmy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – przypomina SŁAWOMIR GIZIŃSKI, który w tym przedstawieniu wcielił się w rolę Lucjusza.

***

W styczniu 2020 podsumowaliśmy choszczeński przyrost naturalny. Niestety, jedno z założeń programu 500 plus przewidujące wzrost urodzeń nie spełniło się, bo w 2019 roku urodziło się 309 dzieci, o dwoje mniej niż w dwóch poprzednich latach.

***

Na studniówkowych balach zabawili się maturzyści z Zespołów Szkół nr 1 i nr 2 w Choszcznie. Wówczas jeszcze nie wiedzieli, że za chwilę rządzić zacznie koronawirus i takie imprezy będą zakazane.

***

Już po raz 25. mieliśmy okazję wysłuchać Koncertu Kolęd i Pastorałek. W kościele pw. NNMP, w znanych aranżacjach utworów zaprezentowały się  choszczeńskie przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak również zespoły działające przy Choszczeńskim Domu Kultury.

***

Na wieżę naszej fary powrócił zegar, słychać też było hejnał, a to był nieomylny znak, że dobiegał końca trwający prawie dwa lata, remont kościoła pw. NNMP.

***

W Urzędzie Stanu Cywilnego Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odebrały trzy pary: NATALIA i KAZIMIERZ WOJDYŁOWIE, HALINA i WIESŁAW KOCHAŃSCY oraz WANDA i LUCJAN CHOJECCY.

***

Na zebraniu sprawozdawczym wędkarze z Koła PZW nr 1 w Choszcznie podsumowali 2019 rok. Tytuł najlepszego wędkarza poprzedniego sezonu zdobył JAN SZMIDT. Na podium stanęli również JERZY PILARSKI i CZESŁAW POKORA. 

***

W 11. odsłonie Gali Północnej Izby Gospodarczej główne laury trafiły do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz firmy PHU Multi Instal. Indywidualne wyróżnienie czyli Statuetką Nestora Przedsiębiorczości odebrał TADEUSZ DRABIK, prezes Zachodniopomorskiego Banku Spółdzielczego w Choszcznie.

***

Pod koniec stycznia wystartowała kampania sprawozdawcza w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Przypomnijmy, że w gminie Choszczno, aktywnie działa dziewięć jednostek, wokół których zgromadzonych jest około 400 ochotników.

LUTY 2020

W drużynowych mistrzostwach juniorów województwa zachodniopomorskiego, klasą błysnęli szachiści z Uczniowskiego Klubu Szachowego Skoczek, którzy grając w składzie: BARTOSZ KOWALIK, CYPRIAN GUZEK, MACIEJ DZIACHCIEREWICZ i MATEUSZ DREJCZYK, po raz pierwszy stanęli na podium tej imprezy, a dokładniej na jego trzecim stopniu.

***

Już po raz szósty w naszym mieście zorganizowany został happening One Billion Rising. Głównym organizatorem tego wydarzenia, które odbyło się przy fontannie, był Zespół Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. Patronatem objął je burmistrz ROBERT ADAMCZYK, a tańczono do choszczeńskiej wersji piosenki „Break the chain”.

***

W auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie odbył się koncert zatytułowany „Wspomnienie o Agnieszce Osieckiej”. Wystąpili w nim: JERZY CIECIERSKI, OSKAR BAJBUŁA, ANNA HAŁADYN, ALEKSANDRA NAHORSKA, ALICJA NAHORSKA, ZUZANNA CZERNIAK, ROMAN SZYMAŃSKI, ALEKSANDRA RUTKOWSKA, JULIA BOBROWSKA, HOLLY MCCLEAN i SANDRA ŻUK.

***

W Choszczeńskim Domu Kultury odbyło się zebranie sprawozdawcze Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Oddziału Rejonowego w Choszcznie. To stowarzyszenie liczy 553 członków, w tym aż 476, to mieszkańcy naszej gminy.

***

W Komendzie Powiatowej Policji odbyła się roczna odprawa służbowa. O tym, że choszczeńska jednostka należy do najlepszych w województwie zachodniopomorskim, mówił komendant insp. KAZIMIERZ PIOTROWSKI. Naszych stróżów prawa, chwalił również zastępca komendanta wojewódzkiego insp. JAROSŁAW PASTERSKI. Z podsumowania, które przedstawił insp. Piotrowski wynikało, że  w 2019 roku na terenie powiatu, policjanci stwierdzili 1459 przestępstw.

***

na zdjęciu Otylia Jędrzejczak z grupą młodych pływakówNa pływalni Wodny Raj zajęcia z nauki pływania prowadziła mistrzyni olimpijska OTYLIA JĘDRZEJCZAK.

***

Na lutowej sesji Rady Miejskiej w Choszcznie, radni jednogłośnie zdecydowali o utworzeniu nowych sołectw w Stawinie i Krzowcu. Pierwsze z nich wydzielone zostało z Koplina, a drugie z Kołek.

***

W Policach odbyła się gala piłkarska Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, w trakcie której podsumowano szóstą edycję plebiscytu „Piłkarz Roku”. Wśród wyróżnionych znalazła się też Akademia Piłkarska Gavia Choszczno, którą nagrodzono w  kategorii animatora rozgrywek dziecięcych.

***

W lutym choszczeńscy policjanci pożegnali odchodzącego na emeryturę insp. IRENEUSZA WINNICKIEGO. Przez ponad 20 lat, w tym siedem, jako komendant, pracował w Komendzie Powiatowej Policji w Choszcznie.

