CHOSZCZNO. Dobiegają końca wybory do rad osiedlowych i sołeckich. Na Osiedlu nr 1 “Stare Miasto” oraz w Raduniu i Zwierzynie status quo zachowali dotychczasowi włodarze, czyli ROMAN NASKRĘT, JANUSZ SOLSKI i MAŁGORZATA RATAJ. Do zakończenia kampanii pozostało jeszcze zebranie w Stradzewie (26 kwietnia).
Na zebranie mieszkańców Osiedla nr 1 “Stare Miasto” przyszło zaledwie 27 osób (0,7 proc. – 4143 uprawnionych). Tu, najpierw wiceburmistrz ŁUKASZ MŁYNARCZYK podziękował HENRYKOWI KOWALSKIEMU, za długoletnią działalność w składzie rady osiedlowej (na zdjęciu, u góry).
W sprawozdaniu, ustępujący przewodniczący wskazał szereg tematów, którymi wspólnie z radą osiedlową zajmowali się w minionym czteroleciu. Podkreślając symboliczną gotówkę, jaką dysponowali (600 zł na rok ? red.) pochwalił się, że udawało się im zorganizować osiedlowy piknik, a także wesprzeć zawody organizowane przez Uczniowski Klub Szachowy Skoczek. W dyskusji, mieszkańcy pytali m.in. o szansę zagospodarowania parku Moniuszki, parku Wyszyńskiego, a także o dostęp do linii brzegowej jeziora Klukom (na wysokości byłej plaży wojskowej). Poruszone zostały też temat remontów pozostałości po murach obronnych, wskazano również na zbyt dużą liczbę sklepów monopolowych znajdujących się w centrum miasta. Ustępujący przewodniczący nie miał kontrkandydata i zebrani jednogłośnie zdecydowali o powierzeniu mu tej funkcji na kolejną kadencję. Do rady osiedlowej wybrani zostali: RYSZARD GARLICKI, LESZEK URBAŃSKI, KRYSTIAN SZCZYŻ, ANTONI CZACHOWICZ i RYSZARD PATERKA.
Świetlica w Raduniu przygotowywana jest do generalnego remontu, więc z konieczności zebranie odbyło się w remizie. Mimo tego frekwencja była stosunkowo duża, bo na 185 uprawnionych, aż 54 przyszło wybierać nowe władze sołectwa. JANUSZ SOLSKI bardzo skrupulatnie rozliczył się z funduszy sołeckich, dużo też mówił o tym, na co zostały przeznaczone. Opowiedział o poczynaniach pań z Koła Gospodyń Wiejskich, współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną i Koroną Raduń, a także o projektach, które zrealizowali m.in. z programu ?Społecznik?. Dodał, że z tych pieniędzy zakupili nagłośnienie, namioty i kosiarkę. Najwięcej radości przysporzyła informacja o przebudowie świetlicy. Wcześniej gmina wymieniła dach, a teraz wyremontowany zostanie cały obiekt, łącznie z toaletami i kuchnią. – Nie bez znaczenia jest to, że po remoncie utworzone zostanie tu Centrum Kultury i Integracji Społeczności Lokalnej, więc wyposażymy je m.in. w sprzęt audiowizualny, stoły do tenisa stołowego i bilarda, stoły bankietowe, krzesła dla 100 osób i trzy stanowiska komputerowe. Nowy sprzęt trafi również do kuchni, zmywalni i pomieszczenia biurowego ? wylicza burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Projekt przewiduje też zagospodarowanie terenu wokół świetlicy. Ten etap ma kosztować około 800 tys. zł i otrzyma wsparcie z kasy Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, a dokładnie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tajnych wyborach mieszkańcy zdecydowanie poparli J. Solskiego, a w składzie rady sołeckiej znaleźli się: MARIA BRYCKA, MARIA KOZIOŁEK, MARIAN KROCZAK, RAFAŁ KROCZAK i KRZYSZTOF POŁOMSKI.
W Zwierzynie pierwsze spotkanie wyborcze odbyło się 3 kwietnia, ale zostało przerwane, bo żaden z mieszkańców nie chciał zostać sołtysem (pisaliśmy o tym w artykule ?Choszczno 2019 – Wybory sołeckie i osiedlowe? z 9 kwietnia ? red.). Tym razem na zebranie przyszło 34 na 218 uprawnionych (15,6 proc.), którzy jednogłośnie domagali się tego, aby to MAŁGORZATA RATAJ nadal była sołtysem (pełni tę funkcje od 2011 roku ? red.). Ta wyraziła zgodę, ale nie omieszkała podkreślić, że oczekuje od mieszkańców większego zaangażowania, przede wszystkim w utrzymanie terenu wokół świetlicy i placu zabaw. Tu do rady sołeckiej wybrani zostali: AGNIESZKA KORZENIEWSKA, MONIKA DONCER, MAGDALENA MUSIAŁOWSKA, PRZEMYSŁAW HŁADONIUK i PIOTR HŁADUNIUK.
Tadeusz Krawiec
Sprawdź nasze profile w socjalmediach