***

W Choszczeńskim Domu Kultury zaprezentowano fotograficzną wystawę poświęconą 75. rocznicy zakończenia walk o Arnswalde. Oparta została na ośmiu historycznych inscenizacjach (z lat 2011 – 2018), które miały wspólny tytuł „Kierunek Choszczno”. Każdy z tych spektakli obejrzały tłumy widzów, a sam przebieg poszczególnych rekonstrukcji uwieczniony został na tysiącach fotografii, w tym m.in. prezentowanych tu zdjęciach autorstwa KRZYSZTOFA GARDASA, CEZAREGO PAWLAKA, MARTY NASKRĘT i TADEUSZA KRAWCA.

***

ćwiczenia wojskoweW Szczecinie-Podjuchach odbyła się pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich byli również terytorialsi z 141 batalionu piechoty lekkiej formowanego w Choszcznie.

***

Ponad 300 osób podnosiło swoje kompetencje cyfrowe w ramach projektu, który w całości sfinansowany został z Programu Polska Cyfrowa. Całe przedsięwzięcie kosztowało prawie 150 tys. zł. Skorzystali na tym również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie, bo po zakończeniu projektu, właśnie do tej placówki trafiły laptopy specjalnie zakupione na to szkolenie.

***

Burmistrz ROBERT ADAMCZYK i wicemarszałek ANNA BAŃKOWSKA podpisali umowę na dofinansowanie projektu zagospodarowania plaży miejskiej. Przedsięwzięcie to przewidywało m.in. wybudowanie placu zabaw i wyposażenie wypożyczalni w dziewięć nowy rowerów wodnych.

MARZEC 2020

Na spotkaniu, które odbyło się przy nowym targowisku, podsumowana została najdroższa inwestycja drogowa w powojennym historii miasta. – Przebudowa ulic Władysława Jagiełły  i Drawieńskiej kosztowała 35 milionów złotych i  nie byłaby zrealizowana, gdyby nie dobra współpraca sejmiku i gminy Choszczno – powiedział na tym wydarzeniu OLGIERD GEBLEWICZ, marszałek województwa zachodniopomorskiego. 

ulica Jagiełły po remoncieWarto przypomnieć, że zakres robót obejmował m.in. modernizację nawierzchni bitumicznej, budowę chodników, ciągu pieszo-rowerowego, ścieżek rowerowych, budowę zatok postojowych i autobusowych oraz elementów spowalniających ruch (wysepki i azyle dla pieszych), a także przebudowę istniejących zjazdów. Do tego doszły przebudowy i modernizacje kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej, jak również oświetlenia.

***

W Polsce po raz ósmy, w Choszcznie po raz trzeci zorganizowany został Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W sumie do mety dobiegło 175 zawodników, a w tym, aż 73 z naszej gminy. W biegu głównym (5 km), wśród kobiet wygrała KATARZYNA FIEŃKO z Pełczyc, natomiast w męskiej stawce triumfował choszcznianin MATEUSZ LEŚNIAK.   

***

„Bossa nova w księgarni”, to tytuł koncertu, którego mogliśmy wysłuchać w choszczeńskim Pegazie. W dobrze nam znanych klimatach, zaprezentowali się muzycy: Marta Staniewska, Grzegorz Jurkiewicz i Maciej Żołnierzów, a gości witała animatorka tego wydarzenia Maria Mińska.

***

Już po raz 15. rada sołecka i sołtys Sulina SYLWESTER WŁOCZKA zaprosili panie na imprezę zorganizowaną z okazji Dnia Kobiet. Także i tym razem powitali je goździkami i czekoladkami, ale nie mogło zabraknąć dobrze już znanego, owacyjnie przyjętego kabaretowego przedstawienia.

***

12 marca w całej Polsce, więc również i w naszej gminie zamknięto wszystkie szkoły. Oczywiście z powodu koronawirusa.

***

W Choszczeńskim Domu Kultury wręczono nagrody i wyróżnienia autorom 22 prac zgłoszonych do etapu gminnego plastycznego konkursu „Zapobiegajmy pożarom”.

***

Na zdjęciu jest marszałek Olgierd Geblewicz z uczniami z SP nr 1 w ChoszcznieW Szkole Podstawowej nr 1 w Choszcznie, lekcję na temat wiedzy o społeczeństwie poprowadził marszałek województwa zachodniopomorskiego OLGIERD GEBLEWICZ.

***

ZPiT Stobniczanie, Mali Stobniczanie i wspierające ich dwie kapele były bohaterami reportażu przedstawionego w programie telewizyjnym „Dzień dobry TVN”.

***

Włodarze miasta obradujący nad Systemem Identyfikacji Wizualnej Gminy ChoszcznoW Choszczeńskim Domu Kultury odbyło się spotkanie, w trakcie którego podsumowany został pierwszy etap tworzenia Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta i Gminy Choszczno. Włodarze miasta, członkowie Gminnej Rady Kultury i plastycy zdecydowali, że markę naszej gminy budować będziemy na ikonie Choszcza z hasłem „Choszczno – bohater regionu”. 

***

W auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie odbyła się czwarta edycja organizowanej z okazji Dnia Kobiet imprezy charytatywnej „Silna i piękna”. Tym razem całkowity dochód z tego wydarzenia, czyli ponad 7,5 tys. złotych trafił do 2-letniej SYLWII ŻAK.

***

Na początku marca w Choszczeńskim Domu Kultury oddano do użytku siedzibę Klubu Senior+. Adaptacja i wyposażenie pomieszczenia po byłej kawiarni kosztowały prawie 150 tys. złotych, a z jego usług korzystać będą mogły osoby, które ukończyły 60 lat.

***

W marcu rozebrany został stary most kolejowy na Małej Inie i rozpoczęto budowę nowego. Przebudowywane są też przepusty. Kosztująca ponad sześć milionów złotych trasa rowerowa jest elementem ponad 420-kilometrowego Szlaku Pojezierzy Zachodnich.

***.

W 2019 roku choszczeńscy sportowcy zdobywali medale na imprezach rangi mistrzostw świata, Europy i Polski. Najlepszych z nich, a dokładnie 26. zawodników i czwórkę trenerów burmistrz ROBERT ADAMCZYK wyróżnił stypendiami i nagrodami finansowymi. Niestety, spotkanie z nimi zostało odłożone z powodu koronawirusa.

***

W marcu choszczeńscy ratownicy medyczni dwukrotnie wyłączeni byli z dyżurów, ponieważ musieli poddać się obowiązkowemu odosobnieniu. Wzywający ich pacjenci, dopiero na szpitalnym oddziale ratunkowym ujawniali, że mają symptomy wskazujące na to, iż mogą być zarażeni koronawirusem lub wcześniej mieli kontakt z osobą, która powinna poddać się obowiązkowej kwarantannie. Pisaliśmy o tym w artykule „Nie oszukuj ratownika”.

 

KWIECIEŃ 2020

Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zakupiono 33 laptopy, które użyczono uczniom naszych podstawówek.

***

pani trzyma kolorowe bele materiałów, z których powstaną maseczkiW kwietniu pisaliśmy o trwającej od 15 marca akcji #choszcznoszyje. – W produkcję siedmiu tysięcy masek, zaangażowanych było ponad 60 osób – informowała wówczas, koordynatorka tego przedsięwzięcia EDYTA TYBURCZY-KUJAWA

 

MAJ 2020

 W parku Moniuszki odbyło się uroczyste podniesienie flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Wydarzenie to przeprowadzili żołnierze z choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej i miało ono zdecydowanie skromniejszy charakter niż w poprzednich latach. Tym razem w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w imieniu choszczeńskiego społeczeństwa wiązankę kwiatów pod tablicami pamiątkowymi złożył tylko burmistrz ROBERT ADAMCZYK.

***

Od 10 maja mamy nowe CHOSZCZNO.PL Licząca ponad 10 lat strona internetowa przeszła do historii. W nowej, przede wszystkim zmieniona została szata graficzna i cały układ. Jest bardziej nowoczesna, dopasowana zarówno do oczekiwań odbiorcy, jak i możliwości współczesnych przeglądarek. Stała się też ważnym narzędziem, do wdrażania Systemu Identyfikacji Wizualnej Gminy Choszczno.      

***

15 maja w sali narad choszczeńskiego magistratu, odbyło się oficjalne przekazanie dokumentów Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta i Gminy Choszczno. – Ten moment możemy uznać za oficjalną inaugurację nowej koncepcji marki miasta i gminy Choszczno – ogłosił burmistrz Robert Adamczyk.

***

Choszczeńscy grafficiarze latem 2019 roku, w ramach akcji „Choszczno Graffiti Jam”, wymalowali mur naszej ciepłowni. Tym razem pokolorowali ścianę ogrodzenia Wodnego Raju, na której uwiecznili m.in. niepływający już statek Wolvega. W przestrzeni miasta, zadebiutowało nasze nowe logo, czyli Choszcz i hasło „Choszczno – bohater regionu”.

***

W maju zakupiono kolejną partię komputerów przeznaczonych do zdalnego kształcenia uczniów. Tym razem było to 30 laptopów, na które gmina otrzymała 95 tys. zł z programu ogłoszonego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

CZERWIEC 2020

 6 czerwca, po prawie trzymiesięcznej przerwie spowodowanej koronawirusem, otwarty został basen Wodny Raj. Od tego dnia korzystać można było też (z pewnymi ograniczeniami) z pozostałych obiektów rekreacyjnych i sportowych.

***

Świetlica w Korytowie od wielu już lat domagała się remontu. W ubiegłym roku, najpierw wymieniony został dach, potem wyremontowano wewnętrzną instalację oświetleniową i wstawione zostały nowe okna. W tym roku podwieszono nowy sufit.

***

Koło PZW nr 1 w Choszcznie obchodziło w tym roku 70. rocznicę powstania i po raz pierwszy w jego historii tak się złożyło, że otwierające sezon zawody wędkarskie odbyły się w… czerwcu. Jubileuszowe zmagania wygrał Paweł Adryszczak (4600 punktów), drugi był Kazimierz Osiński (3540), a trzeci Edmund Felusiak (3500).

***

Zabytkowy pług na stacji PKP w Choszcznie, od prawej: Zdzisław Górecki i Adam Rabikowski9 czerwca, dokładnie o 16.31 wjechał do naszego miasta, a dokładnie przyholowany został z Piły, zabytkowy pług śnieżny. Na razie stanął na bocznicy, ale docelowo ustawiony zostanie obok zabytkowej wieży ciśnień.

***

Mała Kapela z Choszczeńskiego Domu Kultury nagrała klip do nowej piosenki. Tym razem Paweł Lemiesiewicz zaaranżował utwór ludowy, zatytułowany „Poctar”. Oprócz niego wystąpili w nim: Artur Kołodziejski, Barbara Laszko, Agnieszka Kucza, Agnieszka Kamela, Klaudia Jaruga, Julia Skrzypiec i Paweł Niemienionek.

***

Coraz więcej polskich miast odchodzi od regularnego koszenia trawników i zostawia je w naturalnej postaci lub tworzy tzw. łąki kwietne. Pierwszą mieliśmy również i my. W parku Stefana kard. Wyszyńskiego, widać było to, po nieskoszonej trawie i kolorowych tabliczkach z napisem „Łąka kwietna”. Okazuje się, że w ten sposób dłużej zachowujemy wilgoć, zapobiegamy erozji ziemi, a przede wszystkim trawa jest  jednym z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla.

***

Martyna Bryzek, Zuzanna Niewiadomska, Angelika Kutkowska i Marcelina Żegadło zostały laureatkami konkursu plastycznego „Wolni od uzależnień”. Ta ostatnia wykonała swoją pracę… stopami.

***

Piłkarskie spotkanie po latachRoland Galiński, Michał Ostraszewski i Marek Gałwa zorganizowali spotkanie piłkarskich oldbojów z Choszczna i Barlinka. Na boisku wystąpiły trzy pokolenia byłych futbolistów Grunwaldu, Piasta i Gavii: Grzegorz Dukindorf, Łukasz Młynarczyk, Marcin Szczota, Mariusz Letkomiller, Waldemar Kowalczyk, Henryk Pawłowski, Krzysztof Boleń, Wojciech Szczupakiewicz, Radosław Kucharczyk; (w przysiadzie od lewej): Marek Andrysiewicz, Dariusz Szczupakiewicz, Roland Galiński, Wiesław Mazurczak Bartłomiej Drewicz, Krzysztof Pocheć, Marcin Tuński i Sławomir Gałwa.

***

Mistrzem Koła PZW nr 1 w Choszcznie w wędkarstwie spławikowym został Marcin Karaś. Dokonał tego wyczynu, zajmując w dwóch turach drugie miejsce. Pierwszym wicemistrzem został Marek Pęcherzewski, a podium uzupełnił Zenon Łakos.

***

W Krzowcu odbyło się zebranie, na którym wybrano sołtysa oraz radę sołecką. Pierwszym sołtysem został Marian Nalewajek, a w skład rady weszli: Aleksandra Mielczarek, Konrad Szulc, Sławomir Rybak i Anna Warczak.

***

ruiny kościoła w RadaczewieAnna Bańkowska, członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie oraz proboszcz z Piasecznika, ks. dr Stanisław Sas Ilnicki, podpisali umowę na dofinansowanie dokumentacji budowlano-konserwatorskiej kościoła w Radaczewie. – Jest duża szansa, że zostanie odbudowany – mówił sołtys Andrzej Szysz.

***

Czerwcowe święto choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej, żołnierze najczęściej organizowali w centrum miasta. Tym razem wszystko odbyło się w koszarach, bez zaprzyjaźnionych instytucji, nie było też defilady. Wśród wyróżnionych znaleźli się również, zasłużeni dla naszego miasta mł. chor. Wojciech Cichocki i st. szer. Adam Komorowski.

***

26 czerwca, dokładnie 1707 uczniów z naszych szkół rozpoczęło wakacje. Tym razem nie było uroczystości i apeli, lecz tylko skromne klasowe spotkania. Najwyższą średnią w całej gminie, czyli 5,79 miał Jakub Bielawski ze Szkoły Podstawowej w Zamęcinie.

***

W pierwszej turze wyborów prezydenckich na 16,5 tys. uprawnionych do głosowania, do wyborów poszło dokładnie 9505 osób. 38,1 proc. tych głosów otrzymał ANDRZEJ DUDA. Drugi był RAFAŁ TRZASKOWSKI – 35,91, trzeci SZYMON HOŁOWNIA – 16,14, a czwarty KRZYSZTOF BOSAK – 4,83 proc. Żaden z pozostałych kandydatów nie przekroczył trzech procent. W Polsce frekwencja wyniosła 63,97 proc, w naszym województwie 61,69 w powiecie 53,58, a w gminie 57,60 proc.

LIPIEC 2020

Stawin jest 20. wioską w naszej gminie, która została sołectwem. Pierwszym sołtysem został wybrany Eugeniusz Pieśkiewicz, a wspierać go będzie rada w składzie: Izabela Baczyńska, Agnieszka Bazan, Mateusz Przybysz i Beata Zgorzelska.

***

W czerwcu br. z sołtysowania w Kołkach zrezygnowała Sylwia Góźdź. Na początku lipca odbyło się zebranie, na którym funkcję tę powierzono Malwinie Stocerz. Zgodnie ze statutem wybrano też nową radę sołecką. W jej składzie znalazły się: Agnieszka Baranowska. S. Góźdź, Wiesława Świtaj i Irena Świtacz. Warto zauważyć, że nie ma wśród nich mężczyzn, tak więc Kołki są drugim sołectwem w gminie (po Piaseczniku – red.), gdzie rządzą same kobiety.

***

Jan Follendorf i Rafał Demczur, ratownicy pełniący dyżury na naszym kąpielisku, odebrali profesjonalne apteczki, a Paweł Czapiewski, prezes Centrum Rekreacji i Sportu – termometr pływający. Dary te, w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, przekazał radny sejmiku Łukasz Młynarczyk wraz z dyrektorem wydziału bezpieczeństwa Mariuszem Sikorą.

***

Łabędzica wychowująca małe łabędziątka, udusiła się kawałkiem skórki od chleba. Jej małe trzeba było oddać do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt. – Nie karmmy latem ptaków, ponieważ w ten sposób je zabijamy – alarmują przyrodnicy. Chleb wrzucony do wody zakwasza ją i tworzy raj, ale dla… szczurów. W lipcu, po raz pierwszy wystawione zostały tabliczki zabraniające dokarmiania ptaków przy promenadzie i nad kanałem wypływającym z jeziora Klukom.

***

Centrum Rekreacji i Sportu zorganizował kilka turnusów aktywnych wakacji. – Nauka pływania, kajaki, plaża, orlik czy też gry i zabawy w terenie. To pogoda decydowała o tym, które formy aktywności wybieraliśmy – przypomina prezes Paweł Czapiewski.

***

W drugiej turze wyborów prezydenckich frekwencja w gminie Choszczno wyniosła 62,39 procent i była najwyższa wśród gmin powiatu choszczeńskiego. W Choszcznie Rafał Trzaskowski otrzymał 5600 głosów, natomiast Andrzej Duda 4491. W porównaniu do pierwszej tury, pierwszemu przybyło 2199, natomiast drugiemu, 894 głosów.

***

Klukom Trial 2020 za namiNa plaży miejskiej rozegrany został sportowy duathlon (bieg i pływanie kajakiem) „Klukom Trial 2020”. Indywidualnie triumfowali choszcznianie, wśród mężczyzn Kacper Grzebalski, a wśród kobiet Monika Kulas. W rywalizacji tzw. mikstów, bezkonkurencyjną okazała się para z Pełczyc Katarzyna i Dariusz Fieńko. Olbrzymie brawa otrzymał Patryk Dąbrowski, który trasę biegową pokonał na wózku inwalidzkim, świetnie też radził sobie w kajaku.

***

Na plaży miejskiej wystąpił choszczeński zespół muzyczny Fishing Group (wokalista i gitarzysta WOJCIECH WINNICKI, gitarzysta KAMIL WRZOSKIEWICZ, basista IGOR KOŁODZIEJSKI i perkusista MACIEJ STANIEWSKI). Zaprezentowali się w utworach z pogranicza rocka, bluesa, funku i metalu.

***

W lipcu 9-dołkowe pole golfowe Orli Las obchodziło piąte urodziny. W rozegranym z tej okazji turnieju „Orli Las and Modry Las Challenge”, triumfowała polska para Paweł Zwierz – Mariusz Wojtas.

***

W magistracie odbyło się spotkanie, na którym sekretarz Magdalena Sieńko i przewodniczący Gminnej Rady Kultury Stefan Szemlij, wręczyli wyróżnienia dla naszych kulturalnych wizytówek. Tytuł Choszczeńskiego Mecenasa Kultury otrzymała Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Choszcznie. Nagrodę finansową, za tzw. opiekę twórczą odebrała harcerka Dorota Białach, komendant 8 Szczepu Ziemi Choszczeńskiej „Infinitum”, natomiast stypendiami wyróżnieni zostali: Izabela Iwanicka i Bartosz Szatkowski (za osiągnięcia muzyczne), wokalistka Edyta Tyrcha oraz Zofia Lewandowska i Adrianna Idziak (za sukcesy plastyczne).

***

W 13 punktach naszego miasta i gminy uruchomionych zostało 13 tzw. hotspotów, czyli urządzeń do darmowego internetu. Dziś wystarczy włączać w naszym smartfonie, iPhonie czy tablecie usługę wi-fi, znaleźć WiFI4EU, zalogować się i… i już korzystamy do woli.

***

W Choszcznie stanął KOSZ SERCEZ inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobieta 2000, w centrum miasta ustawiony został „Kosz serce”. Wrzucamy do niego plastikowe nakrętki, a zarobione pieniądze, panie przeznaczą na leczenie chorych. Kosz zakupiony został z funduszy, które gmina przekazała stowarzyszeniu na realizację programu edukacyjnego „Ocalmy planetę” oraz z grantu otrzymanego od BNP Paribas Bank Polska, natomiast całą podbudowę i montaż wykonał i sfinansował Sławomir Kula.

***

W lipcu swoje święto obchodzili nasi stróże prawa. Z powodu sytuacji związanej z koronawirusem, wydarzenie to miało wyjątkowo kameralny charakter. W tym dniu, nominacje na kolejny stopień odebrało 27 policjantów, w tym piątka, dziś już starszych posterunkowych: Anna Kalisiak, Agata Wolniak, Patryk Sieluś. Jan Sobczak i Patryk Arczyński.

***

Członkowie Koła PZW nr 1 w Choszcznie obchodzili 70. urodziny swojego stowarzyszenia. Z okazji jubileuszu rozegrali regionalne zawody parami, które wygrał choszczeński duet Marcin Karaś – Jan Ziółkowski, natomiast w parach mieszanych, nie mieli sobie równych Sylwia Pospieszna i Maciej Pospieszny z Międzychodu. Były też odznaki i podziękowania dla Stanisława Wrąbla, Kazimierza Osińskiego, Aliny Pokory, Zenona Łakosa i Eugeniusza Sosnowskiego.

***

„Gmina Choszczno wspiera przedszkolaków”, to projekt, który trafił do naszych przedszkoli. Za ponad 630 tys. zł zwiększona została liczba miejsc dla dzieci niepełnosprawnych, placówki wyposażone zostały w dodatkowy sprzęt dydaktyczny, a nauczyciele poszerzyli kompetencje zawodowe.

SIERPIEŃ 2020

Sierpniowy „Piknik na plaży” sfinalizował projekt, w efekcie którego powstał nowy plac zabaw, zamontowano stoły i ławeczki, a przystań wzbogaciła się o pięć nowych rowerów wodnych oraz łódź elektryczną.

***
Józef Andryszczak - pożegnanie ze służbą w OSP RaduńW Raduniu, po 47 latach czynnej służby w Ochotniczej Straży Pożarnej pożegnano Józefa Andryszczaka.– Zaczynałem służbę w 1973 roku, kiedy to mieliśmy tylko motopompę przewożoną zaprzęgiem konnym, potem otrzymaliśmy przyczepę, żuka, stara i w końcu tego jelcza. Niełatwy to był czas, ale za to wspaniali ludzie – wspominał J. Andryszczak.

***

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wiceburmistrz Wojciech Sierakowski i skarbnik Agata Bruzgo podpisali umowę na dofinansowanie usuwania wyrobów azbestowych. Konkretnie, to prawie 65 tys. zł, które w całości przeznaczone zostaną na demontaż, transport i utylizację azbestu z 25 posesji.

***

żołnierze z choszczeńskiego dasOd 12 sierpnia 2020 r., choszczeński dywizjon artylerii samobieżnej ma nowego dowódcę. Dotychczasowy dowódca ppłk Daniel Noga, przeniesiony został do Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, a jego obowiązki przejął szef sztabu dywizjonu mjr Radosław Lewandowski.

***

Kluby UKS Ina Stradzewo i UKS Junior Suliszewo otrzymały granty z Lidera Pojezierza. Pierwsi, 10 tys. zł zamierzali przeznaczyć na poprawę stanu płyty boiska, a drudzy na budowę nowej nawierzchni.

***

Od 1 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Zamęcinie mogą już korzystać z modułowych pracowni przedmiotów przyrodniczych, a Szkoła Podstawowa nr 1 w Suliszewie wyposażona została m.in. w nowe ławki, tablice, wieszaki i monitory. – Oba przedsięwzięcia kosztowały 95 tys. zł, które pozyskaliśmy z tzw. rezerwy subwencji oświatowej na 2020 rok – tłumaczył burmistrz Robert Adamczyk.

***

21 śmiałków wzięło udział w charytatywnym pływaniu na jeziorze Klukom, które wymyślił Piotr Wierzba. Dochód z tego wydarzenia, w całości przeznaczony został na leczenie małej Sylwii.

***

zdjęcia z koncertu zespołów "Gumowe Szkle" i "Iga'cki Band"W zorganizowanych już po raz drugi „Szantach nad jeziorem” zaprezentowały się zespoły Iga’cki Band oraz Gumowe Szekle. Były też „Pirackie przygody”, czyli animacje dla dzieci oraz lekcje śpiewania szant.

***

 27 sierpnia odbyło się uroczyste zakończenie rozbudowy i modernizacji budynków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie. Podzielona na kilka etapów inwestycja, kosztowała ponad siedem milionów złotych. Wydarzenie to potraktowano również, jako namiastkę odwołanych w tym roku, wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka.

***

Urząd Miejski w Choszcznie zaprasza do korzystania z systemu e-obywatel.choszczno.pl, który ma do minimum ograniczyć wizyty w magistracie. Po założeniu tzw. zaufanego profilu, możemy korzystać m.in. z wszystkich kart informacyjnych, przesyłać wnioski, dokonywać płatności, sprawdzać stan konta podatkowego, otrzymywać esemesy o zaległościach, a także załatwiać sprawy dostępne w katalogu usług Ministerstwa Cyfryzacji.

***

Pod koniec sierpnia, przy ul. Mur Południowy otwarto nowy plac zabaw. Maluszek, bo tak go nazwano, składa się dinozaura, huśtawki, przekładańca i dużego zestawu do edukacji, a w połączeniu z sąsiadującą z nim Otwartą Strefą Aktywności, tworzą duży kompleks rekreacyjny dla dzieci.

WRZESIEŃ 2020

81. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczciliśmy w parku Moniuszki i na Kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego – Jeńców Oflagu II B. Żołnierze i harcerze zaciągnęli warty honorowe, złożono wiązanki kwiatów, zapłonęły też znicze. Uroczysta zbiórka połączona była z wciągnięciem flagi na maszt i krótkim apelem.

***

1 września do naszych sześciu podstawówek zawitało 1818 uczniów. O tym, że ten rok szkolny będzie inny od poprzednich, przekonali się już przy wejściach, gdzie sprawdzano, czy mają maseczki, a następnie wskazywano nawet to, gdzie i jak mają się poruszać.

***

MAŁGORZATA MOLIK, 24-letnia choszcznianka zdobyła tytuł Miss Polski Pomorza Zachodniego 2020. Tę koronę odebrała na finałowej gali, która odbyła się na polu golfowym Binowo Park Golf Club.

***

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania miała inną, niż dotychczas formę. Nagrany został film, w którym choszcznianie wcielili się w postacie z Balladyny Juliusza Słowackiego. Efekt tego dzieła poznaliśmy 5 września, bo właśnie w tym dniu, po raz pierwszy wyemitowała go telewizja E-CHO.

***

Od 4 września Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej mieści się przy ul. Wolności 41, a dokładniej w wyremontowanym budynku dworca. Na parterze znajduje się duża poczekalnia oraz biura, w których przyjmowani będą petenci, na piętrze funkcjonuje dział administracyjny, a w piwnicy ulokowano dodatkowe magazyny.

***

Plenerowymi koncertami oraz innymi atrakcjami, w tym również dla dzieci, pożegnaliśmy wakacje. W piątek, sobotę i niedzielę, na scenie, która rozstawiona była na plaży miejskiej, zaprezentowały się zespoły: Trzy Grosze, The Skarpets, Hackard, Cold Ground oraz wokalistka  Katarzyna Tontor.

***

biegacze biorący udział w Choszczeńskiej Dziesiątce397 biegaczy ukończyło XXIII Choszczeńską 10. Na listę zwycięzców wpisali się Karolina Bielawa (Międzyrzecz) i Maciej Żołnowski (Szczecin). W rywalizacji maszerujących z kijkami triumfowała para Małgorzata Masałyk (Pyrzyce) i Marek Dołęgowski (Kołczewo). Sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że zarówno organizacja, jak sam przebieg imprezy zapisały się w historie Choszczeńskiej 10. bardzo ciekawymi głoskami. Przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy klasyfikację jednego biegu, ustalano na podstawie dwóch odrębnych rywalizacji.

***

30 czerwca nasi radni podjęli uchwałę w sprawie utworzenia sołectwa Oraczewice. Podczas wrześniowych wyborów, funkcję sołtysa powierzono Adamowi Pilarskiemu, natomiast w skład rady sołeckiej weszli: Malwina Pilarska, Justyna Kurek, Sebastian Matuszczak, Hanna Tarnowska i Karolina Dąbrowska.

***

Członkowie OSP ze Stradzewa wykorzystali grant przyznany z Lidera Pojezierza i rozbudowali plac zabaw.

***

W warsztatach Zespołu Szkół nr 2 w Choszcznie, otwarte zostało Centrum Edukacji Technicznej Haas – Abplanalp. To trzecia w województwie zachodniopomorskim i 31. w Polsce placówka, która rozpoczęła realizację programu wspierania edukacji w zawodach, związanych z obrabiarkami CNC (sterowanymi numerycznie).

***

Czy ktoś wie o tym, że pod budynkiem dworca znaleziono skarb? Albo to, że przez Choszczno przejeżdżał pociąg pasażerski, w którym jechał słoń? Kiedy zbudowano dworzec, ile kosztował pierwszy bilet? Na te i inne pytanie, również wiele dodatkowych ciekawostek, znajdziemy na tablicach informacyjnych, które ustawione zostały przed naszym dworcem.

***

We wrześniu nasi harcerze świętowali 10-lecie wznowienia działalności Związku Harcerstwa Polskiego w Choszcznie. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, było też wspomnieniowe ognisko.

***

rowerzyści podczas Choszczeńskiego Dnia bez SamochoduW 9. odsłonie Choszczeńskiego Dnia bez Samochodu przejechaliśmy prawie 10 kilometrów, najpierw ulicami miasta, a na koniec promenadą wokół jeziora Klukom. Tym razem z powodu koronawirusa, na mecie nie było pikniku i innych atrakcji, ale za to każdy, kto przejechał, otrzymał od nas rowerowy bidon.

***

Już po raz drugi w koszarach choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej, odbyły zajęcia dla weteranów, prowadzone w ramach „Projektu Wojownik”. Tym razem treningi prowadził m.in. znany bokser, zawodnik KSW Gracjan Szadziński, a wśród ćwiczących była też brązowa medalistka z IO w Rio de Janeiro Monika Michalik.

***

Na bazie świetlicy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zamęcinie, utworzone zostało Centrum Przedsiębiorczości Lokalnej, które będzie wspierało mieszkańców w rozwoju mikro i małej przedsiębiorczości.

PAŹDZIERNIK 2020

przecięcie wstęgi podczas otwarcia budynku dworca w Choszcznie od lewej: senator Janusz Gromek, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, burmistrz Robert Adamczyk i Monika Kamela1 października uroczyście otwarto nowy dworzec. Jego remont trwał ponad rok. Po rewitalizacji, oprócz poczekalni, kasy i bufetu, ulokowano tam Centrum Obsługi Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym i Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a w podziemiach miejskie archiwum.

***

Dokładnie stu właścicieli posesji z naszej gminy, otrzyma dofinansowanie na wymianę starych pieców. W ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego, umowę dotacyjną na kwotę ponad 800 tys. zł podpisał burmistrz Robert Adamczyk i członek zarządu województwa Anna Bańkowska.

***

Warsztaty wokalno-muzyczne, rękodzielnicze, malarskie, gimnastyka połączona z tańcem, spotkania z psychologiem i dietetykiem, z tych i innych atrakcji korzystali członkowie choszczeńskiego Klubu Senior+.

***

 Z okazji Światowego Dnia Białej Laski, w hoteliku Razem odbyło się spotkanie członków choszczeńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.

***

30., czyli jubileuszową edycję szachowego memoriału im. Aleksandra Kubaszewskiego i Edwarda Kramka wygrał NIKOLAI ALIAVDIN. W tej najnowszej historii tego wydarzenia, po raz pierwszy tak się złożyło, że w pierwszej piątce znalazło się aż dwóch zawodników naszego Skoczka.

***

W październiku Kapela z Kraju nad Wisłą zaprezentowała kolejny teledysk. Tym razem całość zrealizowana została do utworu „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, a całość największe uznanie zyskała po publikacji w TV Polonia. Całe przedsięwzięcie zrealizowane zostało, dzięki kasie zebranej za pośrednictwem zrzutka.pl, więc każdy, kto dorzucił choćby złotówkę, może czuć się współtwórcą tego dzieła.

***

21 października po raz pierwszy w naszym mieście rozegrane zostały nocne biegi na orientację. „ORIENTUJ SIĘ NOCĄ W ZCH”, to hasło cyklu imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Aktywne Choszczno, mających przede wszystkim promować tę dyscyplinę sportu, a przy okazji pokazywać uroki naszego grodu. „ORIENTUJ SIĘ NOCĄ W ZCH”, składa się z pięciu biegów, a całość rywalizacji podsumowana zostanie podczas ostatniej odsłony, czyli 10 marca 2021 roku.

***

Pomnik Dziecka UtraconegoNa naszym Cmentarzu Komunalnym powstał Grobowiec Dzieci Utraconych. – W tym miejscu z należną godnością i szacunkiem, chować będziemy ciała dzieci zmarłych przed narodzeniem – mówił burmistrz Robert Adamczyk. Włodarz miasta podkreślił, że inicjatorem tego przedsięwzięcia była szczecińska Fundacja Donum Vitae.

***

Korzystanie z elektronicznych płatności ma wiele zalet, a w dobie koronawirusa, ich wartość jest podwójna. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zachęca, do zarejestrowania się w elektronicznym biurze obsługi klienta. W ten sposób zaoszczędzimy sobie czasu, pieniędzy i zadbamy o środowisko.

***

wyścig w kolarstwie przełajowymPonad 140 kolarzy, w większości z Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej wystartowało w pierwszej odsłonie 8-etapowego cyklu przełajowego STEVENS CX CUP 2020/21. W biegu głównym bezkonkurencyjnymi okazali się szczecinianin Jakub Orzechowski i gorzowianka Marta Balcerzak.

 LISTOPAD 2020

Nasza gmina przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Wspieraj seniora”. Wystarczy, że osoba, która ukończyła 70 lat, zadzwoni na infolinię i zgłosi potrzebę pomocy, a zareagują na to pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choszcznie.

***

W parku Stefana Kardynała Wyszyńskiego wysiane zostały nasiona ponad 40 gatunków traw i kwiatów. Wiosną przekonamy się, jaki będzie tego efekt, bo to jest pierwsza, taka z prawdziwego zdarzenia, łąka kwietna w naszej gminie.

***

Tym razem wszystkie wydarzenia patriotyczne, kulturalne i sportowe związane z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości zostały odwołane, a jedynym akcentem było wciągnięcie flagi na maszt i złożenie kwiatów, przez włodarzy miasta, pod obeliskiem w parku Moniuszki. Na naszych tablicach prezentowana była wystawa, zatytułowana „Tak powstała Niepodległa”. Ekspozycja składała się z 11 plansz i przedstawiała działania Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.

***

Od listopada, już oficjalnie zapraszaliśmy na przejażdżkę trasą rowerową, prowadzącą z Koplina w stronę Zamęcina, i dalej na południe. Budowę choszczeńskiego odcinka, tzw. Szlaku Pojezierzy Zachodnich, prowadzącego od leżących nad Odrą Siekierek, aż do Białego Boru, rozpoczęto we wrześniu, ubiegłego roku. Przypomnijmy, że jej choszczeńsko-barlinecki fragment, zaplanowano na nasypie, po nieistniejącej już trasie kolejowej Choszczno – Myślibórz. Nasz odcinek, czyli ten prowadzący od mostu na Małej Inie, aż do skrzyżowania z drogą Koplin – Gleźno, kosztował ponad 6 milionów złotych. Jej budowa, w stronę Stawina i dalej z Choszczna do Pakości, kontynuowana będzie w tym roku.

***

Gmina za prawie 300 tys. złotych, zakupiła sprzęt do dezynfekcji, który trafił do naszych szkół i przedszkoli. To przedsięwzięcie, wsparte zostało z projektu „Pomorze Zachodnie – bezpieczna edukacja”.

***

Na co idą gminne pieniądze? Odpowiedź na to pytanie, znajdziemy na nowej stronie internetowej www.choszczno.budzetyjst.pl, która w całości poświęcona jest budżetowi. Tu znajdziecie wszystko o przychodach i wydatkach, gminnych inwestycjach, a także specjalny kalkulator, za pomocą którego można sobie obliczyć, ile z naszego podatku trafia do kasy gminy.

GRUDZIEŃ 2020

W Kołkach zamontowana została nowa siłownia zewnętrzna. Wcześniej mieszkańcy skrzyknęli się i usunęli dzikie wysypiska śmieci. Sadzą też drzewa, a przy remizie zaprojektowali nowy skalniak. To wszystko za sprawą sołtys Malwiny Stocerz i składającej się z samych kobiet, rady sołeckiej.

***

Organizacje i stowarzyszenia z naszych wsi, korzystają z każdej okazji, by sięgnąć po różnego rodzaju granty i dotacje. W Suliszewie  i Stradzewie, w ramach projektów zagospodarowujących przestrzeń społeczną, rozpoczęto wymianę nawierzchni na boiskach.

***

Prawie 40 prac wpłynęło na konkurs „Programuj z Choszczem”. Autorzy sześciu najwyżej ocenionych projektów, czyli Kaja Soluch, Marcel Możdżyński, Bartosz Kowal, Adrianna Idziak, Anastazja Bujacz i Oliwia Król wzięli w kursie programowania i stworzyli swoje pierwsze gry.

***

„Lipka”, to najnowszy teledysk Kapeli z Kraju nad Wisłą, który na początku grudnia oficjalnie udostępniony został w internetowych serwisach. Jak to bywało w poprzednich teledyskach Kapeli z Kraju nad Wisłą, również i tutaj stron muzyczną stworzył Paweł Lemiesiewicz, a scenariusz do tego wydarzenia opracowała i w całości zrealizowała Barbara Laszko.

***

W grudniu ukazał się kolejny numer biuletynu CHOSZCZNO.PL. Uwagę zwraca nowa szata graficzna, a wśród opisanych przez nas inwestycji, na czoło wybija się budynek dworca. Zapraszamy też na spacer po najdroższej w powojennej historii miasta inwestycji, czyli przebudowanej oczyszczalni ścieków. Zachęcamy do picia choszczeńskiej kranówki, cieszą inwestycje drogowe, czyli remont chodników przy ulicy Wolności, Staszica, Rybackiej i Obrońców Westerplatte, a przede wszystkim oddanie do użytku, kolejnego etapu rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich. Pokazujemy też 13 punktów w naszej gminie, gdzie za darmo możemy korzystać z internetu. Nie zapomnieliśmy też o pierwszej łące kwietnej, a burmistrz Robert Adamczyk zaprasza do odwiedzania najnowszej strony internetowej https://choszczno.budzetyjst.pl.

***

Mieszkańcy Radunia, już po raz czwarty sięgnęli po kasę przyznawaną w ramach projektów „Społecznik” i „Granty sołeckie”. Tym razem dołożyła im również gmina i już oficjalnie mogą się cieszyć z nowej bramy do remizy.

***

Zakończone zostały prace przy remoncie i przebudowie chodników na ul. Staszica, Rybackiej i Obrońców Westerplatte. Przebudowano też zatokę, przystanek autobusowy i ciągi piesze biegnące wzdłuż ul. Wolności.

***

„Światło służby” to hasło przewodnie Betlejemskiego Światła Pokoju, które Harcerze z 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej „Infinitum”, przekazali na ręce wiceburmistrza Wojciecha Sierakowskiego i sekretarz Magdaleny Sieńko.

***

W Choszcznie klimatu Świąt Bożego Narodzenia nie da się przegapić. Podobnie jak w poprzednich latach, także i teraz pierwsze światełka rozbłysły już 6 grudnia, a napis I CHOSZCZNO, od razu zrobił dużą furorę.

Tadeusz Krawiec